שעטנז

היזהרו בבגדים שאתם קונים באוקראינה, במעבדות השעטנז נמצאו הרבה מהבגדים פסולים.

שעטנז בבגדים ובכלי מיטה באוקראיינה.

איסור לבישת בגדי כלאיים המוגדרים כ”שעטנז” כבר מפורשים בתורה – “ובגד כלאים שעטנז לא יעלה עליך” ובהמשך מוסבר מהו בגד שעטנז: “צמר ופשתים יחדו” (דברים כ”ב, י”א). בכלאי בגדים התורה אסרה רק תערובת של צמר ופשתן. ואין איסור ללבוש, בו זמנית חולצה עשויה פשתן עם אפודת צמר, אלא האיסור חל על בגד, שנארג ונטווה יחד מחוטי צמר ופשתן יחדיו, שעטנז (יש דורשים את השם כנוטריקון של דבר שהוא שוע, טווי ונוז, כלומר: חלק, טווי וארוג). חכמים החמירו ואסרו שימוש בבגד גם אם לא נארג יחד, אלא שחובר בשני תפרים, לפחות, זה לזה .

איסור שעטנז הנו איסור לבישה, אולם מאחר וגם כתוב בתורה “שעטנז לא יעלה עליך”, נאסר עלינו אף לשכב על מצע רך העשוי שעטנז, מחשש שאחד מקצותיו עשוי להיהפך לכיסוי חלקי לגופנו. מהדרים במצווה זו מקפידים גם על ספות, כורסות ורהיטים מרופדים אחרים, לבל יישזרו בהם חוטי שעטנז.

“הוועד למניעת שעטנז”, מזהיר את הנוסעים לקברי הצדיקים, במזרח אירופה, מרכישת ביגוד, שנבדקו ונמצאו פסולים בשעטנז.

מסע של חיזוק ותפילה בקברי הצדיקים, עלול להיות מכשול באיסורי תורה. “הוועד למניעת שעטנז” שע”י בד”ץ העדה החרדית, מתריע ממכשול באיסור שעטנז שיהודים נכשלים בו שוב ושוב מבלי לשים לב. עם ריבוי הנסיעות לארצות מזרח אירופה לפקוד את קברי הצדיקים, רוכשים המתפללים פרטי לבוש מתוצרת מקומית ואינם מודעים למציאות שרבים מהם עשויים מכלאי בגדים ממשונכשלים באיסור שעטנז ח”ו.

בשל מזג האוויר החורפי והמושלג באזורי אוקראינה, כאשר הטמפרטורות עלולות לצנוח לאפס מעלות ואף פחות מכך, מציעים הגויים המקומיים למתפללים כובעי פרווה (הנקראים קוטשמה), צעיפים מעילים ופריטי לבוש אחרים המגנים מפני הקור במחירים זולים במיוחד. במספר בדיקות במעבדת השעטנז שנעשו בפריטים אלו שהובאו לבדיקה, נמצא שרבים מהם עשויים שעטנז גמור, או בחשש שעטנז, בשל העובדה שבתעשייה המקומית נפוץ מאוד השימוש בבלאי בגדים מצמר ופשתן יחדיו. בשל כך הוחלט ע”י “הועד למניעת שעטנז” שע”י הבד”ץ העדה החרדית, להזהיר את היוצאים לארצות אלו שלא לרכוש את התוצרת המוצעת בשווקים המקומיים .

“כואב לראות בצערם של יראים ושלמים המקפידים על קלה כבחמורה, המגלים לפתע שבמסע קודש נכשלו באיסורי תורה מבלי משים”, אומר הרב לובין מנהל הוועד למניעת שעטנז.

בזמני ראש השנה והחגים במתחם הקלויז קיים מעבדה לבדיקת שעטנז. בזמני השנה השונים צריך להיזהר ביותר.

קרא עוד

תגובות

No comments found.

add comment

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
כ"ג אדר ה'תשפ"א
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.