בפורים אנו מבטאים את השמחה הגלויה ביותר

השמחה של פורים היא פרק אחרון ממסכת של ניסים נסתרים שהתגלו בסוף, וגם אנו בעיצומה של מסכת כזו

יותר מכל שאר החגים, בפורים אנו מבטאים את השמחה הגלויה ביותר, בראש כל חוצות ובהתפרצות פנימית של שמחה עילאית. אבל המגילה בעצמה כשמה כן היא – ‘מגילת אסתר’, סיפור הנס מצטייר שם כעניין ‘טבעי’, המתרחש בתוך ממלכה פרסית רוויית תככים ומריבות פוליטיקה וקשירת קשרים. גם מבחינה יהודית ההסתרה שם גדולה; אסתר בבית אחשוורוש, יהודים נהנים מסעודתו של רשע, וכמעט אין איש זוכר שהימים ימי קץ גלות שבעים השנים.

כל השקט הזה וההסתרה מתנפצים כמובן כאשר העלילה מתהפכת, ‘ונהפוך הוא’, הגזירה נהפכת לישועה והעצב לששון ושמחה, ולמרות שהכל עטוף באירועים ארציים כביכול, בסופו של דבר ההסתר מתגלה מתוך סיפור המגילה המגולל אט- אט את מרחביו האדירים של הנס שהולך ונרקם באומנות אלוקית לאורך שנים ובתוך כל כך הרבה אירועים קטנים, שבבוא העת משלימים זה את זה לכדי הארה נפלאה של השגחה אלוקית שמופיעה עד ימינו, בכל שנה מחדש, ובהתעצמות יתרה בימי הפורים הקדושים בכל מקום ובכל אדם.

 

גאולה הפוכה

מכל ענייניו הרבים של פורים ישנם שניים בולטים במיוחד – ההתגלות וההיפוך. התגלות על שום שגדולת מרדכי היהודי מתגלה בו, התורה מתקבלת מחדש בבחינת מגילה, וכפי שמלמד רביז”ל הדעת מתגלית מתוך ההסתרה. היפוך משום שכל הניסים והנפלאות הם מקצה לקצה, מהפחד והבהלה אל השמחה המוחלטת, מעומק הגלות לגאולה. ההתגלות וההיפוך מבוטאים בעיקר בשני המושגים ‘הסתרה’ ו’דעת’.

מהי הסתרה אין צורך להסביר, ורק נאמר שהדעת היא הדבר הכי הפוך מהסתרה, דעת היא התגלות וגאולה. פורים הוא הרגע בו ההסתרה מגיעה אל שיאה ואז היא בעצמה הופכת לדעת נפלאה. מה היה נסתר עד פורים ומה מתגלה בו? ההסתרה וגם הגילוי קשורים לשני הצדיקים של פורים – מרדכי ואסתר, ושניהם יחד קשורים מאוד לכל אחד מאתנו. מרדכי הוא אורו ועניינו של הצדיק, והוא ‘אור גנוז’, אור נסתר, משום שאפילו אצל מי שמקבל ממנו ומאמין בעניינו, עדיין האור חוזר ומסתתר בכל פעם מחדש. הנסתר השני היא אסתר המייצגת את הנפש היהודית, כלומר הרצון.

למרות שבכל יהודי דולקת נשמה ולכל אחד מאתנו רצונות אמתיים טובים וממשיים, האור הזה מסתתר בכל פעם מחדש, ולפעמים הוא ממש מתחבא עד שלא יודעים שהוא נסתר בכלל, הסתרה שבתוך ההסתרה. אדם שאינו יודע מה נסתר ממנו דומה למי שחטפתו שינה, וכשאתה ישן הרי אינך יודע על כך.. החלק העיקרי בנס פורים היא ההתגלות, לא רק ההנהגה ניסית בלבד היא זו שהתגלתה בפורים, גם אנו מגלים את האור הגנוז שבנו בפורים.

והתגלית הזו יוצרת שרשרת תגליות למפרע, משום שברגע שהמסך מסולק מעל הטוב שבנו, מגלים ומבינים שתמיד, גם בזמן של חושך ואפיסת כוח, היינו מלאים טוב, מלאים תשובה. מלאים רצון. מה היה חסר? רק התגלות. משום שבאמת כאלה אנחנו – יצירות מופת של אמונה רצון טהור ולב נשבר ומלא תקווה.

סיפור המגילה מתרחש בסוף תקופת גלות שבעים השנים, הנמשלת לשינה של שבעים שנה. השינה הזו קיימת גם היום, והיא הגלות של ימינו. כאשר אדם ישן הוא עצמו אינו מודע לכך, ואם כן איך אפשר לעורר אותו?

 

יקיצת הגאולה

בתורה נ”ו מלמד רביז”ל באריכות נפלאה על הצדיק הפלאי הקרוי ‘מרדכי’ הסובב והולך סביב ‘בית הנשים’ המקום בו שרויים אלו שנשו וקפצו מהקדושה אל החוץ. גם אלו הסבורים ‘נשני אלוקים’ – שכחו אותי. וכן, גם כאלו שנשתה גבורתם ונואשו מהתחדשות בעבודת הבורא.

והצדיק הזה בחכמתו הנפלאה משגר לכל נפש נשויה תוכחה מתוקה. תוכחה? מתוקה?! כן, התוכחה הזו כפי שמוסבר שם יוצאת מפי התורה בעצמה, וכשהיא בוקעת ונכנסת אל מקומו השכוח של כל רדום ונרדם, הרי שהיא קולעת אל השערה, מכוונת בדיוק אל הנקודה, מקיצה מן התרמה. ואז איש יהודי פוקח לפתע את עיניו ומבין: נרדמתי, ישנתי, והרי הטוב כל כך קרוב, הנפש כמהה, והשם יתברך כאן ממש, כלומר.. התשובה בידיי, ההתעוררות לצידי, כל חיי אינם אלא מגילה של הסתר – התגלות מתוך הסתר. ידיעה זו כשלעצמה, גילוי נדיר היא. נדיר ובר השגה.

בפורים התהפכה ההסתרה לדעת, וגם בפורים של ימינו ההסתרות הופכות לדעת חדשה, וההסתרה שבתוך ההסתרה הופכת לדעת נשגבה ומיוחדת מאוד, דעת מהעתיד לבוא. ביום הזה יכול כל יהודי לזכות ולהסיר את המסווה מעל חייו, ויחד עם זאת להסיר את הכיסוי מעל אורו הגנוז של הצדיק. ביום הזה שהתקדש להיות ‘התחלה של כל ההתחלות’, יכול כל יהודי להבין ולהיווכח באופן פנימי ובהיר מאין כמותו, שאין הסתרה ואין ריחוק, הכל אצלך ובידך, וכל מה שנדמה ונראה כמו הסתר פנים וחושך, אינו אלא עטיפה של גילוי חדש שעוד יפציע בחייך, אם לא תתייאש מלהחזיק בו ולהאמין בקיומו.

תגובות

No comments found.
701
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ו' אייר ה'תשפ"א
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.