הקהילה היהודית בזפרוז’יה

בזפורוז’יה קיימת קהילה יהודית פורחת ומשגשגת, בקהילה קיימים כל שירותי הדת הנחוצים לתייר היהודי, זמני תפילות, מקווה, בית הארחה, ועוד.

בית הכנסת בזפרוז'יה אוקראינה // צילום: הקהילה היהודית בזפרוז'יה

בית הכנסת והקהילה היהודית בזפרוז’יה

זפוריז’יה היא עיר בדרום מזרח אוקראינה המהווה את מרכזה של מחוז זפוריז’יה, העיר נמצאת על הנהר דנייפר ממול לאי חורטיצה, אוכלוסיית העיר מונה כ-900 אלף תושבים, בעיר קיימת קהילה יהודית משגשגת.

העיר נוסדה בשנת -1770 לאחר סיפוח השטח לרוסיה לאחר המלחהמ בין רוסיהלבין טורקיה, שמה הראשון של העיר היה אלכסנדרובסק על שמו של הנסיך אלכסנדר גוליצין, בשנת 1921 שונה שם העיר לזפוריז’יה על שם בסיסו הראשון של חיל הקוזקים, ששכן באי הסמוך לעיר, בשנת 1927 העיר נהפכה למרכז התעשייתי השלישי בגודלו באוקראינה, ליד תחנת הכוח בעיר נבנה יישוב עירוני חדש שחובר לעיר העתיקה על ידי שדרות לנין, שדרה באורך של 13 ק”מ, הנחשב לאחד מהרחובות הארוכים בכל אירופה.

 

הקהילה היהודית בזפרוז’יה

הקהילה היהודית בזפוריז’יה, מנתה ערב מלחמת העולם השנייה כ-35,000 איש, הקהילה הושמדה כולה על ידי הגרמנים, לאחר כיבוש העיר באוקטובר 1941, לאחר המלחמה חזרו היהודים להתגורר בעיר, אולם תחת המשטר הקומוניסטי נמנעה כל פעילות דתית יהודית,  רק לאחר נפילת ברית המועצות ועצמאות אוקראינה התעוררו לתחיה וקמו מחדש מוסדות הקהילה היהודית, כולל מוסדות חינוך יהודיים, בשנת 1995 ארגון הג’וינט העולמי שלח מטעמו לקהילה את הרב נועם שלזינגר אשר הצליח לשקם את החיים הדתיים היהודים בעיר, משנת1997 החליף אותו שליח חב”ד, הרב נחום ערנטרוי שליט”א המנהל את הקהילה היהודית כיום.

הקהילה היהודית בזפורוז’יה בראשות הרב הראשי של זפורוז’יה, פורחת ומשגשגת בזכות פעילותו הנמרצת של הרב נחום ארנטרוי שליט”א,  הרב נחום  שליח חב”ד העוסק בקירוב יהודי זפרוז’יה למעלה מ-20 שנה, בשנים האחרונות הסתיימה בנייתה של בית הכנסת חדש ומפואר שנבנה על פי דגם בית המקדש, חיפוי בית הכנסת עשוי מאבן ירושלמית, בית הכנסת נבנה מעל 7 שנים והסתיים בזכות נדיבותם של חברי הקהילה. הפטרון הראשי שתרם את רוב כספי הבנייה הוא אדם שאינו יהודי.

בקהילה קיימים כל שירותי הדת הנחוצים לתייר היהודי, תפילות במנין, מקווה, בית הארחה, ועוד. הנוסעים לאומן שנוחתים בז’פרוז’יה יכולים ליהנות מאירוח מושלם של אנשי חסד, שיעזרו לכם בכל מה שתצטרכו בעת שהותכם בעיר.

 

כתובת: זפורוז’יה, רח שקולניה 27 – г. Запорожье, ул.Школьная, 27

טלפון:3802804001+ קידומת זפרוז’יה (061)

דואר אלקטרוני: synagogue.zp@gmail.com

אתר אינטרנט: http://www.evrey.com.ua/ru

 

מיקום הקהילה היהודית בזפרוז’יה ↓

 

מדד מרחקים ונסיעה מזפרוז’יה:

• זפרוז’יה  ← אומן ← 483 ק”מ – זמן נסיעה: 7 שעות.
• זפרוז’יה  ← קייב ← 262 ק”מ – זמן נסיעה: 7 שעות 30 דקות.
• זפרוז’יה  ← ברסלב ← 65 ק”מ – זמן נסיעה: 40 דקות.

 

• נמל התעופה זפרוז’יה  ← קייב ← 528 ק”מ – זמן נסיעה: 7 שעות 20 דקות.
• נמל התעופה זפרוז’יה  ← אומן ← 495 ק”מ – זמן נסיעה: 7 שעות.
• נמל התעופה זפרוז’יה  ← מעזיבוז’ ← 741 ק”מ – זמן נסיעה: 10 שעות.
• נמל התעופה זפרוז’יה  ← ברדיטשוב ← 700 ק”מ – זמן נסיעה: 9 שעות.

 

תוכלו לבנות לעצמכם מסלול נסיעה לקברי צדיקים, השתמשו במפה של גוגל רשמו את שמות הערים הרצויות בעברית או בכל שפה אחרת, ותגיעו בעצמכם לתוצאה המבוקשת.

 

רוצים לנסוע לאומן או לקברי צדיקים באוקראינה ולחסוך בהוצאות הנסיעה? השתמשו במידע שלנו שיעזור לכם בכל שלב בעת ביקורכם בעיר בזפרוז’יה, השתמשו במידע הבא שלפניכם

 

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ט כסלו ה'תשפ"א
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.