גן סופיה באומן

גן סופיה באומן הנו גן מרהיב ביופיו ונחשב לאחד משבעת פלאי אוקראינה, רבי נחמן מברסלב התבטא ואמר: להיות באומן ולא להיות בסופיה?

גן סופיה באומן // צילום: יוסף חיים גולדשמידט

גן סופיה בעיר אומן

רבי נחמן מברסלב התבטא ואמר: להיות באומן ולא להיות בסופיה?!

גן סופיה באומן הנו פארק מרהיב והוא אחד משבעת פלאי אוקראינה. בעברו היה אחד משלושת הגנים היפים בעולם, הגן מרהיב ועמוס פינות חן, מפלים, ארמונות היסטוריים, ונחלי מים. הפארק נקרא ע"ש סופיה בתו של המושל פוטוצקי, שבנה את הפארק לכבודה. הפארק נחשב לאחד מאתרי התיירות הבולטים באוקראינה ומוגדר כאחד מ"שבעת פלאי אוקראינה. סיפורו ההיסטורי של הגן, קשור בסיפורה של אומן היהודית, סיפור על קידוש ה' הגדול שאירע בפארק שבגינו בחר רבי נחמן להיטמן בה.

רבי נחמן מברסלב התבטא פעם ואמר: "להיות באומן ובסופיא לא? "אין אומן זיין און אין סופיא נישט?" גן "סופיא" היה גן נפלא מאד שנטעו בו כל סוגי העשבים והצמחים והאילנות שבעולם, לימי חג הסוכות היו הנכרים מוכרים לולבים שקטפו משם, ובאמצע הגן היה מכון מיוחד ללימוד סגולות הצמחים, והיה אחד משלשת הגנים המופלאים שבעולם" (שיח שרפי קודש).

אוקראינה היתה נתונה באותן שנים תחת שלטון פולין, בשנת תק"ך, מרדו ההידמאקים בשלטון פולין, החריבו את אומן ושרפו את רוב רובה של העיר אומן באש. ההידמאקים לא פסחו על היהודים שישבו בקרבת העיר אומן וטבחו בכל יהודי שנקרא בדרכם, כאשר קרבו המורדים לאומן, נעל המושל פוטוצקי את שערי העיר והבטיח ליהודים הגרים בו  שלא יתן שיפגעו באף יהודי בעיר, כאשר הגיעו המורדים לעיר, נתקלו בעיר מבוצרת וחתומה, כאשר נכשלו בניסיון לפרוץ את חומות העיר, קראו המורדים אל המושל: "תן לנו להיכנס ונהרוג ביהודיים ולא נגע בך לרעה, אך אם לא תפתח, נפרוץ אנו את העיר ונהרוג את בתך היחידה לעיניך!", מושל העיר לא נכנע… לאחר מאמצים חוזרים ונשנים הצליחו המורדים ההידמאקים לפרוץ את  שערי העיר, קיימו את הבטחתם והרגו את בתו של המושל סופיה, לנגד עיניו.

שנה לאחר הפרעות, בנה הרוזן פוטוצקי את העיר מחדש, והקים את הגן "סופיה" לזכר ביתו סופיה שנהרגה. לאחר שהכניעו הפולנים את המורדים, בנה המושל פוטוצקי את העיר בשנית, ובנה בה את הגן המפורסם "סופיפקא", לזכר ביתו האהובה שנהרגה.

 

סופיה פוטוצקי לצד אביה המושל פוטוצקי

חלפו כמה שנים, ובשנת תקכ"ח שוב ההידימאקים מרדו נגד הפולנים, ושוב צרו על העיר אומן, הפולנים שלחו איוון גאנטע כדי להכניעם, אלא שנכנע הוא בעצמו והצטרף למורדים שהתאחדו שניהם לכבוש ולהחריב את  העיר אומן כולל כל היהודים שבה. הקוזקים  פרצו לאומן, וטבחו ביהודיים, באותה שעה, התקבצו רבבות היהודים באומן לבית הכנסת, נתעטפו טליתות וזעקו בתפילה לבורא עולם שיציל אותם מפני הרשעים הארורים. כשהגיעו הקוזקים הפורעים לחצר בית הכנסת איוון האיום שעמד בראשם, העמיד כמין חופה, בגובה נמוך מגובה האדם ועל יד פתח החופה העמידו צלם עבודה זרה, והכריזו, שכל היהודים שיעברו דרך החופה יתנו להם במתנה את חייהם. ומי שלא יכרע לצלם יומת במקום. נתקדש שם הבורא, מכל אותם  30.000 יהודים קדושים לא כרע אחד, אנשים נשים וטף, כולם בחרו למות במיתות משונות, ע"י הפורעים הקוזקים, אך לא לכרוע ברך לצלם עבודה זרה.

 

צמאי דם. פרצופם של הקוזקים שרצחו את יהודי אומן.

'רבי דוד חזן' זצוק"ל היה מיחידי היהודים שנשארו לפליטה בעיר אומן, והסתתרו בזמן הפרעות במערה הקרובה לעיר, הם היו היחידים שנותרו לפליטה, לאחר שהפורעים עזבו את העיר, ר' דוד חזן ועוד כמה יהודים שניצלו ממוות אספו את גופות הקדושים להביאם לקבורה, הגופות נערמו לכדי שני הרים גדולים.

בעקבות הטבח הנורא, כתב רבי דוד חזן את "קינת אומן", בה הוא מתאר את המעשה ומקונן על רבבות ההרוגים, ובה הוא כותב: "ביום ההוא בא מספר ההרוגים ערך שלושים אלף נפשות מישראל, יזכרם אלהינו לטובה עם שאר צדיקי עולם וינקום דמם השפוך בימינו לעינינו, ולרחם על פליטתינו, ומהר ויחיש לגאלנו, על ידי משיח צדקינו, ותבנה בית מקדשינו, במהרה בימינו, אמן ואמן".

כדי ללמוד על המאורעות , אין לנו צורך לפתוח ספרי היסטוריה, שלמעשה רובם ככולם לא הזכירו את שנעשה אפילו לא במילה אחת. תלמיד הבעש"ט ר' דוד חזן זצוק"ל מתאר בהקדמה לקינות שחיבר, את אשר נעשה ואשר הוא במו ידיו קבר את הקדושים ואשר הקינה שחיבר נאמרה בפי יהודי אוקראינה במשך שנים רבות. וכך כתב:

"תחילת נפילה היה פה אומן ביום השני חמשה ימים בתמוז הרגו ביהודים ואבד המקובצים ועיירות, חונים על פני השדה סביבות העיר כמה וכמה מאות אנשים נשים וטף לא נשאר פרסה, ולעת ערב הובקעה העיר, ויכו היהודים מהנשף עד הערב למחרתו יום שלישי ששה ימים לחודש הנ"ל ועוד ידם נטויה ביום הרביעי בחפש מחופש כל יום הרביעי, ביום ההוא בא מספר הרוגים ערך שלושים אלף נפשות מישראל, יזכרם אלוקינו לטובה עם שאר צדיקי עולם וכו'."

ישתדל נא כל אחד, בימי הזכרון לאותם קדושים, ללמוד משניות או לימוד אחר בעבור הזכרת נשמתם, ולוואי שיהיו לנו מליצי יושר על כלל ישראל שלא נדע עוד צער ושבר בקהלינו ויבוא בן דוד ויגאלנו גאולת עולמים אמן.

במקום זה, בחר גם רבי נחמן מברסלב  להיטמן באמרו "אין אתם יודעים גודל יקרת מעלת קדושת זה הבית החיים דפה, כי הוא יקר וקדוש מאד", קברו נכרה בין שתי הגבעות שהתנשאו מעל קברות הקדושים.

על זה רבי נחמן מברסלב זצוק"ל התבטא באומרו: להיות באומן ולא להיות בסופיה? וזה לשונו: "אין אומן זיין און אין סופיא נישט?". לזכר אותו מושל, שלא נכנע לאיומיהם של הקוזקים היידימאקים, שהעדיף לסכן את חיי ביתו היחידה, אך לא להפקיר את יהודי עירו.

גן סופיה הנו מקום היסטורי ואטראקצייה תיירותית משמעותית באוקראינה המגיעים אליו כחצי מיליון תיירים בשנה. כמו כן משמשים אזורים מסוימים מהגן כמעבדות מחקר בנושא יערנות ובוטניקה. אזור הגן מנוצל לפעילות תרבותית ומוסיקלית מקומית וגם משמש כאתר לצילומים.

הכניסה לגן סופיה בתשלום עד השעה 17.00, לאחר מכן הכניסה חופשית.

 

גלריית תמונות מגן סופיה צילום: יוסף חיים גולדשמידט

      

 

מסלול הליכה/נסיעה אל גן סופיה באומן ↓

 

גן סופיה באומן על המפה של גוגל ↓

מפת התמצאות בגן סופיה באומן ↓

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.