המניעות רק נראות כמחסומים ממשיים, באמת אין חומות שיעמדו בפני לב של ילד שיודע מהי אהבת אב

לא מגיע לי כלום – יש תלונות שנובעות מחוסר אמונה ויש שמקורן בחוסר סבלנות, בשני המקרים אנו זקוקים לרחמים.

לא מגיע לי כלום – יש תלונות שנובעות מחוסר אמונה ויש שמקורן בחוסר סבלנות, בשני המקרים אנו זקוקים לרחמים.

פרשתנו מספרת את קורות ישראל במדבר בשנת הארבעים ליציאת מצרים, זו השנה האחרונה למסעות המדבר סמוך ונראה לארץ ישראל, ודווקא במקום הקרוב הזה הכל נראה רחוק כל כך. מרים הנביאה מסתלקת ועימה נגנזת הבאר, העם צמא ומתאונן, משה רבינו מכה בסלע במקום לדבר אליו ונגזר עליו ועל אהרן הכהן שלא ייכנסו לארץ ישראל, אהרן נפטר גם הוא ונקבר בהר ההר, מלך אדום מסרב לאפשר לישראל לעבור בארצו, העם מתלונן על הלחם הקלוקל והנחשים מפילים חללים, הפרשה מסיימת במלחמת סיחון ועוג, ובחניה על הירדן מול ירחו בסיום מסעות המדבר.

כל כך קרוב כל כך רחוק, וזה אחד הניסיונות העדינים ביותר שכל מבקש קדושה מוכרח לעבור, אי אפשר לדלג ואין דרך לעקוף, אתה מוכרח להיות במקום הזה שהוא בו זמנית גם קרוב גם רחוק. שלושים ושמונה שנים חולפות מאז תחילת המסעות בשנה השניה ליציאת מצרים, ומהתלונות והוצאת הדיבה על ידי המרגלים, והנה עכשיו בסוף שנות המדבר, שוב לכאורה מתעוררות המניעות. אין מים ויש תלונות, הצדיקים נפטרים ואויבים מתעצמים, אבל בשונה מכל מה שאירע קודם לכן, עםישראל אכן עומד להיכנס לארץ ישראל. אבל קודם לכן יש ניסיון גדול, ואת לקחיו עלינו לקחת לעצמנו.

 

אין חומות

ארץ ישראל המסמלת גם את קדושתו ואת תכליתו הרוחנית של כל אחד, מוקפת מניעות ומחסומים שנדמים לפעמים כמו חומות אטומות. אמרנו שהם נדמים כי באמת אין חומות, הכל מעשה אחיזת עיניים. בהקשר לזה מביא רבינו בליקוטי מוהר"ן (תניינא תורה מ"ו) את משל הבעל שם טוב על המלך שהניח אוצר מאחורי חומות אימתניות וכל מי שניסה לגשת אל האוצר נרתע למראה החומות, היו אמנם כמה בעלי תעוזה ששברו חומה או שתיים אבל כולם בסופו של דבר אמרו נואש. עד שבא מן המלך ואמר 'אני יודע שכל החומות הם רק באחיזת עיניים ובאמת אין שום חומה כלל', הוא צעד בביטחון קדימה 'עד שעבר על כולם'.

במצרים היינו מוקפים חומות של אחיזת עיניים וכשפים. יצאנו משם אבל החומות עדיין לא הסתלקו לגמרי, הן רק העתיקו את מקומן, במקום לסגור עלינו מבחוץ הן סגרו על ארץ ישראל והותירו אותנו מבחוץ. כבר בתחילת המסעות במדבר נדמה היה שאין דרך לחצות את המדבר, אין מים וארץ ישראל מאוימת מבני הענק. בשלב זה חסר היה שם את 'בן המלך' – האדם שיאמין באמת שאבא לא מהתל בילדיו ולא יתכן שהוציאו אותנו ממצרים באותות ומופתים סתם, רק כדי להמיתנו במדבר. חסרונה של אמונה זו הותיר אותנו לארבעים שנות לימודי אמונה במדבר.

 

דחיקת השעה

בסוף תקופת המדבר מפציע ניסיון חדש, דחיקת השעה. ארץ ישראל כבר באמת קרובה ונפש העם קצה בדרך, אנחנו כבר מאמינים אבל אין יותר כוח להמתין ולבלום, רוצים להיות בפנים וזהו. וכאן מסתתר ניסיון עדין יותר, והוא משתקף היטב מתוך מעשה הכאת הסלע. רבינו (ליקו"מ תורה כ) מלמד שהכאת הצור קשורה ישירות לכניסה לארץ ישראל. הסלע הוא הלב העליון ממנו צריכים להפיק את מימי התורה שבאמצעותם תתאפשר הכניסה לארץ ישראל, המטה שבידי משה הוא כוחו וזכויותיו, ואולם הקב"ה מורה לו להשתמש בדיבור ולא במטה, כלומר לפעול בלי זכויות ורק בתחנונים, וזהו לימוד עצום. משה רבינו בוודאי ידע את הסוד הזה, אך כדברי חז"ל, שגיאתו הדקה מן הדקה נבעה מחוסר האמונה של העם המתאונן 'כי העושק יהולל חכם ויאבד לב מתנה'.

לכל יהודי יש בוודאי זכויות גדולות, אבל לפעמים, אחרי שעשינו כברת דרך כשלהי בחיינו וזכינו להתגבר על כמה הפרעות ולהתקרב יותר אל היעד, נדמה לנו שלא יהיו יותר הפרעות, עשינו מספיק ועמדנו במבחנים, ואז מזדקרת מול העיניים עוד חומה..

עכשיו אדם עלול להפעיל כוח, הרי מגיע לו, הוא מסר נפש ויש לו זכויות. זו מסקנה מסוכנת מאוד. זכויות ונקודות טובות אמורות לשרת אותנו רק מול חולשות הנפש או יצר הרע, כשאתה מרגיש חלש תחזק את עצמך, יש לך זכויות. מול ריבנו של עולם אל תנסה אף פעם לבקש משהו בגלל שמגיע לך, כי לא מגיע לנו כלום. מנגד, תוכל לפעול גדולות ונצורות ואף לשבר חומות ברזל עם אפס כוח, בתחנונים. בעוד ובעולם 'מגיע לי' היא סוג של טענה חזקה, אצל השם יתברך הטיעון הכי חזק הוא 'לא מגיע לי כלום'. בן המלך ממשל הבעל שם טוב לא שבר חומות עם אגרופים, הוא ניתץ אותן מתוך הכרה אמתית באהבת אביו ורחמיו הבלתי נדלים. הוא ידע שאבא יודע שאין לו כוח להתמודד עם חומות ומחיצות, והבין שהחומה לא נבראה אלא כדי שאני אגש אל הלב של אבא, לעורר את רחמיו שיגלו לי שאין חומות כמו שאין לי כוח.

(ע"פ ליקו"מ תורה כ)

תגובות

No comments found.
538
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט"ז אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.