חדשות אומן

ראש ממשלת אוקראינה מר ולדימיר גרויסמן התחייב לפעול ולהחזיר את הקלויז באומן

ההיסטוריה חוזרת: ראש ממשלת אוקראינה מר ולדימיר גרויסמן התחייב לפעול ולהחזיר את הקלויז של מוהרנ”ת זיע”א באומן לידי חסידות ברסלב בפגישה שהתקיימה הערב ביוזמת יו”ר מזכירות ברסלב הארצית העסקן הרב נחמן בנשעיה הי”ו • כל הפרטים בכתבה

הקלויז שבנה מוהרנ''ת באומן | צילום: אהרן קליגר - מכון ברסלב הר המור

הסתיימה פגישת השר דרעי עם ראש ממשלת אוקראינה שהתקיימה הערב בפרלמנט בקייב ביוזמת יו”ר המזכירות הארצית של חסידות ברסלב העסקן ר’ נחמן בנשעיה. בפגישה השתתפו שרי הממשלה וחברי הפרלמנט. ראש ממשלת אוקראינה התחייב לפעול להחזיר את הקלויז של מוהרנ”ת באומן לידי חסידות ברסלב.

מוקדם יותר ביקר השר אריה דרעי בציון רבי נחמן מברסלב זיע”א אומן, שם אמר את ‘התיקון הכללי’ על הציון הק’, לאחר מכן קיים באומן פגישות עם עסקנים ומיד לאחר מכן המריא השר חזרה במסוק לקייב לפגישה עם ראש ממשלת אוקראינה מר ולדמיר גרויסמן כאמור, לאחר כשעה וחצי של פגישה ראש ממשלת אוקראינה התחייב לפעול להחזיר את הקלויז של מוהרנ”ת זצ”ל באומן לידי חסידות ברסלב.

את הקלויז בנה והקים במסירות נפש הרה”ק ר’ נתן מברסלב זי”ע, וראה בכך השלמת משאת חייו של מורו ורבו רבי נחמן מברסלב זי”ע. בית כנסת זה היה מקום התפילה של חסידי ברסלב באומן, ושל האלפים שהגיעו באותם ימים להשתטח על ציונו של הצדיק, ונבנה על ידי הצדיק בכוונות גדולות וטהורות.

גדולי חסידי ברסלב שימשו בו כבעלי תפילה, במשך כל השנים המקום היה השני בחשיבותו לאחר קברו של רבי נחמן מברסלב זי”ע. באותו מתחם של בית הכנסת שהקים רבי נתן מברסלב, נמצא גם בית הכנסת הגדול והעתיק של העיר אומן, אותו בית הכנסת ממנו נלקחו אלפי יהודים להריגה בשנת תקכ”ח, על ידי פורעי גונטה שמרדו בשלטו הפולני. וכידוע ציווה הרה”ק רבי נחמן מברסלב זי”ע לקבור אותו סמוך לאותם קדושים.

אולם מזה שבעים וחמש שנה שבית כנסת זה סגור ומסוגר, לבבותיהם של רבבות חסידי ברסלב יוצא לזכות להתפלל במקום קדוש זה, אולם כל המאמצים להשיב את המקום לבעליו הקודמים –חסידי ברסלב עלו עד עתה בתוהו.

התקווה כי ממשלת אוקראינה אשר רואה חשיבות רבה בהבאת היהודים למדינה תעשה כמיטב יכולתה להחזיר עטרה ליושנה. בית הכנסת המרכזי של חסידי ברסלב בשטח מפעל ה “מגומטר” ממוקם בפסגת העמק שלמרגלות הציון באומן ברח’ ראדיאנסקה ממוקם מתחם המכונה “מגומטר”, בתחומו שוכן בנין אשר שימש כבית הכנסת הוותיק והמיתולוגי של חסידי ברסלב “הקלויז דחסידי ברסלב”.

המבנה רשום ב”רשימת המורשת ההיסטורית של אוקראינה”. למרות שהמבנה היה בבעלות פרטית של חסידי ברסלב, התקבלה החלטה של ועדה עירונית באומן, ובשנת 44 הועבר המבנה למוסדות סובייטיים, ודה פקטו לא הותר יותר לחסידים להתפלל בו. במקום החלו להשתמש כחלק ממפעל ה”מגומטר”.

יש לציין כי באותה מתכונת הועברו ג”כ 2 בתי כנסת נוספים של חסידי ברסלב בעיר אומן.
הקרקע שעליה נמצא ביה”כ מוגדרת כ”שריד ארכאולוגי”. ישנה “הוראה” ו”פקודת” נשיא אוקראינה “על החזרת רכוש דתי לאירגונים דתיים” בנוסף, ישנו חוק אוקראיני “על חופש המצפון והפולחן” בו הוחלט להחזיר את הרכוש הדתי אשר לא בשימוש דתי לבעלות או לשימוש חופשי לקהילות דתיות (הקלויז כאמור משמש כיום כמפעל ולא למטרה דתית). על אף האמור ב 2001- הבניין והקרקע הופרטו לטובת ה”מגומטר”.

החזרת רכוש דתי לקהילות דתיות –מוכר כאחת מזכויות היסוד המובטחת על ידי סעיף 9 לאמנה “על הגנת זכויות אדם וחירויות יסוד”.

עובדת הימצאות הקרקע בידיים פרטיות למעשה הופכת החזרת הרכוש הדתי לבלתי אפשרי, עובדה אשר מפרה ברגל גסה את כל ההחלטות, הפקודות והאמנות כאמור.

מיותר לציין על אחת כמה וכמה יש משמעות מיוחדת כשזה קורה באומן, בה מבקרים מדי שנה מאות אלפי יהודים מאמינים מכל רחבי תבל. לזכרו של רבי נחמן מברסלב אשר בית הכנסת הוקם לזיכרו. וקהילתו היא זו שרכשה, יסדה, בנתה והחזיקה את בית הכנסת עד להעברתו בניגוד לדעתם לידיים אחרות.

מועצת העיר אומן קיבלה החלטה להעביר את הקרקע בת 5.9602 הקטר למגומטר. וזאת לצורכי ייצור על חשבון קרקע עירונית לתקופה של 10 שנים. על בסיס החלטה הנ”ל נחתם בשנת 2003 הסכם על שכירות חלקת האדמה הנ”ל לטובת מפעל המגומטר. בשנת 07 מועצת העיר אומן אישרה רשימת קרקעות שאינן מיועדות לחקלאות שניתן להפריט ע”י קנייה. ומפעל. “מגומטר”” קיבלה לבעלות את החלקה במחיר – 1881039 גריבנות $78.000

על בסיס ההסכם המוזר בשנת 08 מנהל הקרקעות בעיר אומן צ’רקסי הנפיק לחברת “מגומטר”” מסמכי בעלות הרשמיים על הקרקע, ועקב כך בשנת 2011 החליט בית המשפט הכלכלי של אזור צ’רקאס כי חברת “מגומטר” היא בעלת מערכת הבניינים.

ישנו אישור היסטורי על הימצאות של בית הכנסת על שטח של ה”מגומטר “שהונפק ע”י ראש שרות הגנה של מורשת של מנהל של אזור צ’רקאס, על בסיס רשימת האובייקטים של מורשת תרבוית של אוקראינה, ואושר ע”י הוועדה של משרד הבניין משנת 93 בית הכנסת שעל שטח של מפעל מגומטר נכנס לרשימת האובייקטים מוגנים. כמו”כ, קיימים מסמכים נוספים הכולל מפה ותחומיה משנת 1768 וכן פקודה של הוועדה הרלוונטית משנת 44 , ומאשרים את הימצאות בית כנסת בשטח זה.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"א אב ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.