כותב המאמר הרב דוד גבירצמן

שבת הגדול - הגאולה מתחילה לפני שהיא מתחילה

מצפים לגאולה שתבוא, אבל גם תוך כדי יש מה לעשות – להתחיל לחיות כאילו נגאלנו, הגלות היא בעיקר פחדים, והיציאה מהגלות היא קודם כל לא לפחד כלל, רק מהשם.

הגאולה מתחילה לפני שהיא מתחילה

השבת הזו שלפני חג הפסח נקראת שבת הגדול, היא מצביעה ורומזת על גאולת מצרים אבל היא עצמה עדיין נמצאת במצרים. שבת הגדול קיבלה את כינויה על שום הנס שהתחולל בה, כאשר נצטווינו לקחת את הכבש לקרבן הפסח ולקשור אותו למרגלות המיטה כדי לבקר אותו ארבעה ימים קודם זמן שחיטתו. הכבש היה האליל של מצרים, ובמשך כל אותם ימים ראו המצרים את אלוהיהם עקוד למרגלות מיטתו של היהודי שאך לפני זמן מה היה משועבד להם, ולא היה לאל ידם מה לעשות. ולפי שבפסח מצרים חל היום הזה בשבת, לפיכך נקבעה השבת הסמוכה לפסח לציון הנס הזה.

*

קשירת השה למרגלות המיטה מסמלת עניין יסודי בכל גאולה וישועה. אם מדברים על פסח הממשמש ובא, אפשר לומר שאנחנו נמצאים עכשיו עמדת המתנה וציפייה – מחכים לפסח ולליל הסדר. זה נפלא, כי אנחנו אמורים לחכות לפסח, וגם להתכונן. אבל הציפייה צריכה להיות בבחינת הכנה לגאולה. מה הכוונה?

 

קרבן פסח

נחזור רגע לפסח מצרים. עם ישראל יושב עדיין במצרים, על אותה אדמה בה הוקז דמו בעבודות פרך דיכוי וייסורים. סמוך ונראה לאתרי הבנייה המדומים שהומצאו רק כדי לכלות את כוחותיהם הגשמיים והרוחניים. מאז שהופיע משה רבינו על אדמת מצרים והשמיע את בשורת הגאולה, ולאחר שקיבלה הבשורה את התוקף והחיזוק בעזרת הניסים הגלויים שהתחוללו לעין כל, והמכות שניתכו על מצרים בזו אחר זו, אין ספק שהתשוקה הגדולה ביותר שהיתה משותפת לכל בני ישראל המאמינים במשה אחת היתה – לצאת ממצרים כמה שיותר מהר, להיות כבר מחוץ לחומות, כבני חורין מכל הבחינות.

הגאולה אכן מתרחשת במהירות, בלי צידה לדרך, ללא זכויות או תהליך התקדשות והיטהרות, 'כחצות הלילה אני יוצא בתוך מצרים', ועם שחר יוצאים צבאות ישראל ממצרים במהירות וללא כל תהליכים. ובכל זאת, קצת לפני כן, הם צריכים לעשות משהו כשהם עדיין במצרים. עליהם להשיג שה לבית אבות, לזבוח ולאכול אותו בליל הגאולה, אבל קודם לכן במשך ארבעה ימים לראות שהוא יהיה קשור לכרעי המיטה.

לפעמים אנחנו מצפים למשהו טוב שעתיד לבוא, אבל מה בינתיים, עד שהוא יבוא? על הבינתיים קשה לדבר, כי הרי עדיין לא באה הגאולה ואנחנו בגלות, נחכה לגאולה שתבוא..

ובכן לא, הן אמת שהיציאה ממצרים וכמוה גם שאר הגאולות הכלליות והפרטיות יבואו ברחמי שמים. וכשהקדוש ברוך הוא בוחר להושיע מכל צרה או ייסורים הוא עושה זאת בכוחו הגדול גם בלי תהליכים ומעבר לשכל ולהגיון, אך יחד עם זאת מוטלת עליך מצווה מיוחדת שאמורה להתקיים דווקא בגלות, לפני הגאולה, כשאתה עדיין במצרים. עליך לבקר את הפסח, לבקר את הגאולה ולעשות זאת דווקא מול פניו המתכרכמות של המצרי. והנס הזה כה גדול שהוא קובע זיכרון מיוחד לעצמו ונשאר סמל לדורות, שבת הגדול.

 

גלות הפחדים

ידוע מהמדרשים ששלטונו של פרעה של בני ישראל במצרים נבע ממקור רוחני עמוק מאוד, כדי להבין זאת גם ביחס למה שעובר עלינו אפשר להסביר שפרעה השליט על בני ישראל פחד, פחד במובן הכי מפחיד של המילה. הפחד לא מסוכן בגלל מה שאתה חושב שעלול לקרות לך, אלא בגלל מה שקורה לך כבר עכשיו, כשאתה מפחד.

הפחד מקטין את המוח, מצמצם את הנפש, חונק את הכוחות הגדולים שיש לכל יהודי בלב. פחד הוא עבודה זרה, כי הוא גורם לנו לכרוע ולהשתחוות לכוחות זרים שאינם מסוגלים  באמת לעולל לנו משהו, כי היחיד שידיו כל הכוחות והיכולות הוא רק ריבונו של עולם, פרעה אינו אלא בשר ודם, שחייו וקיומו וכוחותיו תלויים כולם כמו בובה על חוטים אותם מושך רק הקב"ה, שהוא ורק הוא חי החיים. מלבדו שום דבר לא חי, ורק מכוחו כל מה שנראה חי, אכן חי.

במשך כל שנות גלות מצרים כוחותינו לא היו לנו, היו במצרים כל כך הרבה יהודים שאפשר היה להקים שם קהילות לאין מספר, לקיים חיים יהודיים עשירים שהיו מבטלים את כל הקליפות. אבל במצרים לא היו לנו כוחות, נשלטנו על ידי פרעה ושריו, היו נתונים תחת שלטון הפחד. וכשמפחדים, כל הכוחות אינם מסוגלים להושיע.

ירדנו למצרים ברצון השם ושהינו שם במשך כל השנים על פי תוכנית אלוקית מדויקת, הפחד שהשליט עלינו פרעה היה סיבה מאת השם, וכעת כשהגיעה השעה לצאת הדבר הראשון ממנו היה עלינו להשתחרר היה הפחד. ולכן, צוונו להתמהמה קצת, ולעשות את מה שהשם מבקש מאתנו דווקא במצרים, מול פרצופו של המצרי ובתוך הממלכה שלו.

אנחנו מצפים לישועות ולניסים וכך צריך להיות. אבל בינתיים ותוך כדי ציפייה לישועה שלימה, צריכים לפעמים להתחיל לחיות גאולה גם במצרים. אל תחכה רק לליל הסדר, תתחיל לחיות את מה שהנשמה שלך מבקשת כבר עכשיו, בשבת הגדול.

 

 

תגובות

No comments found.
552
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ב שבט ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.