התוועדות ראש חודש עם הרב גבירצמן בטבריה

האמונה היא הכוח הכי חזק שלך

בס"ד להאמין באמונה בעוד כולם מחפשים את מה שיינתן להם כח לאורך זמן, לנו יש אמונה והיא חזקה ובטוחה מכל כח ועוצמה. אמונה היא הדבר הפשוט ביותר שכל יהודי יכול

בס"ד

להאמין באמונה

בעוד כולם מחפשים את מה שיינתן להם כח לאורך זמן, לנו יש אמונה והיא חזקה ובטוחה מכל כח ועוצמה.

אמונה היא הדבר הפשוט ביותר שכל יהודי יכול להשיג, ועם זאת כוחה רב מכל כח וגבורה.

יש דבר אחד שאנשים בכל העולם מחפשים, כולם מחפשים כח ומנסים ולהניח יד על מקור עוצמה גדול יותר. ישנם סוגים שונים של כח, ולכן לא מספיק כח, צריכים את כל הכוחות שיענו על כל סוגי הסכנות והחששות. אין כזה דבר כמובן, ולכן גם לחזקים ולגיבורים אין אף פעם מספיק כח כדי להיות בטוחים באמת. לחזקים ולגיבורים אין, אבל ליהודי פשוט יש, אם רק ירצה בכך.

*

פרשת השבוע מחזירה אותנו אל היום הקדוש בשנה, יום הכיפורים, אז יבוא ויכנס אהרן הכהן הגדול אל קודש הקודשים אחת בשנה לכפר על ישראל. הציווי הזה בא לאחר מות שני בני אהרן נדב ואביהו שנכנסו להקטיר קטורת כשלא הצטוו, והקב"ה אומר למשה לומר לאהרן אחיו שלא יבוא בכל עת אל הקודש, אלא פעם אחת בשנה, ובאותה השעה יעלה ויבוא לשם 'בזאת', הזהר הקדוש (הקדמת התיקונים יא ע"ב) מתייחס למילה 'בזאת' ומגלה שהיא לא משמשת רק כדי להצביע על משהו, אלא בה בעצמה מדבר הפסוק, 'בזאת יבוא אהרן' כלומר על ידי בחינת 'זאת' יבוא אהרן אל הקודש, זאת היא השכינה האמונה.

 

'בזאת יבוא'

אנחנו רגילים להתייחס לחכמה כמקור כח ועוצמה, והחכמה חשובה באמת, אבל בכלל לא בטוח שהיא זו שתכניס אותנו לפני ולפנים. ראשית, מפני שרוב האנשים, כפי שכותב רבי נתן, אינם זוכים לחכמה אמתית, החכמה שבני אדם מייחסים לעצמם לא בהכרח אמתית והמציאות מוכיחה שבמקרים רבים החכמות מובילות את האדם לכישלונות והפסדים ברוחניות וגשמיות. אבל גם חכמים אמתיים, אפילו הם, את הכניסה אל הקודש יעשו לא בעזרת החכמה, אלא באמונה.

איך יבוא אהרן אל הקודש, איך ייכנס אדם קדוש ככל שיהיה אל קודש הקודשים שאין לאף נברא רשות להיכנס לשם? אך ורק 'בזאת' – אמונה. לא חכמתו האמתית של הכהן הגדול ואפילו לא קדושתו ומדרגותיו הרמות יכניסוהו אל הקודש, כי אל המקום הזה אסור לאף אדם, גם בעל מדרגה כנדב ואביהו להיכנס, אלא 'בזאת יבוא אהרן', באמונה ורק באמונה.

החכמה ולהבדיל גם העוצמה, נמצאות בידיהם של מעטים, אבל האמונה שמעניקה כוחות עצומים, למרות זאת אינה שייכת רק לגדולים ולחכמים, היהודי הפשוט ביותר יכול לשאוב מהאמונה, אם רק ירצה, כוחות ותעצומות שגם חכמים וטובים ממנו לא יוכלו להשיג בכוחותיהם ובחכמתם. האמונה שייכת לכל אחד, והיא נדרשת לאדם הגדול ביותר כמו לאיש הכי פשוט, בלי אמונה אי אפשר להיות יהודי, ואפילו לא אדם.

האמונה היא מקור הכח והגבורה גם במלחמת היצר, וכפי שכותב הזהר הקדוש (שם) על דוד המלך ע"ה שגם הוא נשען עליה במלחמותיו, וכמו שאמר 'אם תקום עלי מלחמה בזאת אני בוטח' היינו שעיקר בטחונו ותקוותו היה באמונה שנקראת זאת, שהיה יודע שהוא חזק באמונה בהשם יתברך ועל כן הוא חזק שבוודאי יעמוד נגד כל המחנות והמלחמות של היצר הרע והסטרא אחרא, כי בוודאי יוכל לנצחם ולשוברם מאחר שיש לו אמונה חזקה בהשם יתברך.

כולם מחפשים כח והתירוץ הנפוץ ביותר הוא 'אין לי כח', אדם משוכנע שהוא לא מספיק חכם כדי להתעלות בתורה ולא מספיק גיבור כדי לנצח את היצר הרע, ובינתיים הוא מתעלם מהכח היותר חזק שכבר נמצא ברשותו, האמונה.

 

כוחה של אמונה

אמונה יש לכל יהודי, אבל צריך להאמין באמונה, לסמוך עליה ולהישען עליה. אמונה אינה מהדברים שאפשר להחזיק ברשותך בלי לעשות בהם שימוש. האמונה נרכשת ומתחזקת ככל שמשמשים בה יותר ויותר, וככל שסומכים ונשענים עליה.

דוד המלך מודיע שאין בליבו כל פחד גם אם יחנו עליו מחנה או יקימו נגדו מלחמה, לא בגלל שעומדים לרשותו כלי מלחמה חדישים או כוחות מופלאים, 'כי אם בזאת', האמונה הפשוטה אך החזקה, היא זו שבשמה הוא אומר 'אני בוטח'.

עוד צדיק שהסתמך על האמונה ותלה את כל תקוות ישראל בה הוא ירמיהו הנביא. לאחר שראה את אורך הגלות עד שאין תקווה לצאת משם, אמר 'זאת אשיב אל ליבי על כן אוחיל'. ומפרש רבי נתן: 'כי הנביא ראה שבסוף הגלות יתגבר הבעל דבר ביותר ויהיה קשה לאדם לנצחו, על כן אמר שאין תקווה לצאת מהגלות כי אם על ידי בחינת זאת שהיא האמונה הקדושה, שמי שיהיה חזק באמונה בוודאי יזכה לנצח המלחמה וייצא מהגלות בוודאי'. הנביא מבקש לדבר אל אותם שיידרשו להתמודד בסוף הגלות, מה כבר אפשר לומר להם? מי יודע מה עוד יעבור עליהם? ולכן, אומר הנביא, 'זאת אשיב' – התשובה שלי לזמנים שאיש לא יודע מה יעבור על אנשים אז היא 'זאת', אמונה ושוב פעם אמונה, כי האמונה תעמוד לכל מאמין בכל מצב ובכל דור, ואם יתחזק רק להחזיק בה בלי שום חכמות, יינצל בוודאי.

(ע"פ ליקו"ה גלוח ג)

 

לשמיעת שיעורי ותכנים שונים מאת הרב דוד גבירצמן – קו 'כיסופים' 0772224336

לקבלת סרטון חיזוק יומי 0556697758

 

תגובות

No comments found.
625
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.