האם הקב"ה שומע תפילות של בעל עבירה?

אנו רואים בחוש איך תפילותינו הפשוטות נענות, בכל צעד ושעל יש לנו סיפורים על תפילה, אנו רואים בבירור שה' עוזר כאשר מבקשים ממנו

לכבוד ראש הישיבה שליט"א.

יישר כח גדול עבור כל מה שאתם עושים למען עם ישראל בכזאת מסירות נפש.

יש לי אליכם הכרת הטוב מיוחדת על כך שבעקבות השיעורים שלכם חזרתי ללמוד את התורה הקדושה, חזרתי לפגוש את חבריי הוותיקים שהרבה שנים לא נפגשתי איתם; אביי ורבא.

ברצוני לשאול על העניין שאתם מדברים עליו הרבה; לדבר עם ה' בשפת אם, כמו שמדברים עם חבר טוב.

האם זה לא עניין ששייך רק לצדיקים ויראי ה'? הרי ראינו בכל הדורות שכאשר יהודי נזקק לישועה הוא לא התפלל על כך בעצמו אלא הלך לצדיק שיתפלל עליו.

כולנו נמצאים בנידוי, עשינו כ"כ הרבה עבירות שמרחיקים אותנו מה', במיוחד העבירות של לשון הרע והוצז"ל רח"ל שחז"ל אומרים שאם נכשלים בעבירות אלו התפילות לא מתקבלות, כמו כן מובא בחז"ל שמאז חורבן בית המקדש כל שערי התפילה ננעלו, ואנו רואים בחוש שאנו לא יכולים לפעול בתפילתנו ישועות גדולות למעלה מדרך הטבע כמו שצדיקים גדולים מהדורות הקודמים פעלו.

אם תוכלו להסביר לי את העניין אודה לכם מאד.

ושוב יישר כח גדול על השיעורים והחיזוק.

ראובן

 

תשובה מאת ראש הישיבה שליט"א:‎

בעזרת ה' יתברך

יום א' פרשת תצוה, ג' אדר, שנת תשע"ח לפרט קטן

 

לכבוד ראובן נרו יאיר.

קיבלתי את מכתבך.

משמח מאד לשמוע שאתה מתחיה ומתחזק עם העצות של רבינו הקדוש, בפרט שאתה כותב שהתחלת ללמוד ע"פ סדר דרך הלימוד של רבינו הקדוש (כמבואר בשיחות הר"ן סימן עו).

אין לנו אפשרות לתאר לעצמינו מה רבינו הקדוש יכול לעשות מאיתנו, רבינו לוקח אדם ששקוע בבוץ ועובר על מה שעובר, הוא מנקה אותו ומלביש אותו בגדים חדשים ונקיים וכו', עד שהאדם עצמו כבר שוכח איך הוא היה נראה לפני שהוא הגיע לרבינו הקדוש.

בעניין של תפילה והתבודדות יש לך טעות, נראה לך שמדובר במשהו חדש וכו', לכן אעתיק לך את לשון הרמב"ם על מצוות התפילה (פרק א' מהלכות תפלה, הלכה א-ב): "עִיקָר הַתְּפִלָּה הוּא מִצְוַת עֲשֵׂה מִן הַתּוֹרָה, שֶׁיִּתְפַּלֵּל הָאָדָם וִיבַקֵּשׁ מִמֶּנּוּ יִתְבָּרַך כָּל מַה שֶׁהוּא צָרִיך, וְהוּא יָכוֹל לְדַבֵּר אֶל הַקָּדוֹשׁ בָּרוּך הוּא בְּכָל שָׂפָה שֶׁרַק יָכוֹל, כִּי מִצְוַת עֲשֵׂה לְהִתְפַּלֵּל בְּכָל יוֹם, וְאֵין לַתְּפִלָּה זְמַן קָבוּעַ מִן הַתּוֹרָה, וּלְפִיכָך נָשִׁים וַעֲבָדִים חַיָּבִין בִּתְפִלָּה לְפִי שֶׁהִיא מִצְוַת עֲשֵׂה שֶׁלֹא הַזְּמַן גְּרָמָא, אֶלָּא חִיּוּב מִצְוָה זוֹ כָּך הוּא – שֶׁיְּהֵא אָדָם מִתְחַנֵּן וּמִתְפַּלֵּל בְּכָל יוֹם וּמַגִּיד שִׁבְחוֹ שֶׁל הַקָּדוֹשׁ בָּרוּך הוּא, וְאַחַר כַּך שׁוֹאֵל צְרָכָיו שֶׁהוּא צָרִיך לָהֶם בְּבַקָּשָׁה וּבִתְּחִנָּה, וְאַחַר כַּך נוֹתֵן שֶׁבַח וְהוֹדָיָה לְהַשֵּׁם יִתְבָּרַך עַל הַטּוֹבָה שֶׁהִשְׁפִּיעַ לוֹ כָּל אֶחָד לְפִי כֹּחוֹ,אבל אחרים שחברי רואו ח"כ הגדול shhlkhu bgulh על צבי נבוכדנצר, BFRs unserbu, ubiun, אומות ubshor וכו "uemdu usknu התפלה סדר. "ראה דו"ח.

רבינו אומר (שיחות הר"ן, סימן רכט): שלמרות שאנשי כנסת הגדולה תיקנו להתפלל כל יום שחרית מנחה ומעריב, עדיין צריך להמשיך לדבר עם ה' בשפה שרגילים לדבר בה. צריך לבקש מה' שיקרב אותנו אליו באמת כי זה עיקר התפילה.

אדם שמתרגל לדבר עם ה' ולבקש ממנו כל דבר שהוא צריך איננו לבד אף פעם, איפה שהוא נמצא, לאן שהוא הולך, ה' איתו. חז"ל מספרים סיפור (ילקוט דברים, רמז תתכה) על הפסוק (דברים ד, ז): "כִּי מִי גוֹי גָּדוֹל אֲשֶׁר לוֹ אֱלֹקִים קְרֹבִים אֵלָיו כַּה' אֱלֹקֵינוּ בְּכָל קָרְאֵנוּ אֵלָיו"; הייתה ספינה עם גויים שהיה בה רק יהודי אחד, הספינה טעתה בדרך והגיע למדינה זרה, הגויים ניגשו ליהודי ואמרו לו: ניתן לך כסף ולך תקנה לנו אוכל כי לא אכלנו כבר זמן רב, הסתכל עליהם היהודי בפליאה: וכי אני לא אורח? אני לא יודע לאן ללכת, אני זר כאן בדיוק כמוכם… אמרו לו הגויים: "יֵּשׁ יְהוּדִי אַכְסְנַאי? בְּכָל מָקוֹם שֶׁאַתָּה הוֹלֵך אֱלֹקֶיך עִמְּך", וכי יש יהודי זר? לאן שיהודי הולך ה' איתו כמו שכתוב: "אֲשֶׁר לוֹ אֱלֹקִים קְרֹבִים אֵלָיו".

לומדים מכך שיהודי לעולם  אינו זר, היכן שיהודי נמצא ה' איתו ובכל שפה שמדברים עם ה' הוא עונה, כמו שחז"ל אומרים (שם): "בְּכָל קָרְאֵנוּ אֵלָיו – בְּכָל לָשׁוֹן שֶׁיִּשְׂרָאֵל קוֹרְאִין לְהַקָּדוֹשׁ בָּרוּך הוּא עוֹנֶה אוֹתָם".

בוודאי שכאשר יהודי בצרה הוא צריך ללכת לצדיק וליהודים יראי שמים לקבל מהם ברכה ולבקש מהם שיתפללו עבורו, כמו שחז"ל אומרים (בבא בתרא קטז): "מִי שֶׁיֵּשׁ לוֹ חוֹלֶה בְּתוֹךְ בֵּיתוֹ, יֵלֵךְ אֵצֶל חָכָם וִיבַקֵּשׁ עָלָיו רַחֲמִים", אבל זה לא אומר שאי אפשר להתפלל לבד, להיפך, כשהחולה בעצמו מתפלל לה' זה דבר חשוב מאד, כמו שחז"ל אומרים (בראשית רבה נג, יד) על פסוק (בראשית כא, יז): "וַיִּשְׁמַע אֱלֹקִים אֶת קוֹל הַנַּעַר – מִכָּאן שֶׁתְּפִלַּת הַחוֹלֶה יָפָה מִן הַכֹּל", תפילת החולה חשובה אצל ה' יותר מתפילות אחרות; אלא שהולכים לצדיקים כי הם מחזקים את האדם לדבר בעצמו עם ה' ולבקש על הישועה הנצרכת לו.

תראה מה חז"ל אומרים (תנחומא וירא, א): "אָמַר לָהֶן הַקָּדוֹשׁ בָּרוּך הוּא לְיִשְׂרָאֵל הֱווּ זְהִירִין בִּתְפִלָּה שֶׁאֵין מִידָה אַחֶרֶת יָפָה הֵימֶנָּה, וְהִיא גְּדוֹלָה מִכָּל הַקָּרְבָּנוֹת", ה' אומר שאין דבר גדול יותר מתפילה ותפילה גדולה יותר מכל הקרבנות. "וַאֲפִלּוּ אֵין אָדָם כְּדַאי לַעֲנוֹת בִּתְפִלָּתוֹ וְלַעֲשׂוֹת חֶסֶד עִמּוֹ, כֵּיוָן שֶׁמִּתְפַּלֵּל וּמַרְבֶּה בְּתַחֲנוּנִים אֲנִי עוֹשֶׂה חֶסֶד עִמּוֹ", רואים שאפילו שאדם רחוק מאד מה', לא משנה מי, מה ואיפה, ה' עוזר לו.

מה שאתה כותב: "ואנו רואים בחוש שאנו לא יכולים לפעול בתפילתנו ישועות גדולות וכו'", תסלח לי אבל אני לא יודע איך יהודי יכול לכתוב דבר כזה, להיפך, אנו רואים בחוש איך תפילותינו הפשוטות נענות, בכל צעד ושעל יש לנו סיפורים על תפילה, אנו רואים בבירור שה' עוזר כאשר מבקשים ממנו. רבינו אמר פעם על מאמר חז"ל (ויקרא רבה ז, א): "תְּפִילָה עוֹשֶֹה מֶחְצָה", (מחצה באידיש זה העלפט, ולמילה העלפט יש פירוש נוסף באידיש: עוזר/ת) תפילה העלפט, תפילה עוזרת.

אם התפללת ולא נענית, אין זה אומר שתפילה לא עוזרת, חס ושלום לומר כך. תפילה זה אחד מהי"ג עיקרים שאנו צריכים להאמין בהם, כמו שאנו אומרים: "אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה, שֶׁהַבּוֹרֵא יִתְבָּרַךְ שְׁמוֹ לוֹ לְבַדּוֹ רָאוּי לְהִתְפַּלֵּל וְאֵין רָאוּי לְהִתְפַּלֵּל לְזוּלָתוֹ", אם התפללת לה' ולא נענית תעשה מה שחז"ל אומרים לעשות (ברכות לב): אָמַר רַבִּי חָמָא בְּרַבִּי חֲנִינָא: "אִם רָאָה אָדָם שֶׁהִתְפַּלֵּל וְלֹא נֶעֱנֶה, יַחְזוֹר וְיִתְפַּלֵּל", כמו שכתוב (תהלים כז, יד): "קַוֵּה אֶל ה', חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל ה'".

תגובות

No comments found.
754
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.