בעולם היהודי מציינים את יום ההילולא של סניגורן של ישראל רבי לוי יצחק מברדיטשוב

בעולם היהודי מציינים היום את תאריך כ”ה בתשרי, יום פטירתו של רבי לוי יצחק מברדיטשוב זיע”א המכונה ‘סנגורן של ישראל’ – נִסְתַּלֵּק רֹאשׁ כָּזֶה, רֹאשׁ בֶּאֱמֶת בִּפְרָט רֹאשׁ שֶׁל יִשְׂרָאֵל (שיחות הר”ן)

מצבתו המקורית של רבי לוי יצחק מברדיטשוב זי”ע ובניו שנחשף השנה // צילום: ארכיון אומן שלום

בעולם היהודי מציינים היום את תאריך כ”ה בתשרי, יום פטירתו של רבי לוי יצחק מברדיטשוב זיע”א המכונה ‘סנגורן של ישראל’

רבי לוי יצחק נולד בשנת ת”ק לאביו רבי מאיר ולאמו ושרה סאשה בעיירה הוסקוב ובצעירותו כינו אותו “העילוי”. מסופר על רבי ישראל בעל שם טוב זיע”א שבשנת ת”ק באחד הימים ציווה לתלמידיו לפתע להביא לו משקה יין כדי להרים כוסית לחיים, ותוך כדי הוא אמר. “היום באה לעולם נשמה גדולה אשר תמליץ טוב על עם ישראל”, ובאותו הזמן נולד רבי לוי יצחק מברדיטשוב זיע”א.

בשנת תקכ”א החל רבי לוי יצחק לכהן כרב בעיר רוטשוול, ובשנת תקל”ו עבר להתגורר בעיר פינסק, שם כיהן כראש ישיבה עד לשנת תקמ”ה אז עזב את תפקידו בגלל חתימת ראשי הקהל בעירו על מכתב חרם נגד החסידים, מכתב עליו חתם הגאון מווילנא.

לאחר מכן עבר רבי לוי יצחק להתגורר בעיר ברדיטשוב שבאוקראינה, שם ייסד את הקהילה החסידית בה עמד בראשה עד ליום פטירתו.

רבי לוי יצחק היה ידוע בגדלותו בתורה ובהתלהבותו הגדולה בעבודת ה’ ובקיום המצוות, עד כדי כך שפעם התבטא רבי נחמן מברסלב ואמר שכאשר רבי לוי יצחק אומר את המילה “ברכו” “שביבי אש ניתזים מעיניו”. (חיי מוהר”ן תקצ”ט)

בהתייחסותו לגודלתו של רבי נחמן מברסלב אמר רבי לוי יצחק רבן וסניגורן של כל ישראל לתלמידו:

תַּאֲמִין לִי, אִם הָיִיתִי יוֹדֵעַ שֶׁהָעוֹלָם יִשְׁמְעוּ בְּקוֹלִי אָז הָיִיתִי צוֹעֵק בְּקוֹל גָּדוֹל מִסּוֹף הָעוֹלָם וְעַד סוֹפוֹ שֶׁכָּל מִי שֶׁרוֹצֶה לִהְיוֹת אִישׁ כָּשֵׁר וְצַדִּיק וְעוֹבֵד הַשֵּׁם בֶּאֱמֶת יִהְיֶה זָהִיר וְזָרִיז לְהִתְקָרֵב לְהָרַב הַקָּדוֹשׁ רַבִּי נַחְמָן מִבְּרֶסְלַב… (ספר חיי מוהר”ן של”ג)

סיפרו לפני רבי נחמן מברסלב שהרב מברדיטשוב שלא רצה ללכת למקווה בבוקר של חג השבועות עד שיראו לו המרכבה שראה יחזקאל והתפלאו העולם האוד על זה, וגער בהם רבי נחמן ואמר מה זאת לפלא כל כך בעיניכם הלא גם יחזקאל היה בן אדם ואמר עליו שהיה חד בדרא. (חיי מוהר”ן תקנ”ג)

כשנפטר רבי לו יצחק מברדיטשב זי”ע אמר רבי נחמן מברסלב: שֶׁאֲפִלּוּ אִישׁ פָּשׁוּט מְחֻיָּב לְהַרְגִּישׁ הַחִסָּרוֹן. כִּי בְּוַדַּאי כָּל אֶחָד מַרְגִּישׁ מַה שֶּׁנֶּחְסָר דָּבָר מִן הָעוֹלָם, אֲבָל מִי שֶׁיֵּשׁ לוֹ עֵינַיִם פְּקוּחוֹת, הוּא רוֹאֶה מַמָּשׁ שֶׁנִּכְבֶּה נֵר מִן הָעוֹלָם וְנַעֲשֶׂה חֹשֶׁךְ.  כִּי נִסְתַּלֵּק רֹאשׁ כָּזֶה, רֹאשׁ בֶּאֱמֶת בִּפְרָט רֹאשׁ שֶׁל יִשְׂרָאֵל (ספר שיחות הר”ן קצז)

מעל כל זאת היה רבי לוי יצחק ידוע מאד בגלל אהבת ישראל שלו ומנהגו ללמד זכות על כל יהודי ולסנגר עליו לפני הקב”ה, גם על חוטאים, פושעים ורשעים, מה שגרם לכך שהכינוי שלו היה ונותר “סנגורן של ישראל”.

רבי לוי יצחק מברדיטשוב זיע”א חיבר כמה ספרים, ובראשם את הספר ‘קדושת לוי’ על התורה והמועדים, ספר חסידי שמהווה חלק בלתי נפרד מארון הספרים גם בימים אלו, את הספר ‘קדושת לוי’ ברובו כתב תלמידו הנאמן של רבי נחמן מברסלב הלוא הוא מוהרנ”ת מברסלב זי”ע שבגאונותו הנדירה היה שומע את שיעוריו בשבת והביאם על הכתב מילה במילה מיד לאחר צאת השבת.

כה גדול היה כוחו של הרב בתפילתו, עד שכל השומעה התעורר לתשובה שלימה. אפילו כופרים ואפיקורסים מפורסמים שהיו בתקופתו, כאשר אך שמעו את קולו בתפילה – נמס ליבם ושבו אל ה’. עד שגדולי דורו אמרו שגודל עבודתו בתפילה מעידה עליו שיש בו נשמת התנא הגדול רבי עקיבא.

כל מי שנצרך לישועה, בגוף או בנפש, ידע כי בברדיטשוב שוכן רופא הנשמות הגדול, שתפילתו אינה שבה ריקם, ברכותיו מתקיימות והרי הוא לפני קונו כבן בית אצל אביו. ענוותנותו לא ידע גבול, רגיל היה רבי לוי יצחק לומר – שאילולא נזכר בתורה מידת הגאווה לא יכול היה להאמין שמידה זו יכולה להימצא בבני אדם, אשר ימיהם כצל עובר.

רבי לוי יצחק מברדיטשוב זיע”א ‘סנגורן של ישראל’ נסתלק לעולמו בתאריך כ”ה תשרי בשנת תק”ע, והוא נטמן בעיירת ברדיטשוב שבאוקראינה, מקום אשר מושך אליו מתפללים רבים לאורך כל השנה. בשנה האחרונה תש”פ בעולם היהודי התרגשו מחשיפת מצבתו המקורית של רבי לוי יצחק מברדיטשוב זי”ע ובניו.

 

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט' שבט ה'תשפ"א
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.