יארצייט הרה”ח רבי שמעון ברגשטיין זצ”ל ראש ישיבת ברסלב בני ברק

ב’ טבת חל יום היארצייט של הרה”ח רבי שמעון ברגשטיין זצ”ל ראש ישיבת ברסלב בני ברק: ר’ שמעון הטביע את חותמו על כל קרש, לבנה ועל כל ספסל בישיבת ברסלב שהפכה לכור ההיתוך של חסידות ברסלב

רבי שמעון ברגשטיין זצ"ל | באדיבות: מכון ברסלב 'הר המור'

יארצייט הרה”ח רבי שמעון ברגשטיין זצ”ל ראש ישיבת ברסלב בני ברק: ר’ שמעון הטביע את חותמו על כל קרש, על כל לבֵנה ועל כל ספסל בישיבת ברסלב.

הייתה בו נשיאת הפכים מופלאה. כאשר מחד גיסא היה גבר שבגוברין – ‘בריה’ בלשון העם, אשר נכון היה לעמוד בגבורה נדירה אל מול כל מאמץ וקושי באשר הוא, ומאידך גיסא היה בעל חסד ורחמן עצום מאין כמותו.  לצד זאת ניכרה עדינות נפשו בתמימותו הרבה אשר עם שהיה כאמור איש עשייה עשוי ללא חת, התמזגה באישיותו גם מידה גדושה של תמימות ברסלבאית שורשית שהביאה אותו להיות מבוטל לרבי לוי יצחק אשר בקולו שמע לכל אשר ציווהו מבלי סור ימין ושמאל מדבריו.

למעלה מחמישים שנה חלפו מאז הוקמה הישיבה, שהנחילה את תורת רבינו לגדיים, שהפכו לתיישים וכולם עברו דרכם. הם היו שם אז כאברכים צעירים פוקדים על המלאכה נותנים את מלוא נשמתם ורק בשבתות רואים את משפחתם.

ר’ שמעון היה חי את הרב’ה כל הזמן, הוא לא חשב על עד כמה הישיבה תצליח, עד כמה תגדל, עד כמה תשפיע הישיבה. הייתה אצלו כמו כל הדברים שהרב’ה הבטיח, והרב’ה הבטיח “האש שלי תוקד עד ביאת המשיח” אז היא תוקד, עליו רק לעשות את ההשתדלות וללקט נשמות להמשך ההבטחה, להבערת הגחלת. אני זוכר עד כמה היה מיצר שלא יכול היה בערוב ימיו לצאת עם הבחורים ל’פעלד’, המצב הבריאותי שלו לא איפשר לו.

הר”ר יעקב יעקב משה סלמוביץ’ שליט”א מעיד “ראיתי אדם של מסירות נפש, אפשר לומר, שכל ברסלב שאנו רואים היום הכל זה שלו ללא גוזמא. אני זוכר את התמימות שלו, הפשיטות שלו, מאז שבאתי לישיבה שמעתי את הגניחות שלו…  ואני כל הזמן הולך ושואל איך זוכים להיות כמו רבי שמעון איך זוכים לגניחות של רבי שמעון ללב נשבר של רבי שמעון? כשנזכרים ב’אוי’ שלו זה היה ‘אוי’… עם  כל הצער וכל טהרת הלב…

את התמימות שלו אי אפשר לתאר, זו תמימות מהדור הקודם היום יש ברוך השם צדיקים תמימים ויראי השם גדולים בברסלב, אבל כשאני נזכר בתמימות של רבי שמעון אני מתמוטט לגמרי… זו הייתה תמימות מזן אחר. אני אומר תמיד לילדים שלי פעם הייתה תמימות אמיתית, זה היה אצל ר’ שמעון…”

רבי שמעון בסוף ימיו היה איש בעל סבל וייסורים רבים, פעמיים בשבוע היה נוסע לירושלים, היו גם פעמים שהרופאים אמרו שאין מנוס ומוכרחים לכרות לו את הרגל, אך בחסדי ה’ הצילו את רגלו. רבי שמעון דרך על רגלו והייסורים היו בלתי נתפסים.

הנכד ר’ נתן ברגשטיין סיפר ל’ניצוצות’ מדוע הסכים ר’ שמעון לקחת על עצמו את עול הקמת הישיבה. “יש סיפור מעניין, שהוא סיפר את זה לכמה אנשים בודדים, שמעתי זאת מפיו פעם ברגע של חסד: לאחר שנתפס כאזרח זר בימי המלחמה, לקחו אותו ברכבת לסיביר. לפני שעלה לרכבת ניגש אליו הבן של הרה”ח ר’ בן ציון אפטר זצ”ל ונתן לו דף עם ההשמטה של התורה ‘אחד היה אברהם’ המובאת בליקוטי מוהר”ן.

כשהגיע לסיביר רצו לשבור את רוחו הטהורה ונתנו לו לעסוק ככורה פחם כשסביבו עבדו רק נשים, שנידונו גם הן להגליה, וכך במשך שלש שנים הוא עבד שם כשהוא שומר על עצמו מכל משמר על ידי שהיה משנן את ‘אחד היה אברהם שעבד את ה’ גם בהיותו לבד בעולם…’ ואז הבטיח, שאם יינצל ויזכה לעלות לארץ הקודש יקים ישיבה ע”ש רבינו זיע”א בארץ ישראל, וגם פה בארץ ישראל כידוע עד סוף חייו תמיד שינן לעצמו את ההשמטה של ‘אחד היה אברהם’.

הנכד ר’ משה ברגשטיין: סבא סיפר לי פעם סיפור מדהים איך שניצל מהרוסים וכך סיפר: “בבחרותי בישיבת ברנוביץ’ הייתי מקפיד מידי יום לפנות בוקר ללכת לטבול במקווה. המרחק מהישיבה למקווה היה גדול. למעלה מחצי שעה של הליכה, והייתי מנצל את הזמן הארוך להתבודד, וקבעתי את זמן ההתבודדות שלי לעת זו שאני צועד הלוך וחזור מהמקווה שהיה בקצה העיירה. באחד הימים בעת שצעדתי למקווה, הרוסים הגיעו לחפש את כל הנתינים הזרים, ואל כל מי שתפסו באותו יום התייחסו כאל מרגל והרגו אותו. אני כשראיתי מרחוק את כל זה ברחתי ורצתי מרחק עצום של עשרות קילומטרים, אחר כך תפסו אותי אבל בחסדי ה’ לא הרגו אותי רק שלחו אותי לסיביר”.

נפטר לבית עולמו בב’ טבת תשנ”ד ת.נ.צ.ב.ה

מתומצת מתוך מגזין ניצוצות באדיבות: מכון ברסלב ‘הר המור’

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ב' שבט ה'תשפ"א
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.