חדשות אומן

ראיון הכרות ראשון עם הנגיד משולם רובינפלד מייסד ההכנסת אורחים באומן

אך אפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה הנגיד רובינפלד נמצא שם בשבילנו ובגדול. “אומן שלום” מביא ראיון הכרות ראשון עם הנגיד משולם (צ’ארלי) רובינפלד מייסד ‘ההכנסת אורחים’ של שיינער בקיבוץ הגדול בראש השנה באומן

הנגיד הנכבד ר' משולם (צ'ארלי) רובינפלד | צילום: נתן אוחיון

“אני רוצה להשאר ביניכם, ואתם תבואו על קברי” (חיי מוהר”ן) כך ציווה רבי נחמן מברסלב זיע”א לפני הסתלקותו לגנזי מרומים. היום להגיע לאומן זהו דבר כמעט שגרתי עבור החפצים בדבר. עוד לא הספקת לגמור ספר תהלים והלחץ באוזניים מאותת על הנחיתה בנמל קייב. עוד חמש דקות כבר תגיעה המזוודה, מעבר הדרכונים לפנינו והאוויר האוקראיני הצלול עומד ללטף ברוך את פנינו. שעתיים ורבע של נוף מוריק ועוצר נשימה, והנה הוא, השלט המיוחל המעיד על ההגעה הצפוייה לעיר הגעגועים – “ברוכים הבאים לאומן”…

“אני רוצה להשאר ביניכם, ואתם תבואו על קברי” – כדברים האלה נשמע מפיו הקדוש כמה פעמים, שרמז לכל אחד ואחד כמה גדולה המעלה של כל מי שיזכה לבוא על קברו הקדוש והנורא, כי בוודאי ישמע דבריו ויעזור ויושיע לו בכל מה דאפשר” (שיחות הר”ן).

לאחר שטבלנו במקווה, שמנו פרוטה וקראנו את ה’תיקון הכללי’, אם זכינו אז גם הזלנו דמעה מתוך לב נשבר ונדכה. הבטן מקרקרת מרעב והגוף דורש מנוחה מטרדת טלטלת הדרך הקשה. לאחר שהתמקמנו במקומות הלינה הנוחים, ואכלנו מהשפע של ה’הכנסת האורחים’, האם שאלנו את עצמנו לא אחת מי הם שליחיו הנאמנים של רבי נחמן זיע”א שצבעו עוד עיירה אוקראינית דכאונית בצבעים כה שמחים?

“בסוף כולם יהיו ברסלב”

אחד האחראים היותר בולטים בפעילות המבורכת למען חסידי ברסלב הבאים לעיר הגעגועים ‘אומן’, ולמען הדיוק, האחראי הראשי הלא הוא הנגיד הנכבד ר’ משולם (צ’ארלי) רובינפלד הי”ו, שם יחסית אלמוני בעולם הברסלבאי. אך אפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה הנגיד רובינפלד נמצא שם בשבילנו ובגדול.

העסקן ר’ נתן אוחיון מתושבי ק”ק אומן מספר ל”אומן שלום”: “לצד עסקני ברסלב הפועלים לרווחתם של הבאים לאומן, משולם (צ’ארלי) רובינפלד הבולט מביניהם, תרם ותורם המון עבור החסידים אשר פוקדים את אומן בראש-השנה. אין אצלו פשרות! רובינפלד תורם רבות למען ה’הכנסת האורחים’ באומן על כל המשתמע מכך. הרבה לא מכירים אותו ולא שמעו עליו מפני צניעותו”.

אתר “אומן שלום” מביא ראיון הכרות ראשון עם הנגיד משולם (צ’ארלי) רובינפלד המספר את סיפורו האישי בתהליך התקרבותו לחסידות ברסלב.

מר רובינפלד, ספר לנו מעט על עצמך

נולדתי במונסי ארה”ב. אני בן למשפחה יהודית חמה. אבי מברוקלין ניו יורק, אמי מוושינגטון הייטס ניו יורק. בהיותי ילד למדתי בחיידר ולאחר מכן בישיבה ליטאית במונסי. למדתי גם 3 שנים בארץ ישראל, בתלפיות. היום אני מנהל עסקים גדולים בארה”ב.

אמרת שלמדת בישיבה ליטאית. איך התקרבת לחסידות ברסלב?

או-הו-הו, זה סיפור ארוך. בילדותי כמעט ולא הכרתי את חסידות ברסלב. גם הישיבה בה למדתי, כמו שציינתי, הייתה ליטאית. הכל קרה בשנת 2001. כמה ימים לפני ראש השנה. נכנסה אליי למשרד בתו של חסיד ברסלב ושאלה אותי בתמימות “איפה אתה בחג?”, עניתי לה גם כן בתמימות “אצל ההורים”. היה לה מבט מופתע “מה, אתה לא באומן?” היא שאלה אותי. ואני בכלל לא ידעתי איפה זה אומן. אחרי שהיא יצאה מהמשרד, לא יודע מה עבר לי בראש, אך כעבור כמה דקות התקשרתי לחבר, חסיד ברסלב, וסיפרתי לו שאני רוצה להצטרף אליו לנסיעה לראש השנה באומן. שעה לקח לי לשכנע אותו שאני לא ‘עובד’ עליו. וכשהבין שאני רציני, שלח אותי לעשות ויזה.

בתקופה ההיא בכדי להגיע לאוקראינה היה צורך באשרת כניסה (ויזה). הלכתי לשגרירות אוקראינה להוציא וויזה. תהליך זה אורך כמה ימים, זה היה יום לפני פיגועי ה-11 בספטמבר (“אסון התאומים”, ש.ב.). מיותר לציין שאחרי האסון הנורא במגדלי התאומים, ניו-יורק הייתה משותקת לחלוטין. אני כבר השלמתי עם העובדה שלאומן השנה אני כבר לא אגיע. אבל אז קרה מן סוג של נס, דבר ממש לא שיגרתי. עובדת השגרירות האוקראינית התקשרה אלי כולה נרגשת: “אני לא יודעת איך ולמה, אך כנראה לקחתי את הדרכון ואת הויזה שלך הביתה. מצאתי את זה עכשיו על השולחן, תבוא ותיקח את זה”. הייתי מופתע מהטלפון, ובכלל האווירה ברחובות ניו-יורק הייתה של סוף העולם. בקושי היו טיסות פנימיות. חשבתי לטוס דרך קנדה, אך גם זה לא התאפשר. ממש לפני החג הצלחתי לתפוס טיסה מאוזבקיסטן לקייב ומשם נסעתי לאומן.

“אומן אומן ראש השנה”

זכיתי להגיע לראשונה בחיי לאומן, הקיבוץ אז היה מספיק גדול, אך לא כמו היום. הרגשתי התעלות רוחנית יוצאת דופן. אי אפשר לתאר את ההרגשה הזו במילים. אך התנאים הגשמיים היו מאוד קשים. איכשהו מצאתי מיטה, אך האוכל היה מאוד גרוע. ידעתי שאני חוזר לאומן גם בשנה הבאה, אך גם הבטחתי לעצמי שאת האוכל בוודאי אדאג להביא איתי (צוחק, ש.ב.).

שנה אחרי, הגעתי שוב לאומן. הבאתי איתי 30 חברים נוספים מארה”ב. בערב החג ישבתי עם החבר’ה שלי לעשות קידוש. היה לנו הרבה אוכל, לא היה לנו מה לעשות עם כמות גדולה כזו של אוכל, ופשוט יצאנו לרחוב והתחלנו לבקש מאנשים שעברו ברחוב פושקינה, להצטרף לסעודה איתנו… אתה לא תאמין, אבל מאות אנשים הגיעו אלינו. התפרסם שיש אצלינו שפע של אוכל מיוחד, ולמחרת הבית שלנו היה מוצף באורחים חדשים. בשנה השלישית לאחר מכן כבר הגעתי לאומן עם קבוצה של כ- 100 חברים וסיפור האוכל חזר על עצמו. אז החלטתי לפעול למען הכלל ושם נולד הרעיון להקים ‘הכנסת אורחים’.

לקבוצה שלנו מארה”ב הצטרף גם הנגיד ר’ אליעזר שיינר, צבי ליכטשיין וצבי בוגומילסקי, אשר החלו לפעול בהקמת הרעיון האדיר לרווחתם של חסידי ברסלב הבאים לאומן, העניין תפס תאוצה מטורפת. בהתחלה עשינו קידוש וסעודה לכמה מאות חסידים. שנה אחרי זה גדל לכמה אלפים נוספים, עד שהגענו למימדים של היום ועוד היד נטויה.

חייבים לציין גם את ר’ נתן אוחיון, האיש שלנו באומן, ש”עושה נפשות” למען הקיבוץ בראש השנה ובמהלך השנה. כל שנה ושנה הכנסת האורחים שלנו תלך ותגדל. כל שנה זה יהיה יותר מסודר. אנחנו נפגשים עם אנשי מקצוע במהלך כל השנה בכדי לשפר את המפעל האדיר הזה. הסעודות, הלינה, הכל… אני רק מבקש מהאנשים קצת סבלנות. אנחנו דואגים ונדאג לכל הצרכים הגשמיים למען הבאים לאומן.

ולסיום, אבקש באמצעות האתר ‘אומן שלום’ להעביר מסר לעשרות האלפים הבאים אומנה לראש השנה הבעל”ט. השנה יהיה מספיק אוכל לכולם, יהיה אוכל בשפע והכי חשוב אנו נספק אוכל טרי משובח וטעים במיוחד. ‘אכלו מעדנים ושתו ממתקים כי חדות ה’ היא מעוזכם’, רק תבואו ותזכו לקיים את צוואתו המיוחדת של הרבי שלנו שאמר: ‘הראש השנה שלי עולה על הכל’.

פנייה לכתב – shimi-beker@013.net

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ח' סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.