‘שובו בנים שובבים’ • יואלי קליין, נחמן צוקר וילד הפלא נ. פוקס בשיר חדש

‘שובו בנים שובבים’ • יואלי קליין, נחמן צוקר וילד הפלא נ. פוקס בשיר חדש שהולחן במיוחד עבור ישיבת ‘מאורות נתן’ • האזינו לביצוע המרגש מבית היוצר של הלהיט המפורסם ‘ואפילו בהסתרה’

יואלי קליין | צילום: יואב דודקביץ | באדיבות 'בקהילה'

יואלי קליין מספר לנו איך נוצר השיר ואומר: “ר’ משה שטיינטער ביקש מנתי פוקס שילחין שיר על המילים ‘שובו בנים שובבים’…. נותי הלחין שיר. כשהגענו לאולפן נחמן צוקר הוסיף עוד קטע לשיר.

מילות השיר: בת קול יצאה ואמרה שובו בנים שובבים חוץ מאחר, אמר רבי יוחנן חד הוה בינינו ולא מצינן להצילו, אפילו שומר הפתח לא עמד בפניך רבינו.

השיר מדבר על אלישע בן אבויה שהיה רבו של ר’ יוחנן שכינו אותו ‘אחר’, הגמרא מספרת על התנא הזה שהוא פרק עול אחרי שנים רבות של תורה, ויצאה בת קול משמים ואמרה ‘שובו בנים שובבים חוץ מ’אחר’… ומדוע? כי הקב”ה בעצמו קרא לו לשוב בתשובה וסירב. כאשר ‘אחר’ נפטר עלה עשן מקברו, ורבי יוחנן תלמידו, אמר בשעור שמסר ‘חד הוה בינינו’ – היה אחד מבני החבורה, ‘ולא מצינן להצילו’ – לא הצלחנו להצילו, פרק עול, ‘מתי אמות ואעלהו שם מקברו’ אפסיק את העשן מקברו. כשר’ יוחנן נפטר והגיע לשמיים, הוא הזיז את שומר הפתח של הגיהנום והוציא את ‘אחר’ משם כי הוא היה אחד מבני החבורה…”.

‘אחר’ שמע בתוכו ‘בת קול’, קולות של ייאוש שאין לו סיכוי לשוב בתשובה. החטא הגדול של ‘אחר’ היה של ‘או הכל או כלום’ ונראה שה’בת קול’ הייתה קולו של היצר הרע כדברי ר’ צדוק: “וזה דרך היצר הרע כשרואה שהאדם נכשל באיזה עוון בעצתו ובפיתויו. אחר כך משליכו ביאוש לומר מה יועיל לך תשובתך אחר כי גדול עוונך עד לשמים” (פרי צדיק, שמות, פרשת זכור).

אחד החידושים הגדולים של רבי נחמן מברסלב הוא “כי אין שום יאוש בעולם כלל” (ליקוטי מוהר”ן, ליקוטי תנינא פרק ע”ח). קביעה מוחלטת זו היא “כדי להורות ולרמז לכל אחד ואחד לדורות, שלא יתייאש בשום אופן בעולם, אפילו אם יעבור עליו מה שיעבור”.

בספר ‘משיבת נפש’ (א, נ) נאמר בשם רבי נחמן מברסלב “כמו שהאדם צריך לעמוד בנסיון לבלי לילך אחר תאוותיו בהיתר או באיסור חס ושלום, כמו כן צריך להתחזק לעמוד בנסיון אם כבר נכשל חס ושלום ועבר עליו מה שעבר, לבל יפול על ידי זה לגמרי חס ושלום”.

לחן: נחמן צוקר, יואלי קליין ונ. פוקס.
שירה: נחמן צוקר ונ. פוקס.
סקספון: נחמן צוקר.
גיטרות: שלוימי ברנשטיין.
עיבוד: שלוימי ברנשטיין.
קולות וקלידים: שלוימי ברנשטיין.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"א אייר ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.