הרב מאיר שלמה זצ"ל

מה אפשר לעשות בכדי שהאור בימי החנוכה, יבער בנשמתנו, ולא ייכבה לעולם

אנו עומדים בפתחם של ימי החנוכה. רבים מאיתנו כבר חגגו שנים רבות את חג החנוכה, הדליקו נרות, שרו מעוז צור, ואכלו סופגניות. אנו יודעים שבזמן הדלקת נרות יורד מהשמיים אור נפלא ומיוחד 'כימים ההם בזמן הזה'

הניצוץ שבנשמתך נדלק בחנוכה

 

אנו עומדים בפתחם של ימי החנוכה. רבים מאיתנו כבר חגגו שנים רבות את חג החנוכה, הדליקו נרות, שרו מעוז צור, ואכלו סופגניות. אנו יודעים שבזמן הדלקת נרות יורד מהשמיים אור נפלא ומיוחד 'כימים ההם בזמן הזה'.

 

השאלה שעולה היא: מה אפשר לעשות בכדי לזכות שגם אחרי שהנרות נכבים וימי החנוכה מסתיימים – האור שנדלק בימי החנוכה, יבער בנשמתנו, ולא ייכבה לעולם.

בשביל להבין זאת נתבונן בנס שאירע בימי החנוכה, מתתיהו ובניו עמדו ולחמו בכוחותיהם הדלים במלכות יוון. כל המתבונן מהצד היה אומר שזוהי מלחמה מגוחכת וחסרת סיכוי, אב וחמישה ילדים עם קומץ לוחמים קוראים תיגר מול המעצמה הגדולה ששלטה אז בעולם, ובכל אופן ה' ברחמיו נתן רבים ביד מעטים, וגיבורים ביד חלשים.

גם היום כשאנו חושבים על המלחמה מול היצר הרע זה נראה מלחמה מגוחכת וחסרת סיכוי. אנו עומדים מול מלך זקן וכסיל, למוד קרבות, אלוף בנוסחאות ושיטות, בעל ניסיון של מעל חמשת אלפים שנה, וכיצד אנו מתיימרים לנצחו?

 

לכל יהודי יש כוחות עצומים!

אלא שהאמת היא שונה לחלוטין, היהודי יש לו כוחות עצומים רק שהוא לא מודע לכוחו, רביה"ק רבי נחמן מברסלב ממשיל את היצר הרע לעכבר קטן ואת היהודי לפיל גדול, וכשהעכבר מושך את הפיל הוא נמשך והולך אחריו, במקום שיבעט בו וירמוס אותו, וכל זה כיון שהפיל לא מודע לכוחו (שיר נעים).

כל יהודי יש לו כוחות עצומים ובלתי נדלים, כל אחד מאתינו יכול לנצח ולזכות לדרגות גבוהות. אלא שהיצר הרע גונב מאיתנו את האמונה בכוחות הנפש האינסופיים שטמונים בנו, ואומר לנו: "אם אתה בירידה ובהסתרה סימן שאתה חלש, כנראה אתה הולך להישאר בחושך עוד הרבה שנים". וזה הכוח העיקרי שיש ליצר הרע, שבלוחמה הפסיכולוגית שהוא אמון עליה, הוא מצליח להסתיר מאיתנו את הכוחות והעוצמות שטמונים בנו.

 

היוונים רצו שתאמין לחושך

היהודים בזמן שלטון יוון היו במצב של ייאוש כמעט מוחלט, היוונים עליהם נאמר במדרש "וחושך זו יוון, שהחשיכו עיניהם של ישראל", השתלטו על הכל, והשליטו את דעותיהם הכוזבות על רוב העם. הם אמרו ליהודים, כתבו לכם על קרן השור שאין לכם חלק באלוקי ישראל, בכך הם רצו שכל יהודי יגיע להבנה שהוא לא שייך לקדושה, ויגיע לייאוש מוחלט.

 

היוונים רצו להשריש ביהודים, שגם אם תלמד ותתפלל ותקיים מצוות, אבל בתוכך תדע אתה לא הולך לזכות, מהמצוות שלך שנראים כפי שנראים לא תגיע לשום מקום, מהרצונות שהיו לך להיות כמו אחד הצדיקים אתה כבר התפכחת, גיהינום בטוח יהיה לך, גן עדן מי יודע… אז עזוב, אתה יודע שאתה לא תזכה 'אין לך חלק באלוקי ישראל'.

ואז קמו קומץ יהודים וזעקו בקול גדול מי לה' אלי, גם כשהכול נראה חשוך, האור לא כבה, עדיין החלק האלוקי שיש בכל יהודי מאיר בנו, וכל ההסתרה והחושך היא בסך הכול משהו חיצוני, כל יהודי יכול לזכות. וע"י האמונה בכך הם נצחו את החושך וההסתר, וזכו לראות את אהבת ה' העצומה לעמו ישראל, כשעשה להם נסים ונפלאות.

כך בכל שנה בימי החנוכה יורד מלמעלה אור גדול שמגלה לך שבתוך כל הקושי העצום, בתוך המצב המתסכל והכמעט מייאש, אתה עדיין נשאר חזק ועוצמתי.

 

התחזקות או פסיכולוגיה?

תורת ההתחזקות בימים אלו מכה גלים וכובשת המונים. רבים משווים את תורת התחזקות לרעיונות פסיכולוגים, כשהמסר הסמוי שבמשוואה הזאת הוא שתורת ההתחזקות היא אחיזת עיניים, וכביכול אין בה יותר מנחמה פורתא ועידוד לאלו שלא שפר עליהם גורלם…

ואולם האמת היא שהשקרן הגדול, והפסיכולוג שמרמה אותנו, הוא היצר הרע!. כיון שכשאנו מסובבים בחושך, הוא לוחש לנו באוזן: אתה לא הולך לצאת מכאן, אין לך סיכוי, תתייאש ודי.. אבל האמת היא שכל החושך הוא אחיזת עיניים, כי כל יהודי הוא חלק אלוק ממעל, והנשמה שבתוכינו חזקה מהיצר הרע אלפי מונים, כי היא מאירה בכל העולמות. רק המלחמה של היצר הרע היא על המורל, האם נאמין לו שאנו חלשים וחסרי אונים כפי שהוא מצייר לנו כל הזמן, או שנאמין לדברי הצדיקים שמגלים לנו את עוצמות האור שיש בכל יהודי.

חג החנוכה מאיר בנשמתו של כל יהודי, וקורא לו אין ייאוש, תתעודד, תתחזק, תאמין בכוחותיך, תרים את המורל, וכך אתה תזכה!

 

בשנה הזאת כשנעמוד אל מול הנרות, נדע שהאור שנדלק בימי החנוכה, מאיר בנשמתנו, ומעצים את כוחנו. ונתפלל שגם אם מסביב הכול יהיה חשוך, נדע ונאמין שהאור שבנו חזק יותר מכל משבר, ולא יכבה לעולם, רק תאמין בעצמך!

 

תגובות

No comments found.
156
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט"ז אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.