היום כ”ט כסליו, חל יום היארצייט של רבי אברהם ב”ר נחמן הלוי חזן מטולטשין זצ”ל

כ”ט כסלו חל היארצייט של רבי אברהם ב”ר נחמן הלוי חזן מטולטשין זצ”ל • חיבורו העיקרי הוא ספר ‘ביאור הליקוטים’, ביאור עמוק ונפלא על ליקוטי מוהר”ן, אותו כתב משך שנים ארוכות כקונטרסים

מצבתו של רבי אברהם בן ר' נחמן הלוי בעיר אומן

כ”ט כסלו חל היארצייט של רבי אברהם ב”ר נחמן הלוי חזן מטולטשין זצ”ל – טמון סמוך לקברו של רבי נחמן מברסלב בעיר אומן.

רבי אברהם נולד בשנת תר”ט, לאביו רבי נחמן חזן, המכונה בפי חסידי ברסלב רבי נחמן טולטשינער (מהעיירה טולטש´ין), 4 שנים לאחר פטירת מוהרנ”ת זיע”א. ר’ אברהם היה מגדולי חסידי ברסלב בדורו. היה גאון אדיר ובקי עצום בתורת הנגלה והנסתר, היה עובד ה’ גדול והיה מתבודד מחוץ לישוב משבת לשבת. על גאונותו העצומה, העיד רבי שמע´לה זליכובר (ר”מ בישיבת חכמי לובלין) באמרו כי רבי אברהם היה בקי נפלא בתורת הנגלה והנסתר גם יחד.

האדמו”ר מראדז’ין, אהב להשתעשע עמו בדברי תורה. מקובל, כי בשנת תרמ”ח כאשר גילה האדמו”ר מראדז´ין את החילזון שממנו עושים את התכלת הוא הציג לפני רבי אברהם את הוכחותיו לתגלית, ענה לו רבי אברהם: “יש לי סימן טוב יותר, שכן הדבר רמוז במגילת סתרים”. מגילת הסתרים, אותה גילה רבי נחמן מברסלב זצוק”ל לתלמידיו רבי נתן ורבי נפתלי, עבר מדור לדור לגדולי חסידי ברסלב. רבי אברהם זכה לקבלה מפיו של רבי אהרן מליפאוויץ תלמידו של רבי נפתלי.

בשנת תרנ”ד, עלה רבי אברהם להתגורר בארץ ישראל והתיישב בירושלים, בה גר במשך כ-20 שנה, כאשר מדי שנה היה נוסע לאומן לראש השנה, נסיעתו האחרונה לאומן הייתה בחודש אב של שנת תרע”ד, בעקבות מלחמת העולם הראשונה שפרצה באותה תקופה, לא יכול היה לשוב לארץ ישראל ונשאר באומן עד יומו האחרון.

עד זמנו של רבי אברהם, לא נכתבו השיחות שהיו נאמרות אצל גדולי חסידי ברסלב, אלה הועברו מפה לאוזן. משראה רבי אברהם שבמשך השנים פוחת הדיוק בשיחות – שהוא הוא עיקרן – נטל על עצמו לבררן ולהעלותם על הספר. רבי אברהם, הנחיל את תורת ברסלב לדורות הבאים. הוא, שהיה אמון על דיוק במסורת, על העברת כל שיחה תוך שימת לב ודגש על איך היא נאמרה, דייק כמלא נימה בהעברתו ובהקדמתו לכוכבי אור, (אנשי מוהר”ן ראשית דבר) הוא כותב ואחר כל אלה גם את הדברים אשר שמעתי מהם בדרך ההשתלשלות מפה לפה, שלא נודע לי היטב מי ומי האנשים שהגיע אלי הסיפור על ידם, לא רציתי לכתוב מפחד הטעות השכיחים בסיפורים אלו, העבירה מדור לדור את השיחות, המדייקים ומסבירים פעמים רבות את כוונת רבי נחמן מברסלב זצוק”ל.

חיבורו העיקרי של רבי אברהם הוא ספר ‘ביאור הליקוטים’, ביאור עמוק ונפלא על ליקוטי מוהר”ן, אותו כתב משך שנים ארוכות כקונטרסים, בהקדמתו ל’באור הליקוטים’ העלה רבי אברהם את שמונה עשר הכללים ללימוד ליקוטי מוהר”ן, אותם ניסח בקצרה, מאוחר יותר, רבי שמואל הורביץ – הדפיס את הספר.

רבי אברהם היה רבו של רבי לוי יצחק בנדר, ממחדשי חסידות ברסלב בארץ ישראל לאחר השואה האיומה. בראש השנה שנת תרע”ח, נפל רבי אברהם למשכב. מיום ליום גברה חולשתו, עד לימי חנוכה ובכ”ט כסליו תרע”ח, יצאה נשמתו הקדושה לגנזי מרומים. רבי אברהם נטמן בבית החיים החדש בעיר אומן, ועל מצבתו, אז, נרשם רק פ”נ ר´ אברהם בר נחמן הלוי חזן מארץ ישראל.

בית החיים באומן נהרס והמצבות שבו נעלמו. קבריהם של רבי נפתלי, רבי אברהם בר”נ, רבי געצ´י ועוד גדולי ברסלב נעלמו ואיש לא ידע את מקום קבורתם, עד שנת תשנ”ט. אז, נסע הרב ישראל מאיר גבאי עם יואל שטרקס, בנו של רבי נחום שטרקס ואחיו של רבי נחמן שטרקס (סבו של יוסל´ה שוחמכר) שבביתם התארח רבי אברהם פעמים רבות ואשר זכר עדיין את רבי אברהם ואת מקום קבורתו. בעזרת תצלומי אוויר ועדותו של יואל שטרקס, התגלה שוב קברו של רבי אברהם, ‘אגודת אהלי צדיקים’ הקימה עליו מציבה חדשה.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ב' שבט ה'תשפ"א
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.