סדנת שטח עם הרב גבירצמן

איך לעבור את הפחד בשלום

השקר רחב ואין לו סוף כי הכל יכול להיות שקר, אבל האמת יכולה להיות רק האמת. העולם הזה יכול לבלבל ולהפחיד רק את מי שמחפש משהו מחוץ למעקה של האמת, אם תיצמד תמיד לאמת הפשוטה כל האפשרויות האחרות אינן קיימות מבחינתך.

 

מפחיד לחיות כאן בעולם, לפחות לפעמים.

יש כל כך הרבה אפשרויות לטעות, יש מיליון יציאות לא נכונות וסיבובים מסוכנים וכבישים שמובילים לשומקום. רק להסתכל ימינה שמאלה, לראות כמה אנשים איבדו את הדרך או גרוע יותר – מצאו את הדרך הלא נכונה, מלחיץ.

רבי נחמן ניסח את זה הכי פשוט 'כל העולם כולו גשר צר מאוד'.

בשביל מה הוא אמר את זה, שנתאבן, שנצרח מפחד?

יש למשפט הזה המשך – 'והעיקר לא פחד כלל'. אבל איך לא לפחד כשזה כל כך מפחיד וצר וצפוף? התשובה אולי מסתתרת בחצי הראשון והמפחיד של המשפט 'כל העולם כולו גשר צר מאוד'.

כדי לדלג על תהום צריך למתוח מלמעלה גשר. העולם הוא גשר שפוסע מעל כל התהומות והפחדים, הגשר צר אבל הוא לגמרי גשר, כלומר אפשר לעבור עליו בבטחה ואין שום סיבה ליפול למטה. לגשר הזה קוראים 'אמת'.

'עיקר הגשר לעבר עליו בזה העולם הוא אמת, כי האדם צריך לעבר בזה העולם על גשר צר והעקר שלא יתפחד כלל. ולזכות לזה, לעבר על הגשר צר של זה העולם, הוא על ידי אמת, כמו שאומרין העולם, שעם אמת יכולים לעבור את כל העולם, כי עקר הוא אמת, שעל זה עומד כל העולם ומלואו' (ליקו"ה תפלין הלכה ה)

השקר רחב ואין לו סוף כי הכל יכול להיות שקר, אבל האמת יכולה להיות רק האמת. העולם הזה יכול לבלבל ולהפחיד רק את מי שמחפש משהו מחוץ למעקה של האמת, אם תיצמד תמיד לאמת הפשוטה כל האפשרויות האחרות אינן קיימות מבחינתך.

הגשר הצר תלוי מעל הרבה מאוד אפשרויות לא נעימות, לא פעם אנחנו נמצאים בקרבתן של טעויות גורליות, אבל כדאי לזכור שבתוך כל הנוף המבלבל הזה יש בסך הכל שני דברים וודאיים:

א' אם תפחד מהתהום תגיע לשם מהר מאוד.

ב' אם תחשוב על האמת התהום אינה קיימת.

הדרך הכי בטוחה לעבור את העולם בשלום היא אמת, להיצמד לאמת. איך נצמדים? קודם כל יודעים שיש אמת, ואז נזכרים שוב שהעולם גשר צר מאוד, ואם כן אין לי ברירה אלא להיצמד לאמת ולהחזיק חזק עד שנעבור הכל בשלום.

נשנן לעצמנו: האמת נמצאת תמיד גם אם אני מבולבל ומסוחרר האמת נשארת יציבה ואין לה סחרחרות. האמת היא של השם יתברך, והנס הכי גדול –  שבכל מצב אפשר פשוט לתת יד לאמת ולעבור.

הרבה פעמים אנחנו נקלעים לסחרורים וסערות ואז יש ערפל ופחדים ואלף מחשבות, ואין לנו סיכוי לעמוד נגד המבול הזה, האפשרות היותר שפויה והכי בטוחה היא לחזור אל האמת הפשוטה.

בכל מצב אנחנו יכולים להגיד לעצמנו 'ומה האמת'? בלי חכמות ובלי התחכמויות, אתה יודע טוב מאוד שיש אמת ואתה יודע טוב מאוד מה היא. וגם אם היא לא הכי נעימה בינתיים, לשמוע אותה אתה הרי עוד מסוגל. תקשיב לה, לפחות תניח עליה את היד ותקבל כיוון.

במצבים מבולבלים כדאי לשנן איזו אמירה של אמת, דיבור שברור שהוא אמיתי. לחזור על פסוק או משפט של אמונה. להגיד לעצמנו בשקט או בקול 'אני יודע שזה דמיון ויודע מה האמת, אני יודע שהשם כאן איתי עימי ואצלי, לא מתפעל מהבלבול'.

נקודה למחשבה: למה לריב עם כל השקרים כשאפשר לקרוע אותם לגזרים עם אמת אחת. תדבק באמת ותשאיר את השקר להידבק לעצמו…

 

תגובות

No comments found.
426
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ג שבט ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.