חדשות אומן

רצף של עשרות מקרי פריצות לדירות וחנויות של חסידי ברסלב

מכת גניבות באומן • רצף של עשרות מקרי פריצות לדירות וחנויות של חסידי ברסלב תושבי קהילת אומן על ידי גויים מקומיים – עסקני אומן ותושבי הקהילה התאחדו פה אחד בתוכנית מעשית שתספק בטחון לתושבים ולמבקרים ותמנע את גל הגניבות הבא • התוכנית: חברת שמירה יהודית חדשה המורכבת מתושבי הקהילה שיתנדבו במשמרות

פריצה שאירעה השבוע בחנות באומן | צילום מסך מתוך מצלמת האבטחה

בתקופה האחרונה אירעו באומן רצף של  עשרות מקרי גניבת רכבים ופריצות לדירות וחנויות של חסידי ברסלב תושבי הקהילה על ידי גויים מקומיים. הגנבים שלמדו את השטח מראש, מגיעים עם רכביהם באישון ליל, מתמקדים בכמה נקודות פריצה בו זמנית,  פורצים לדירות ולעסקים ומעמיסים מכל הבא ליד. חלק מהשלל שנגנב מוצע למכירה על ידי אותם גנבים באתרי מכירות באינטרנט, בהם ניתן למצוא תפילין מהודרות שנגנבו ומוצעים למכירה במחיר התחלתי של 4000 גריבנה (148$).

מדובר בתופעה שהולכת וגדלה בהיקפה, המצלמות המתעדות את אזורי הפריצה לא מרתיעות את הגנבים שלמדו את התנהלותה של המשטרה המקומית במקרים אלו.
אחד העסקנים באומן אומר ל’אומן שלום’: “לאחר המקרה המזעזע בחילול הציון הק’ על ידי השלכת ראש של חזיר, למדו התושבים את התנהלות המשטרה, האירוע הקשה סוקר בהרחבה בתקשורת האוקראינית הכללית והמקומית, ראש העיר והמשטרה שהיו עסוקים להתגונן כל העת, חשפו פרטים חדשים לגבי התנהלות המשטרה, בין הדברים נחשף כי בכל העיר אומן קיימות 2 ניידות משטרה בלבד הפעילות בכל שעות הלילה, ואינן יכולות לספק מענה לכולם, מחוסר תקציב. ומה עוד שאותו אנטישמי שהשליך את ראש החזיר הוא תושב העיר אומן המוכר למשטרה ומסתובב חופשי, המשטרה ורשויות החוק אינן עושות מהומה בכדי להעמידו לדין – הגנבים למדו את התנהלות המשטרה ורשויות החוק ועושים לפרנסתם ללא פחד ומורא”.

עסקני תושבי קהילת אומן הבינו כי צריך לעשות סוף לגל הפריצות, אמש (שני) החליטו התושבים להתאחד ולהקים ארגון שמירה יהודית המורכב מיהודים תושבי הקהילה שיתנדבו במשמרות, וירתיע את הגנבים מפני הפריצות הבאות, ובנוסף יספק ביטחון לקהילה ולתיירים הרבים הבאים לאומן.

שמעון בוסקילה מעסקני העיר אומן אומר: “כואב הלב (והכיס) כששומעים כל יום על גניבה חדשה. התרגלנו לצערנו לפריצות וגניבות עד כדי כך שפשוט הפסיקו כבר “לדווח” על כל מקרה, כבר נהיה מעשה שבכל יום. ב 10-12 שנה האחרונות, מה שאני זוכר לפחות, ישבנו כבר עשרות אם לא מאות פעמים לפתור אחת ולתמיד את הבעיה, לטכס עצות איך למגר את מה שכבר מזמן לא תופעה אלא פשוט חלק מהחיים שלנו פה, כמו שיש יתושים בקיץ, ושלג מחליק בחורף, אז יש גניבות בלילות… כמובן שזה ממש לא אמור להיות ככה! קשה לדמיין מה יכול לקרות ח”ו אם הגנב הבא ירצה להעלים ראיות ויצית אש בדירה, או אם ייבהל מאחד מבני הבית שקמו משנתם וינסה להכותו נפש ה’ יציל וישמור”.

“בכל אופן, באמת שישבנו אין ספור פעמים בהרכבים כאלה ואחרים. אחרי אסונות ואחרי גניבות. ועלו בלי סוף רעיונות ועיצות ותכניות, מצלמות, מדים, פטרולים, “שומרים” כמו בארה”ב, לוחמה בטרור, משטרות… ומה לא…”.

“למעשה מכל התוכניות הגרנדיוזיות יותר או פחות לא יצא כלום בינתיים. אם מחוסר היענות או מחוסר תקציב, או פשוט ההרגל והעובדה שכל אחד עסוק בטרדות יומו ולילו ואין זמן להתחיל להתעסק בקטנות ולהתארגן ולעקוב, וכמו שאוהבים להגיד באומן “אם כבר עושים בא נעשה הכי טוב” אבל בסוף לא עושים כלום. וחבל מאוד, כי בינתיים הגויים גונבים מדי לילה ומסכנים אותנו. ובכלל, לא נעים המצב הזה אנחנו פה עם נשים וילדים וזה מפחיד…” מסיים בוסקילה.

לאור כל זאת, תושבי קהילת אומן התאחדו והחליטו פה אחד לגשת ליישום תוכנית הקמת חברת שמירה יהודית המורכבת מיהודים תושבי הקהילה שיתנדבו במשמרות לילה, כל אחד מתושבי העיר המתגוררים בקביעות באומן יתרום 2 לילות בחודש (מקסימום! תלוי במספר המתנדבים) משעה 00:00 עד שעה 8:00 בבוקר ובסה”כ 16 שעות בחודש. בלילות החורף, בלילות הקיץ הזמן יתקצר משמעותית.

בכל לילה, שני מתנדבים יהיו אחראים לכל מה שקורה ברחוב, ישבו ברכב שברשותם, יפטרלו, ישימו לב לאירועים חריגים. יקראו לתגבורת של יהודים או משטרה במקרה הצורך. המטרה נועדה לספק כוח הרתעה לאותם גנבים שיחשבו פעמיים לפני שהם מתכננים את הפריצה הבאה שלהם, לאחר שידעו על קיומו של רכב פטרול השמירה בכל האזור.

בידי המתנדבים התורנים יהיה מספר טלפון זמין וקבוצת וואצאפ’ בהשתתפותם של כל תושבי הקהילה בכדי שיוכלו לדווח על תנועות חשודות וכדו’.

העסקנים סיכמו להתחיל מהיום לפעול מיידית ואומרים: “פשוט נתחיל עם זה. בלי מדים ובלי חברות שמירה ובלי מערכות מתוחכמות, ובלי לעוף יותר מדי עם תכניות (בינתים). למרות שיש הרבה רצונות ורעיונות באמת טובים. העיקר זה לקום ולעשות מעשה. זה יהיה הבסיס בעז”ה. האפקטיביות של הפעולה הזו תהיה מספיק חזקה בשביל למזער לפחות את הגניבות. ועל הבסיס הזה אפשר יהיה בעז”ה לבנות אחר כך עוד הרבה דברים”.

‘אומן שלום’ יעקוב וילווה את פעילותם של תושבי הקהילה, בתקווה שזה אכן יעבוד ויפעל, מדובר בתוכנית מבורכת והכרחית שתיטיב עם תושבי הקהילה ותספק בטחון מלא גם לתיירים היהודים הרבים הבאים לאומן במשך ימות השנה, הדבר נחוץ ומחוייב למען בטחונינו.
נעדכן על ההתפתחויות בהמשך…

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י' סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.