הקהילה היהודית בויניצה

מידע שימושי לנוסעים לאומן הנוחתים בויניצה, כנסו למידע שיעזור לכם למצוא מקווה, וכל שירותי הדת בקהילה היהודית בעיר ויניצה אוקראינה

הקהילה היהודית בויניצה אוקראינה

הקהילה היהודית בויניצה אוקראינה

יהודי ויניצה התיישבו בעיר ויניצה באמצע המאה ה-16. בשנת 1648 לערך בזמן כיבוש העיר על ידי הקוזקים של חמלניצקי, נרצחו כל יהודי העיר ויניצה שלא הצליחו להימלט מהאיזור. בסיום המרד, שבו היהודים להתיישב בעיר. הקהילה היהודית בעיר גדלה, בשנת 1767 חיו בויניצמה כ-700 יהודים, ובשנת 1847 כ-4,000 יהודים, על פי מרשם האוכלוסין באוקראינה משנת 1897 חיו בויניצה 11,689 יהודים. בשנת 1905 החל גל פרעות נוסף ביהודים ששטף את מרבית אוקראינה, ולא פסח על יהודי העיר ויניצה.

בשנת 1941 עם פלישת הנאצים לויניצה  גויסו כ-9,000 מיהודי העיר ויניצה לצבא האוקראיני, חלק מהיהודים הצליחו לשרוד את המלחמה, הגרמנים כבשו את העיר ב-19 ביולי 1, 25,000 יהודי ויניצה נרצחו על ידי הנאצים, בסיום המלחמה חזרו חלק מיהודי העיר, שהצליחו להימלט מידי הנאצים, וחידשו את חיי הקהילה היהודית. בשנים 1946- 1949 פעל בית כנסת אחד בעיר, שנסגר על ידי השלטונות הקומונסטים, מאז ועד לפירוק ברית המועצות בשנת 1992 לא פעלו בויניצה בתי כנסת. התפילות נערכו בבתים פרטיים, לפי מרשם האוכלוסין בשנת 1959 חיו בויניצה כ – 19,500 יהודים, במהלך שנות ה-70 עזבו חלק מהיהודים את העיר ויניצה, ועלו לארץ ישראל או היגרו לארצות הברית ולמדינות שונות בעולם, בשנת 1979 חיו בויניצה כ – 18,000 יהודים, לפי מרשם האוכלוסין בשנת 1989 (המרשם האחרון שנערך בברית המועצות) חיו בעיר ויניצה כ-15,000 יהודים (כ-5% מכלל אוכלוסייה המקומית).

היהודים "עלו לשלטון" בויניצה, בשנת 1992 נבחר לראשות העיר יהודי בשם דמטירי דבורקיס, גם מחליפו בתפקיד ולדימיר גרויסמן הנו יהודי, שעשה כברת דרך וכיום משמש כראש ממשלת אוקראינה.

בשנים האחרונות, קמה לתחייה הקהילה היהודית בעיר ויניצה, ונבנה מקווה מפואר, בית ספר יהודי, ועוד… הקהילה היהודית מנוהלת ע"י שליח חב"ד הרב שאול הורוביץ שליט"א, המשמש כרבה הראשי של הקהילה היהודית בעיר, מקומה של הקהילה נמצא במרכז העיר ויניצה ברובע "ירוסולימסקי", בשנת 2008 נרכש מטעם "קרן ראהר", מבנה צנוע במרכז העיר, המרכז פעיל בכל ימות השבוע, בעיקר במנייני תפילות, ובשיעורי תורה לצעירים, בית הספר היהודי של הקהילה שוכן בבניין גדול בעיר העתיקה, ויש בו מקווה טהרה מפואר.

בעיר ויניצה פועלים גם מוסדות יהודים נוספים, כדוגמת הג'וינט, ושלוחתו ההומינטרית "חסד" והסוכנות היהודית.

יש לציין כי במרחק קצר מכביש ויניצה, נמצא ציונו של מוהרנ"ת מברסלב. כ"כ ברדיצ'וב ממוקמת במרחק של כ-80 ק"מ מוינציה, ומעז'יבוז' כ-100 ק"מ.

 

בית הכנסת והקהילה היהודית בויניצה ↓

בית הכנסת חב”ד בויניצה // צילום: הקהילה היהודית

 

במרכז העיר ויניצה קיימת קהילה יהודית מתפתחת ומשגשגת הפועלת בראשות השליח חב"ד הרב שאול הורביץ שליט"א, בקהילה קיים בית כנסת פעיל, עם זמני תפילה מסודרים וקבועים, וכן ארוחות כשרות, מקווה מפואר, ומקום לינה מכובד לאורחים המבקרים בעיר ויניצה, במקום ניתן ליהנות מאירוח מיוחד הניתנת באווירה חמה ולבבית, שלוחי חב"ד בראשם הרב שאול הורביץ שליט"א מעריצים את חסידי ברסלב, ומסורים למען ציבור הנוסעים לאומן. ביקרנו בקהילה והתרשמנו מאוד מהאירוח הלבבי והמושלם, של השלוחים הטובים שדואגים לכל יהודי באופן אישי, איחרתם את הטיסה לויניצה? נתקעתם בשדה תעופה בויניצה? תגיעו לקהילה ותקבלו אירוח מושלם.

 

בית הכנסת חב"ד בויניצה נמצא ברחוב גרושבסקבה 8

вулиця Грушевського, 8
Вінниця, Вінницька область

 

• בית הכנסת חב"ד והקהילה היהודית בויניצה // הצג במפה
• דואר אלקטרוני של הרב שאול הורביץ //  shaul1239@walla.co.il 
• טלפון הרב שאול הורביץ // 380-50-4631291+

 

זמני התפילות וארוחות השבת

 שחרית בימות החול בשעה 09:00
מנחה ומעריב בזמן
קבלת שבת בזמן כניסת שבת
שחרית בשבת 09:30

 

מקווה טהרה
רחוב: מיקובסקבה 226
טלפון: +380432507676

חדרי אירוח בויניצה
רחוב: מיקובסקבה 226
טלפון: 380432507676

סעודות שבת בויניצה
בליל שבת ובשבת בבוקר
רחוב: גרושבסקבה 8
טלפון: +380432507676

 

מפת הגעה לבית הכנסת והקהילה היהודית במרכז העיר ויניצה אוקראינה ↓

 

 

תמיכה וסיוע לנוסעים לאומן ↓ 

מוקד התמיכה של ‘אומן שלום’ ילווה אתכם בכל שלב במסע שלכם באוקראינה, תרגום אנושי, הדרכה כללית, וסיוע בכל התחומים בחינם.

 

 

תחבורה מויניצה לאומן

רוצים להגיע מויניצה לאומן?

העיר ויניצה היא העיר הקרובה ביותר לאומן, מבין הערים בהם קימים נמלי תעופה, המרחק בין הערים הוא 159 ק"מ בלבד עד כשעתיים נסיעה, אם אתם רוצים להגיע לאומן? הדרך הקלה ביותר פשוט להזמין מונית בפיקוח מחירים מאומן, המחירים לרכב פרטי של 4 מקומות יהיה בערך כ-60 $, אם אתם עוצרים מונית מקומית בדרך כלל המחירים יהיו גבוהים בהרבה יותר, הנהגים מנצלים את התיירים וגובים מחיר יקר, אם אתם קבוצה של נוסעים צרו קשר עם הקהילה בחב"ד הם יסדרו לכם מוניות שהם מכירים ועובדים איתם. להזמנות לחץ כאן

 

מדד מרחקים ונסיעה מויניצה:

• ויניצה  ← אומן ← 160 ק"מ – זמן נסיעה: 2 שעות.
• ויניצה  ← קייב ← 262 ק"מ – זמן נסיעה: 3 שעות 30 דקות.
• ויניצה  ← מעזיבוז' ← 100 ק"מ – זמן נסיעה: 1 שעה 40 דקות.
• ויניצה  ← ברדיטשוב ← 85 ק"מ – זמן נסיעה: 1 שעה.
• ויניצה  ← ברסלב ← 65 ק"מ – זמן נסיעה: 40 דקות.
• ויניצה  ← אומן ←  ברסלב ← 313 ק”מ – זמן נסיעה: 4 שעות 40 דקות.
• ויניצה  ← ברסלב ← אומן ←  85 ק"מ – זמן נסיעה: 3 שעות 30 דקות.

תוכלו לבנות לעצמכם מסלול נסיעה לקברי צדיקים, השתמשו במפה של גוגל רשמו את שמות הערים הרצויות בעברית או בכל שפה אחרת, ותגיעו בעצמכם לתוצאה המבוקשת. יש לציין כי במרחק קצר מכביש ויניצה, נמצא ציונו של מוהרנ"ת מברסלב. ברדיצ'וב ממוקמת במרחק של כ-80 ק"מ מוינציה, ומעז'יבוז' כ-100 ק"מ.

 

רוצים לנסוע לאומן או לקברי צדיקים באוקראינה ולחסוך בהוצאות הנסיעה? השתמשו במידע שלנו שיעזור לכם בכל שלב בעת ביקורכם בעיר ויניצה, השתמשו במידע הבא שלפניכם

 

תחבורה מקומית וחסכונית מויניצה לאומן
תחבורה מקומית וחסכונית לקברי צדיקים באוקראינה
מידע והתמצאות בנמל התעופה בויניצה
כלים שימושיים לתיירים באוקראינה
• מדד מרחקים לקברי צדיקים באוקראינה
• כל המידע שיעזור לכם בעת שהותכם בויניצה
• מסעדות באומן // מלונות באומן 


תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.