הגיעה בטיסת חירום מאומן ונפטרה בישראל: הרבנית מרת רבקה לנגר ע”ה

ברוך דיין האמת: שבוע לאחר שהטיסו אותה בטיסת חירום מאומן לישראל בעקבות הידרדרות קשה במצבה, הבוקר מגיעה הבשורה המרה על הסתלקותה של הרבנית מרת רבקה לנגר ע”ה מנגיף הקורונה

ברוך דיין האמת: שבוע לאחר שהטיסו אותה בטיסת חירום מאומן לישראל בעקבות הידרדרות קשה במצבה, הבוקר (רביעי) מגיעה הבשורה המרה על הסתלקותה של הרבנית מרת רבקה לנגר ע”ה (בת 60) אלמנת ר’ דוד אפרים אברהם לנגר ז”ל מנגיף הקורונה.

הרבנית מרת רבקה לנגר ע”ה התאלמנה לפני 32 שנה מבעלה גר הצדק ר’ דוד אפרים אברהם לנגר ז”ל מתלמידיו של ר’ צבי אריה רוזנפלד זצ”ל. ר’ דוד עלה ארצה בכ’ סיון תשל”ח. משדה התעופה הוא נסע היישר אל בית המדרש דחסידי ברסלב במאה שערים – ה’שול’, שם המתין לו הרה”ח רבי אליהו חיים רוזין זצ”ל ובנו ר’ קלמן. מאז התגייר, גזר ר’ דוד על עצמו שלא לאכול יותר מלחם ומים. הוא היה יושב כל שעות היום בבית המדרש ושוקד על תלמודו.

אירע פעם שישבו הרה”ח רבי לוי יצחק והרה”ח רבי אליהו חיים רוזין, ושוחחו בעניין אי הסדר והניקיון ששרר אז בבניין שהיה מוזנח מאוד, והגיעו למסקנה להביא כמה ישמעאלים שינקו אותו. מששמע זאת ר’ דוד, נזעק: “שישמעאלים ינקו את בית הכנסת של רבנו? חס ושלום! אני לוקח את זה על עצמי”.

בשנת תש”מ התארס ר’ דוד עם מרת רבקה כהן. החתונה נקבעה לד’ סיוון של אותה שנה, אלא שלגר הצדק הצדיק, שניתק כל קשר עם עברו ומשפחתו לא הייתה כל פרוטה לחתונה. רבי אליהו חיים רוזין ורבי לוי יצחק בנדר הבינו את גודל השעה והחלו במגבית איסוף כספים לחתונתו, כשהרה”ח רבי שמואל שפירא מצרף את חתימתו לנדיבי עם למען החתן הגלמוד.

אחרי מאמצים רבים ובסיועם של חסידי ברסלב הושג הכסף לחתונה מינימאלית. “את האוכל בישלו נשים צדקניות מחסידי ברסלב בירושלים”, סיפרה הרבנית ע”ה, “ר’ קלמן הצליח לקבל את אולם ‘בית ישראל’ במחיר עלות (הייתה זו החתונה הראשונה שנערכה בו) ומן הגורן ומן היקב הצליחו לארגן את הדברים הבסיסיים לחתונה”.

ר’ לוי יצחק, שלא היה מדרכו להשתתף בחתונות וזאת בשל הקפדתו לעלות על יצועו מיד אחרי תפילת מעריב, חרג הפעם ממנהגו והגיע להשתתף בחתונה, זאת בשל “הכרת הטוב לר’ דוד” כפי שהתבטא לפני מקורביו, במעמד החופה של בני הזוג השתתפו רבים מחסידי ברסלב, הגאון רבי משה הלברשטאם זצ”ל סידר את הקידושין.  לצדו עמד הרה”ח רבי לוי יצחק בנדר, הרה”ח רבי משה בורשטיין, הרה”ח רבי מיכל דורפמן והרה”ח רבי אליהו חיים רוזין. כל זקני החסידות טרחו לבוא לחתונה האלמונית; והתמיהה גדלה בראותם את רבי לוי יצחק בנדר, כי הרי ר’ לוי יצחק כעיקרון אינו מגיע לחופות, וכל שכן שלא ל’ברכה אחריתא’…

לאחר חתונתם התגורר הזוג משך שמונה שנים בשכונת בתי אונגרין סמוך לשול, כשר’ דוד קובע מושבו בכולל ברסלב בראשותו של ר’ קלמן רוזין. סדר יומו היה מדויק להפליא. מיד אחרי תפילת מעריב היה עולה על יצועו, ישן מעט וקם לעבודת הבורא מדי לילה כשהוא עורך ‘תיקון חצות’ ויוצא לשדה להתבודד. על עבודת החצות שלו שח הרה”ח רבי שמעון ישראל שפירא: “עברתי לילה אחד ליד חדרו בשול ושמעתי את הקולות של התחינה והתפילה שבקעו ממנו. הוא אמר תיקון חצות בבכיות כאלו, ממש בקולות וברקים. הוא היה אז בחור! ממש נפעמתי ממנו”. אחרי תפילת וותיקין היה נח מעט ואז היה הולך לכולל ללימודיו עד הערב.

הוא חי חיי עניות ודחקות. “אני פרנסתי אז לבדי”, סיפרה הרבנית לנגר ע”ה, “חיינו חיי דלות, אבל לא היה מאושר ממנו. לא היה לו בעולמו מאומה מלבד תורה ותפילה ועבודת ה'”.

 

• מגרמניה לירושלים: סיפור התקרבותו של ר’ דוד אפרים אברהם לנגר ז”ל

 

שלושים ושבע פעמים ניסה ר’ דוד להגיש ויזה לנסיעה לאומן מאז עלה ארצה ובכולן נכשל, אך הוא לא אמר נואש, אומן הייתה ונשארה משאת חייו.

בראש השנה תשמ”ט התקיימה הנסיעה הראשונה הלגאלית למאתיים וחמישים איש חסידי ברסלב. בנסיעה ההיסטורית השתתפו הרה”ח רבי שמואל שפירא, רבי משה בורשטיין, רבי מיכל דורפמן ועוד מזקני אנשי שלומנו. גם ר’ דוד היה בין הנוסעים. באותה עת לא היה מאושר באדם ממנו. “את מה שחווה באומן אי אפשר בכלל לתאר”, סיפרה הרבנית ע”ה, “הוא חזר מאומן אדם חדש. כמה שהיה קשור לרבנו בכל רמ”ח אבריו קודם לנסיעה, הרי שאחרי חזרתו הוא הפך ממש לאפוי בלבו”.

שמונה חודשים לאחר מכן הוא הלך לעולמו לפנות בוקר בי”ט בסיוון הוא נמצא שרוע על רצפת האכסניה לאחר שעבר דום לב. הוא השיב את נשמתו ליוצרה והוא בן שלושים ושבע בלבד כשהוא מותיר אחריו ארבעה יתומים. הוא נטמן עוד באותו יום בחלקת ברסלב בהר הזיתים.

הבוקר, מגיעה הבשורה המרה על הסתלקותה של הרבנית מרת רבקה לנגר ע”ה (בת 60) אלמנתו של ר’ דוד אפרים אברהם לנגר ז”ל מנגיף הקורונה. הלוויתה תתקיים היום משמגר להר הזיתים, תיטמן לצד בעלה.

תהא נשמתם צרורה בצרור החיים

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
כ"ח אב ה'תשפ"א
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.