עבדות מצרים // צילום: אומן שלום

עצה עם מוחין דגדלות // מאמר על הפרשה

לעצות יש כוח כביר לטוב ולמוטב, ולכן חשוב כל כך לבחור את היועץ האמתי שיעניק לך גדלות אמתית

פרשת השבוע מעמידה אותנו למרגלות הר סיני, במעמד זה התרחש עניין מכונן לא רק בכלל ישראל – גם בכל אחד ואחד, כמוש דרשו חז"ל שלמרגלות הר סיני פסקה מאבותינו זוהמת הנחש הקדמוני. במעמד זה התנתקנו באופן סופי מהסיבה האמתית של כל הצרות והגלויות – העצות הרעות. מאורע יציאת מצרים התרחש אמנם לפני אלפי שנים, אבל יציאת מצרים עצמה חייבת להתרחש כל יום, אצל כל אדם. משום שגם הגלות מתחדשת כל יום, וכמוה גם הגאולה היא מצווה יום יומית.

השתעבדות לפרעה במצרים, עבדות של דורות בחומר ובלבנים, אינם מסוג הבחירות שאדם בוחר לעצמו. ובכל זאת הגענו לשם, ירדנו מצרים והשתעבדנו במשך שנים רבות. אם לא נשאיר את הסיפור הזה רק בעבר הרחוק, נגלה בוודאי שהוא קיים גם היום.

יש כל כך הרבה 'מצרים' בחיים שלנו, בחלקים רבים כל כך בחיינו אנו משועבדים למצרי הנפש, למידות פגומות ולעניינים שנוטלים מאתנו את חיותנו ומותירים בליבנו חללים ריקים, עצב וכבידות. למרות שגלות מצרים וכמוה גם כל גלויות הנפש, הן בגדר גזירה. בכל זאת, אל הגלות יורדים מבחירה. ואת הבחירות שלנו מכוונות אותנו העצות, עצות שמתגלגלות אלינו מכל מיני מקומות.

 

במה תבחר

למצרים ירדנו בעקבות עצת הנחש הקדמוני, כך מסביר מוהרנ"ת על פי יסודותיו של רבינו וסודות האריז"ל. חטא עץ הדעת, כפי שמלמדים חז"ל, נגרם בעטיו של הנחש שייעץ לעבור על ציווי ה' ולאכול מן העץ. העצה הזו נקראת 'זוהמת הנחש', והיא דבקה בכל נפשות ישראל צאצאי אדה"ר. ובגין אותה זוהמה נדרשו נפשות ישראל לרדת ממצרים כדי להזדכך מאותה זוהמה. לעצות יש כוח אדיר, משום שבעולם הזה כל אדם זקוק לעצה, איש אינו יודע מה באמת ראוי ונכון, ולהיכן עלי ללכת ובמה לבחור. בשעת מבוכה, עצה טובה היא הרבה יותר מאוויר לנשימה. אבל כדי שעצה תהיה באמת טובה היא מוכרחת להיות אמתית. וזה כבר לא כל כך פשוט.

אין תנועה או פעולה בחיינו שאיננה כרוכה בהתייעצות, תמיד ובמיוחד לפני בחירה משמעותית, אנו מחפשים עצה, אבל לא בהכרח ברור לנו מקור העצה, מי מעניק אותה ומה הן כוונותיו. עצות רעות דוחפות את האדם לצרות ולגלות, עצות טובות מוציאות אותו ממצרים.

מדוע השתעבדנו לפרעה? כי נפלנו למוחין דקטנות. אין ספק שהשעבוד היה הכרחי לתיקון נפשותנו, אבל מה שאפשר זאת היתה העובדה שנפלנו לקטנות המוחין. גם היום אם יש למישהו או משהו שליטה עליך, יכולת להבהיל ולבלבל את דעתך, להטרידך ולגרום לך להתמסר לדברים שהם היפך טובתך הנצחית – אין זה אלא משום שנפלת למוחין דקטנות. גם נפילה לקטנות הדעת היא תוצאה של התייעצות. עם האדם הלא נכון, כמובן.

הצרה הגדולה היא שאדם לא ממש בוחר עם מי להתייעץ, הוא אפילו אינו יודע שהוא מתייעץ. המייעצים אינם בהכרח אנשים מסוימים, אלו יכולות להיות מחשבות ודעות כוזבות, רעיונות שאינם אמתיים, וכל מיני סברות של שקר שהעולם מלא מהם. העצות חודרות אל המוח וקובעות עבורו הכל – מה חשוב ומה מיותר, מי אנחנו ומה אנו מסוגלים, מה האמת ומהו השקר. איך אפשר לצאת מזה?

 

נס האמונה

גאולת מצרים היא הדוגמה והסמל. במצרים משועבדים היינו לעצות הרעות ששעבדו אותנו למוחין דקטנות. לא יכולנו לצאת משם, משום שלא היו לנו העצות שיובלו החוצה משם. לא היתה תורה ולא ידענו את האמת. המוחין דגדלות והמחשבות האמתיות לא חדרו לדעתנו. הנס שלנו היתה האמונה, זכות אחרת לא היתה לנו, גם כוחות לא היו, ולא מוחין. ובכל זאת יצאנו, משום שזכינו להתמסר לאמונה, שבעבורה גם נקרע בפנינו הים, וכדברי המדרש 'כדאי הם והאמונה שהאמינו בי ויצאו ממצרים שאקרע להם את הים'.

אבל האמונה לא יכולה להתקיים בלי להישען על משהו, ואמונה אמתית נשענת על אמת. הידיעה הנחוצה ביותר בחיים היא ידיעת האמת, מה האמת, מה התכלית ומה באמת מוטל עלי לעשות. ידיעת האמת היא העצה הטובה ביותר שבכוחה להציל את האדם ולהוציא אותו מכל מיצר. את העצות הללו נותנת התורה שנקראת 'עצה ותושיה'.

במצרים כאשר לא היתה לנו תורה ולא עצה, עמדה לנו האמונה שבכוחה דילגנו והתנתקנו מעצת הנחש, וצעדנו לאורן של תרי"ג מצוות התורה שהזוהר הקדוש מכנה אותן תרי"ג עטין – עצות. גם היום כשבידינו תורת אמת, במצבים שונים העצה האמתית עדיין נסתרת ולא מאירה, מבחינה זו אנו עומדים קודם מתן תורה. ולכן 'באמת ההתחלה מאמונה והסוף מאמונה והתוך הוא אמונה'.

כי גם אם אינני יודע מה לעשות והשקר מצליח לבלבל את דעתי, הרי ביכולתי להאמין באמת שעוד תתגלה, להאמין לצדיקים וללמוד את ספריהם הקדושים. ללכת בעקבות דעתם הקדושה בתמימות ובפשיטות.

 

על פי ליקוטי הלכות פסח ז'

תגובות

No comments found.
49
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"א אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.