דיבורים פשוטים שבכוחם להציל חיים

אמנם ה' לא ותרן, אבל הוא רחמן גדול מאוד. יש לו רחמנות אין סופית ובלתי נתפסת. הוא נותן לנו מתנה שאין דומה לה בשום מערכת משפט בעולם: שלושים יום של אפשרות לתקן! ואיך עושים את זה? בדיבורים פשוטים, ככתוב: "קחו עמכם דברים ושובו אל ה'".

ראש חודש אלול, חודש לפני יום המשפט הגדול והנורא

 

אנו עומדים בראש חודש אלול, חודש לפני יום המשפט הגדול והנורא. וה' יתברך מקדים לנו רפואה ונותן לנו מתנה גדולה מאוד, הזדמנות נדירה. כמה טוב ה'.

ראש השנה זה לא צחוק. הגמרא קובעת ואומרת שה' אינו ותרן. אין מציאות שה' יוותר לבן אדם על העבירות שעשה. העולם הזה אינו הפקר, יש דין ויש דיין ולכל מעשה יש השלכות ותוצאות ישירות. אמנם ה' לא ותרן, אבל הוא רחמן גדול מאוד. יש לו רחמנות אין סופית ובלתי נתפסת. הוא נותן לנו מתנה שאין דומה לה בשום מערכת משפט בעולם: שלושים יום של אפשרות לתקן! ואיך עושים את זה? בדיבורים פשוטים, ככתוב: "קחו עמכם דברים ושובו אל ה'".

 

הזדמנות נדירה

אנו חייבים להתבונן ברחמנות של ה', ולהמחיש לעצמנו היטב את ההזדמנות הנדירה כדי שלא נפספס אותה: תאר לעצמך שאתה עומד לפני משפט גדול וגורלי. על כף המאזניים נמצא כל עתידך, כל חייך. התביעה רוצה להטיל עונש מאסר של 20 שנה. 20 שנה בניתוק מהעולם, מהמשפחה, מהחיים, ולצאת מהכלא אחרי הפסד של נתח נכבד ומרכזי מהחיים ר"ל. הפרקליט מטעמך מיואש מאוד, לא ניתן להכחיש את ההאשמות בשום אופן. בכל יום המשפט מתקרב והבטן מתהפכת, שמחת החיים דועכת…

והנה, חודש לפני המשפט אתה מקבל שיחת טלפון מהשופט שמציע לך הצעה בלתי רגילה: יש לך חודש לתקן את העוול שנעשה, וכך לא רק שלא תעמוד למשפט ואין צריך לומר שלא תקבל עונש, אלא אתה עוד תקבל מיליון דולר מהמדינה על פעילותך החיובית לתיקון החברה…

 

הרחק מעבר לגבול הטיפשות

מי הוא הטיפש שלא יקפוץ על המציאה? כל בר דעת היה עושה כל שביכולתו ועוד הרבה מעבר למה שביכולתו. מי הוא הכסיל שיעדיף לגשת למשפט נוקב וחסר סיכוי? עוד לא נולדו המילים לתאר את עומק הטיפשות והטמטום של אדם כזה. אבל הטיפשות שבנמשל היא עוד יותר עמוקה.

ה' יתברך שהוא שופט כל הארץ אינו בא בטרוניה עם בריותיו, הוא רק מבקש מאתנו לדבר דיבורים פשוטים מלב אל לב ובזה להיפטר מהמשפט – 'אם יש דין למטה אין דין למעלה'. הוא רוצה רק שנבוא אליו בכל יום ונאמר לו: "ריבונו של עולם, תראה את המצב שלי, כך וכך עשיתי, כך וכך חטאתי, אין לי שום סיכוי במשפט. אבל אתה רחמן, ואתה נותן לי הזדמנות לעשות תשובה, כלומר לבקש סליחה; ועלי להתפלל שתעזור לי מכאן ולהבא, כי הגמרא אומרת שאם אתה לא תעזור לי – איני יכול לנצח את היצר הרע והוא יחטיא אותי שוב. לכן אני מודה ומתוודה ומתחרט על מה שעשיתי, ואני מבקש סליחה ומבקש ממך שתעזור לי לחזור בתשובה שלימה ולתקן הכול ולהיטיב את מעשי מכאן ולהבא".

זה הכול. כזו השתדלות קטנה – לא תשקיע?! ה' דורש ממך בסך הכול שעה ביום, ובסך הכול לדבר, לספר לו על המצב הרוחני שלך ולבקש סליחה ועזרה, ובתמורה להינצל מהמשפט הנורא, מהבושה, מהפחד, והעיקר מהעונש; ולזכות לבונוסים ולברכות ולישועות בלי סוף!

 

פרויקט לאסירים – ניסוי חברתי

המשל הזה עוסק באדם שעומד לפני המשפט, וממחיש שניתן להינצל מהמשפט על ידי דיבורים פשוטים. אבל הרבה אנשים כבר סובלים בעולם הזה בכל מיני סוגים של ייסורים וצער בגוף ונפש, עיכובים וחסרונות. כלומר, הם כבר נשפטו ופסק הדין יצא לחובתם. להם מתאים משל אחר יותר ברור ויותר חזק.

משל לאדם שכבר נגזרו עליו 20 שנות מאסר, על כל המשמעות הנוראה שלהן. עכשיו, תארו לעצמכם שלפני ריצוי העונש, מציע לו שר המשפטים לשתף אותו במֵיזם חדש שבו מחליפים את דרך הענישה הרגילה והמקובלת בדרך שיקום ניסיונית; במקום מאסר בפועל הוא יקבל מעין "עבודת שירות קטנה", שבה יחיה

את חייו הרגילים, אבל יהיה עליו  להתייצב בכל יום לשעה של דיבורי וידוי וסליחה בקשה ותפילה…

משרד המשפטים מחפש כמה אסירים 'מתנדבים' להשתתף בניסוי החֶברתי החדש, והוא שואל אותו, האם הוא מעונין להשתתף בפרויקט. 'אגב', הוא אומר, 'כתמריץ להשתתפות בפרויקט תקבל גם קצבה חודשית מכובדת ודירה חדשה…' מה הייתם אומרים על עסקה מסוג זה? האם זה כדאי לאסיר…?

 

מה יש כאן לא להבין?

אין אדם שפוי בעולם שיגיד: 'שעה ביום?! זה יותר מידי זמן. איך אעמוד בכזה דבר? אני מעדיף לשבת בנוֹחוּת בכלא 20 שנה…' מה יגיד הבן אדם – קשה לי, אין לי זמן, אין לי דיבורים, אני לא יודע איך עושים את זה, אני מאוד עסוק – מה יגיד? מה יטען? והנמשל למעשה ברור וחזק פי כמה וכמה. בורא העולם אומר לך: 'יש לך אצלי לא רק תיק אחד, אלא אלפי תיקים גדולים על כל יום ויום בחיים שלך, ובכל יום נפתחים לך תיקים חדשים על עבירות חמורות מאוד. ואני איני ותרן כלל, אלא אני רחמן על מי שעושה תשובה בכל יום'. נכון שעל כל העבירות האלה ישנו תשלום יקר וקשה מנשוא, אבל הבורא ברחמיו מציע לך עסקה מדהימה: תקבע לעצמך שעה בכל יום להיות לבד במקום שנוח לך ובזמן שנוח לך ותבוא לדבר אתו יתברך.

סַפֵּר לו מה עשית בכל אותו היום מהפגישה הקודמת שהייתה לך עם הבורא ועד לפגישה הנוכחית, ותבקש ממנו סליחה על כל מה שעשית נגד רצונו, ותבקש ממנו שיעזור לך להתגבר על היצר הרע. הכי פשוט שבעולם. האם אתה יכול להיות כל כך טיפש לסרב לכזאת הצעה?

האם אתה מבין עברית פשוטה? האם יש לך את האמונה הבסיסית שעל כל עבירה יש עונש נורא, שהוא הרבה יותר נורא מ־ 20 שנה בכלא, ושעל כל עבירה יש תיק בפני עצמו? האם אתה שפוי? האם אתה מבין שההשקעה שאתה משקיע בטלה ומבוטלת ביחס לישועה, להצלה, לשכר, לאיכות החיים – ביחס לַכּוֹל? אם כן, איך תוכל להפסיד כזאת מתנה? איך תוכל לבחור חיי צער וייסורים ולדחות בידיים את אינסוף הברכות שיגיעו אליך אם רק תלך בדרך התשובה הקלה שנותן לך הבורא ברחמיו כפי שהורו לנו הצדיקים? המחיר הכי מצחיק בעולם אין כמו המשל הזה בכדי להמחיש ו ל ק ר ב.

 

תגובות

תודה, הצלתם אותי, אשריכם, תביאו עוד מהרב ארוש

1

511
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.