התמצאות בעיר ויניצה

טסים לאומן דרך העיר ויניצה? במדריך תמצאו את כל המידע הנצרך לתייר היהודי המבקר בויניצה, כנסו למידע שיעזור לכם בהתמצאות באזור

מרכז העיר ויניצה אוקראינה

מידע לתייר היהודי בויניצה – ויניצה אוקראינה

יהודי ויניצה התיישבו בעיר באמצע המאה ה-16, בשנת 1648, בזמן כיבוש העיר על ידי הקוזקים של חמלניצקי נרצחו כל יהודי העיר שלא הצליחו להימלט, לאחר המרד שבו היהודים להתיישב בעיר, הקהילה היהודית בעיר גדלה, בשנת 1767 חיו בעיר כ-700 יהודים ובשנת 1847 – כ-4,000 יהודים. על פי מרשם האוכלוסין באוקראינה משנת 1897 חיו בעיר ויניצה 11,689 יהודים, בשנת 1905 החל גל פרעות נוסף ביהודים ששטף את מרבית אוקראינה, הפרעות לא פסחו על יהודי העיר ויניצה, אשר סבלו מרדיפות, מעשי שוד, ביזה ופוגרומים.

עם פלישת הצבא הנאצי גויסו כ-9,000 מיהודי העיר ויניצה לצבא. חלק מהיהודים הצליחו לשרוד את המלחמה. הגרמנים כבשו את העיר ב-19 ביולי 1941. והקימו גטו ליהודים בעיר שלא שרדו זמן רב. כבר ב-22 בספטמבר 1941 נרצחו  25,000 יהודים אשר חיו בגטו. היהודים הנותרים שהושארו בגטו והועסקו בעבודות כפייה נרצחו באוגוסט 1942. אחת התמונות המפורסמות ביותר שהיו בשואה, נקראת "היהודי האחרון בויניצה"‏. התמונה צולמה על ידי חיילי האיינזצגרופן, ובו נראה יהודי כורע בפתח קבר אחים רגעים ספורים לפני רציחתו הוא היה היהודי האחרון מהעיר ויניצה, התמונה נמצאה לאחר המלחמה באלבום של חייל גרמני, והיא נחשבת לאחת התמונות המפורסמות ביותר‏. להצגת התמונה

 

הקהילה היהודית בויניצה

יהודי ויניצה התיישבו בעיר ויניצה באמצע המאה ה-16, בשנת 1648 לערך בזמן כיבוש העיר ויניצה על ידי הקוזקים של חמלניצקי, נרצחו כל יהודי העיר ויניצה שלא הצליחו להימלט מהאזור. בסיום המרד, שבו היהודים להתיישב בעיר, הקהילה היהודית בעיר גדלה, בשנת 1767 חיו בויניצה כ-700 יהודים, ובשנת 1847 כ-4,000 יהודים, על פי מרשם האוכלוסין באוקראינה משנת 1897 חיו בויניצה 11,689 יהודים, בשנת 1905 החל גל פרעות נוסף ביהודים ששטף את מרבית אוקראינה, ולא פסח על יהודי העיר ויניצה.

בשנת 1941 עם פלישת הנאצים לויניצה  גויסו כ-9,000 מיהודי העיר ויניצה לצבא האוקראיני, חלק מהיהודים הצליחו לשרוד את המלחמה, הגרמנים כבשו את העיר ב-19 ביולי 1, 25,000 יהודי ויניצה נרצחו על ידי הנאצים, בסיום המלחמה חזרו חלק מיהודי העיר, שהצליחו להימלט מידי הנאצים, וחידשו את חיי הקהילה היהודית. בשנים 1946- 1949 פעל בית כנסת אחד בעיר, שנסגר על ידי השלטונות הקומונסטים, מאז ועד לפירוק ברית המועצות בשנת 1992 לא פעלו בויניצה בתי כנסת. התפילות נערכו בבתים פרטיים, לפי מרשם האוכלוסין בשנת 1959 חיו בויניצה כ – 19,500 יהודים, במהלך שנות ה-70 עזבו חלק מהיהודים את העיר ויניצה, ועלו לארץ ישראל או היגרו לארצות הברית ולמדינות שונות בעולם, בשנת 1979 חיו בויניצה כ – 18,000 יהודים, לפי מרשם האוכלוסין בשנת 1989 (המרשם האחרון שנערך בברית המועצות) חיו בעיר ויניצה כ-15,000 יהודים (כ-5% מכלל אוכלוסייה המקומית).

בשנים האחרונות היהודים הצליחו לעלות לשלטון בויניצה, בשנת 1992 נבחר לראשות העיר יהודי בשם דמטירי דבורקיס, גם מחליפו בתפקיד ולדימיר גרויסמן הנו יהודי, שעשה כברת דרך וכיום משמש כראש ממשלת אוקראינה.

הקהילה היהודית בעיר ויניצה קמה לתחייה, בעיר נבנה מקווה מפואר, בית ספר יהודי, וחיי קהילה יהודית המתפתחת, הקהילה היהודית מנוהלת ע"י שליח חב"ד הרב שאול הורוביץ שליט"א, המשמש כרבה הראשי של הקהילה היהודית בעיר, מקומה של הקהילה נמצא במרכז העיר ויניצה ברובע "ירוסולימסקי", בשנת 2008 נרכש מטעם "קרן ראהר", מבנה צנוע במרכז העיר, המרכז פעיל בכל ימות השבוע, בעיקר במנייני תפילות, ובשיעורי תורה לצעירים, בית הספר היהודי של הקהילה שוכן בבניין גדול בעיר העתיקה, ויש בו מקווה טהרה מפואר.

בעיר ויניצה פועלים גם מוסדות יהודים נוספים, של הג'וינט היהודי, ושלוחתו ההומינטרית "חסד", והסוכנות היהודית.

 

שדה התעופה ויניצה גברישובקה

נמל התעופה ויניצה גברישובקה הוא נמל תעופה בינלאומי המרוחק כ-7 ק”מ ממרכז העיר ויניצה, הנמל נבנה בשנת 1983, עד שנת 1999 שימש טיסות סדירות למגוון רחב של יעדים, ונסגר בגלל בעיות בטיחות במסלול הנחיתה, שסיכנה את הנחיתה של המטוסים, בשנת 2008 החלו לשקם את  הנמל ולהכשירו לנחיתות מטוסים, את הנמל משרת מסלול נחיתה והמראה יחיד אשר אורכו הוא כ-2.5 קילומטרים, כיום הנמל משרת את טיסות הצ’רטרים של חסידי ברסלב הנוסעים לאומן בתקופת ראש השנה.

טיסות מישראל לויניצה

חברת התעופה אוקריין אינטרנשיונל איירליינס, מפעילה טיסה שבועית סדירה אחת בין ויניצה לתל אביב, הטיסה מתקיימת במטוסי בואינג ‎737, במהלך כל תקופת השנה, הטרמינל בשדה התעופה בויניצה פרימיטיבי מאוד, את התיקים והמזוודות לוקחים עובדי הנמל ידנית למשאית המובילה אותם היישר לבטן המטוס, בנחיתה הנוסעים לאומן מקבלים את התיקים מחוץ לשדה התעופה באופן עצמאי. בהמראה כדאי מאוד להיזהר לא לשלוח דברים יקרים לבטן המטוס העובדים המעמיסים את המטען גונבים תיקים בקלות ללא יכולת מעקב במצלמות האבטחה שאינם קיימים בנמל. מחוץ לנמל לא תמצאו מוניות או תחנת אוטובוסים, כדאי להתארגן מראש.

 

בית הכנסת והקהילה היהודית בויניצה ↓

בית הכנסת היהודי בעיר ויניצה // צילום: הקהילה היהודית

 

במרכז העיר ויניצה, פעילה קהילה יהודית מתפתחת ומשגשגת הפועלת בראשות השליח חב"ד הרב שאול הורביץ שליט"א, בקהילה יש בית כנסת פעיל, עם זמני תפילה מסודרים וקבועים, וכן ארוחות כשרות, מקווה מפואר, ומקום לינה מכובד לאורחים ולתיירים המבקרים בעיר ויניצה, בקהילה ניתן ליהנות מאירוח מיוחד, הניתנת באווירה חמה ולבבית, שלוחי חב"ד בראשם הרב שאול הורביץ שליט"א מעריצים את חסידי ברסלב, ומסורים למען ציבור הנוסעים לאומן. ביקרנו בקהילה והתרשמנו מאוד מהאירוח הלבבי והמושלם, של השלוחים הטובים שדואגים לכל יהודי באופן אישי, איחרתם את הטיסה לויניצה? נתקעתם בשדה תעופה בויניצה? תגיעו לקהילה ותקבלו אירוח מושלם.

 

בית הכנסת חב"ד בויניצה נמצא ברחוב גרושבסקבה 8

вулиця Грушевського, 8
Вінниця, Вінницька область

 

• בית הכנסת חב"ד והקהילה היהודית בויניצה // הצג במפה
• דואר אלקטרוני של הרב שאול הורביץ //  shaul1239@walla.co.il 
• טלפון הרב שאול הורביץ // 380-50-4631291+

 

זמני התפילות וארוחות השבת

 שחרית בימות החול בשעה 09:00
מנחה ומעריב בזמן
קבלת שבת בזמן כניסת שבת
שחרית בשבת 09:30

 

מקווה טהרה
רחוב: מיקובסקבה 226
טלפון: +380432507676

חדרי אירוח בקהילת ויניצה
רחוב: מיקובסקבה 226
טלפון: 380432507676

סעודות שבת בבית הכנסת של ויניצה
בליל שבת ובשבת בבוקר
רחוב: גרושבסקבה 8
טלפון: +380432507676

 

מפת הגעה לבית הכנסת וקהילה היהודית במרכז העיר ויניצה ↓

 

 

תמיכה וסיוע לנוסעים לאומן ↓ 

מוקד התמיכה של ‘אומן שלום’ ילווה אתכם בכל שלב במסע שלכם באוקראינה, תרגום אנושי, הדרכה כללית, וסיוע בכל התחומים בחינם.

 

חברות מוניות ונהג דובר עברית בויניצה שתוכלו להשתמש בהם לנסיעה מהשדה התעופה ואליו או להתניידות בעיר. שם הנהג רומה // טלפון: 380969668393+ // טלפון נוסף: 380665160002+

 

תחבורה מויניצה לאומן

רוצים להגיע מויניצה לאומן?

העיר ויניצה היא העיר הקרובה ביותר לאומן, מבין הערים האחרות באוקראינה בהם קיימים שדות תעופה, המרחק בין העיר ויניצה ואומן הוא 159 ק"מ בלבד ואורכת עד כשעתיים נסיעה, אם אתם רוצים להגיע לאומן? הדרך הקלה ביותר פשוט להזמין מונית בפיקוח מחירים מאומן, המחירים לרכב פרטי של 4 מקומות יהיה בערך כ-60 $, אם אתם עוצרים מונית מקומית בדרך כלל המחירים יהיו גבוהים בהרבה יותר, הנהגים מנצלים את התיירים וגובים מחיר יקר, אם אתם קבוצה של נוסעים צרו קשר עם הקהילה בחב"ד הם יסדרו לכם מוניות שהם מכירים ועובדים אתם. להזמנות לחץ כאן

 

מדד מרחקים ונסיעה ממהעיר ויניצה:

• ויניצה  ← אומן ← 160 ק"מ – זמן נסיעה: 2 שעות.
• ויניצה  ← קייב ← 262 ק"מ – זמן נסיעה: 3 שעות 30 דקות.
• ויניצה  ← מעזיבוז' ← 100 ק"מ – זמן נסיעה: 1 שעה 40 דקות.
• ויניצה  ← ברדיטשוב ← 85 ק"מ – זמן נסיעה: 1 שעה.
• ויניצה  ← ברסלב ← 65 ק"מ – זמן נסיעה: 40 דקות.
• ויניצה  ← אומן ←  ברסלב ← 313 ק”מ – זמן נסיעה: 4 שעות 40 דקות.
• ויניצה  ← ברסלב ← אומן ←  85 ק"מ – זמן נסיעה: 3 שעות 30 דקות.

תוכלו לבנות לעצמכם מסלול נסיעה לקברי צדיקים, השתמשו במפה של גוגל רשמו את שמות הערים הרצויות בעברית או בכל שפה אחרת, ותגיעו בעצמכם לתוצאה המבוקשת.

 

במרחק קצר מכביש ויניצה, נמצא ציונו של מוהרנ"ת מברסלב. ברדיצ'וב ממוקמת במרחק של כ-80 ק"מ מוינציה, ומעז'יבוז' כ-100 ק"מ.

 

רוצים לנסוע לאומן או לקברי צדיקים באוקראינה ולחסוך בהוצאות הנסיעה? השתמשו במידע שלנו שיעזור לכם בכל שלב בעת ביקורכם בעיר ויניצה, השתמשו במידע הבא שלפניכם

 

תחבורה מקומית וחסכונית מויניצה לאומן
תחבורה מקומית וחסכונית לקברי צדיקים באוקראינה
מידע והתמצאות בנמל התעופה בויניצה
כלים שימושיים לתיירים באוקראינה
• מדד מרחקים לקברי צדיקים באוקראינה
• כל המידע שיעזור לכם בעת שהותכם בויניצה

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"א שבט ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.