ציור יציאת מצרים, דייוויד רוברטס 1864 // צילום: ויקיפדיה

מוכרחים לצעוק!

הצעקה נמצאת בכל אחד אבל היא מסתתרת, כמו הגאולה שנמצאת אבל מסתתרת. תרשו להן להתגלות

רוב בני האדם סבורים שלא מתאים לצעוק, הם כן צועקים בכל מיני הזדמנויות, אבל מלכתחילה מי חושב שצעקה היא סוג של גישה ראויה? אבל הצעקה יפה לאדם, כמו שאמרו חז"ל יפה צעקה לאדם בין קודם גזר דין ובין לאחר גזר דין. וזה מה שנדרש כעת בפרשיות הגלות והגאולה.

הגלות היא הסתרה, כמו שנאמר על אחרית הימים 'ואנכי אסתר אסתיר', והגאולה שאנו מצפים לה היא התגלות, כמו שנאמר (ישעיהו מ ה) 'ונגלה כבוד השם'. וההסתרה מביאה קושיות. מה עושה אדם כשיש לו קושיות? הוא מתקשה. כלומר שואל, וכשאין תשובות הוא נעשה בעצמו לסוג של קושיא, אדם קשה – קשה לו להאמין וקשה לו להתחזק, כבד לו להתרומם ואין לו כח להתקדם.

אבל קושיות אינן פותרות את ההסתרה, משום שהפתרון היחיד להסתרה היא התגלות, אם האור נעלם לא יעזור שתשאל מדוע ולמה, קל וחומר שלא יועילו טענות וכעסים. אתה זקוק להתגלות, למוחין חדשים. ובשביל זה צריכים לצעוק.

 

לצאת מההסתרה

אומר רבי נחמן מברסלב: 'ולפעמים יש שהמוחין והשפע אלוקי הוא בהעלם, בבחינת עיבור, ואז יפה צעקה לאדם בין בתפילה בין בתורה…' (ליקוטי מוהר"ן תורה כא, ז). כאשר המוחין מסתלקים הם חוזרים לשורש שלהם למעלה, ונכנסים שם לעיבור. זמן העיבור הוא זמן של הסתרה ודינים, וכפי שמובא בגמרא )ברכות כט ע"ב( על הקשר בין 'עיבור' ל'עברה' וכעס. ההסתרה במובן הזה איננה אסון, ואדרבה – במידה רבה היא ההכנה להתגלות חדשה, אבל צריך לפתור אותה על ידי התגלות. וההתגלות תבוא מתוך ההסתרה בעצמה, כפי שאירע במצרים.

השבוע מתחילים לקרוא בספר שמות הפותח בירידת בני ישראל למצרים. אנו נקראים 'בני ישראל' על שם יעקב אבינו בשמו השני והשלם 'ישראל' הרומז כידוע על מדרגות רמות, ומבטא באותיותיו את המילים 'לי ראש'. יהודי חי בעיקר בשביל הראש, הוא כמובן פועל עם הגוף שבלעדיו אי אפשר לקיים מצוות או לחיות בעולם, אבל את המצב שלו קובע הראש – כמה דעת יש שם, כמה מוחין.

עם ישראל הוא הראש לכל העמים, תפקידו וייעודו להמשיך ולהביא לעולם את אור הדעת, ולראות להמשיך את הדעת הזו הלאה, מדור לדור. ממילא, מצבו של היהודי מושפע קודם כל בראשו. גוף חזק או כסף לא יבטיח את חירותו ואת מעמדו האמתי, אבל דעת צלולה ומוחין בהירים יעמידו אותו מעל כל העמים והאויבים.

במצרים איבדנו קודם כל את הדעת, וזה מה שאפשר למצרים השפלים לשעבד אותנו. חכמי מצרים ידעו היטב מהיכן צפויה לבוא גאולת ישראל ולפיכך נגזרה הגזירה להשליך ליאור את 'כל הבן הילוד', רבי נתן מסביר שהבנים מסמלים את המשכת הדעת מדור לדור, ולפיכך ציווה פרעה להמית אותם ביאור, היה זה ביטוי להתגברות המצריים להעלים את הדעת ולגרום להסתלקות המוחין. אבל דווקא גזירה זו זירזה בסופו של דבר את הגאולה.

 

הגלות השקטה

גלות היא הסתרה והעלמה של הדעת, והצרה היותר גדולה מהסתרה היא הסתרה שבתוך ההסתרה – אינך יודע אפילו שמשהו מסתתר ממך, אינך יודע שאתה בגלות, נדמה לך שככה זה אמור להיות וכזה אתה, בלי מוח ובלי לב, ומי אמר שאפשר וצריך להיות אחרת. הגלות השקטה היא הסכנה היותר גדולה מכל שאר הצרות המורגשות, משום שגלות שקטה, כלומר גלות בלתי מורגשת, ניהנית מתמיכתו של האדם הגולה בעצמו, מהשתיקה שלו. מרוב קטנות הדעת אין אפילו סיבה לרצות לצאת מהגלות, מהקטנות. ומה עושה השם יתברך? מזמין את המצרי לגרום לך לצעוק. משום שרק צעקה שלך תוליד את המוחין שנגזלו ונעלמו ממך.

בעקבות השלכת הבנים למים מתעוררים בני ישראל ומתחילים לצעוק, והשם שומע, כלומר הצעקה עולה אל המקום לשם השליכו וסילקו המצרים את המוחין שלנו, למעלה. אין אדם שאין לו בעיות וקשיים, ומה עושים כשיש בעיות? מחפשים פתרונות. אין כל דופי בחיפוש פתרונות ועצות, אבל יתכן מאוד שכאשר אנו מדלגים תיכף ומיד אל הפתרון, אנו מחמיצים את הדבר האמתי, את הצעקה. הגלות וכל הצרות שהיא גורמת נראית בעינינו הרבה פעמים כמו לקט בעיות, מצב סבוך שיש לפתור. אבל הרי אנו מצפים לגאולה ומי שעתיד להביא לנו אותה גם הוריד אותנו לגלות, יתכן שעלינו להתחיל לחפש את הגאולה דווקא כאן מתוך הגלות והקשיים.

במצרים, כפי שהתברר למפרע, הייתה הגלות בעצמה המפתח לגאולה. רק בזכות הגזירה על הבנים נולדה הצעקה שהחישה את הגאולה.

הצעקה היא סוד נפלא, היא נמצאת בתוך כל אחד מאתנו ומבקשת לצוף מעל פני השטח ולהישמע היטב. הצעקה בוקעת ממקום נסתר ונעלם, מהמקום שמתחבא מאחורי כל מה שמעמיד פנים שהכל בסדר, וכמו שהצעקה קבורה מאחורי המסכות, גם הגאולה מסתתרת שם, מאחורי המסכים, וצריכים להוציא אותה לאור. צריכים לצעוק אל השם, לשאוג מהלב פנימה.

 

(על פי ליקוטי הלכות גילוח ה')

תגובות

No comments found.
153
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ב אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.