יארצייט של כ"ב ההרוגים מפיגוע בקו 2

כ“ב מנחם־אב, חל היארצייט ה – 11 של כ“ב הקדושים אשר נרצחו על קידוש ה‘ בפיגוע התופת הקטלני בקו 2 לכותל בירושלים עיה“ק תובב“א, אשר התרחש בדיוק באותו מקום אשר בערב תשעה באב האחרון נרצח בפיגוע הטרקטור, האברך הר“ר אברהם וולס הי“ד

הר"ר אליעזר ויספיש והבחור מנחם לבל הי"ד | צילום: ויקיפדיה

היום כ“ב מנחם־אב, יחול היארצייט ה – 11 של כ“ב הקדושים אשר נרצחו על קידוש ה‘ בפיגוע התופת הקטלני בקו 2 בדרכם לכותל, בירושלים עיה“ק תובב“א, אשר התרחש בדיוק באותו זמן ומקום – ערב תשעה באב האחרון, בו נרצח בפיגוע הטרקטור, האברך הר“ר אברהם וולס הי“ד.

בין אותם קדושים וטהורים שנרצחו בפיגוע ההוא, ראוי לזכור גם 2 קדושים אשר היו מקורבים למוהר“ן הקדוש והנורא זיע“א, ה“ה הקדו‘ הבחור מנחם לבל הי“ד, בן 24 היה במותו, והקדו‘ הר“ר אליעזר וייספיש הי“ד, שהיה בן 40.

הבחור החביב מנחם לבל ז“ל היה מתושבי שכונת הבוכרים בירושלים, וכמעט בכל יום היה יוצא מפתח ביתו ושם פעמיו אל עבר הכותל המערבי על מנת לשפוך שיחו לפני בורא כל העולמים סמוך לשריד בית מקדשנו שייבנה במהרה בימינו.סיפרו עליו ש“הלב שלו שפע טּוב וחסד, והוא הושיט יד לעזרה בכמה וכמה ארגוני חסד, קטנים וגדולים כאחד. תמיד התנדב, ועזר מאוד לכל אחיו. מנחם עמד להתארס בערבו של יום הפיגוע, ולכך הלך קודם כל לשפוך את צקון לחשו בכותל המערבי. משם היה אמור להגיע ישירות למעמד עריכת ה‘תנאים‘, ה‘ווארט‘. למרבה הזעזוע הוא הגיע בסופו של דבר למקום אחר.

במשפחתו סיפרו כי היה לו לב זהב. וכך סיפר אחד מבני משפחתו: ”הכרתי אותו לעומק רק בזמן האחרון לפני שהלך לעולמו. אמי היתה מאושפזת בבית חולים, והיה צורך במישהו שישגיח עליה. מנחם היה נמצא אצלה בשלושת החדשים האחרונים לחייו כמעט בכל שבת. פעם הוא ביקש ממני לבקש מישהו אחר במקומו שישהה לידה בשבת, כי הוא אינו יכול. התקשרתי אליו בסמוך לשבת ואמרתי לו ’מנחם, לא השגתי אף אחד שישהה עם אמי בשבת‘. הוא מיד התנדב ואמר, ’אם אין אף אחד אחר, אז אני מגיע בשמחה‘…

האברך הר“ר אליעזר וייספיש ז“ל למד כאברך בישיבת מיר בירושלים עיה“ק. גיסו מספר כי בערב האחרון לחייו השתתף ר‘ אליעזר בחגיגת בר־מצווה שנערכה באולמי ’זוועהיל‘ בירושלים, הסמוכים למקום הפיצוץ, ועד שעה מאוחרת בושש מלהגיע. אחיו של ר‘ אליעזר וגיסו יצאו מיד לחפשו בין בתי הרפואה השונים בירושלים, אך לאחר ששמו של ר‘ אליעזר לא הופיע אצל אף אחד מהם. לאחר שהתחילו לתאר לעצמם את הגרוע מכל, פנו למכון הפתולוגי ב‘אבו כביר‘… ההערכות היו שר‘ אליעזר עמד ליד האוטובוס ולא היה בתוכו, וזאת משום שגופו נשארה שלם ללא פגע.

ר‘ אליעזר היה ידוע בקרב ידידיו כתלמיד-חכם, בר-אוריין ויר“ש מרבים. ”אדם עדין ואצילי מאין כמוהו“, מספר גיסו, ”אם שייך לומר על מישהו שלא פגע מעולם באיש, זה על ר‘ אליעזר. הוא היה מתמיד מצטיין וידען גדול, ולמרות נחבאותו אל הכלים היה בקיא גדול בכל הש“ס. גם ’ועד העירוב‘ שע“י ’העדה החרדית‘ היו מבקשים ממנו להצטרף אליהם במלאכתם, וזאת מפני הידע העצום שלו בדיני עירובין, וגם בעקבות ה‘פרקטיקה‘ )ותק, נסיון( בה ניחן. ר‘ אליעזר היה חתן אצל משפחת הרה“ג ר‘ יצחק וולך מירושלים, וזכה להערצת כל בני המשפחה. כולנו ראינו בו את כתר המשפחה, והיינו המומים ומזועזעים“.

בימים שלפני מותו מסר את טליתו לניקוי. לאשתו, ששאלה אותו מדוע הוא עושה זאת, הלא הוא נוהג למסרה לניקוי רק בערבי יו“ט, ענה בחיוך צופן סוד: ’הטלית צריכה להיות נקייה‘… תהא נשמתם של כל הקדושים צרורה בצרור החיים, אמן ואמן.

באדיבות עלון "נחלי נצח"

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט"ז אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.