קיבלנו את חירותנו במתן תורה, כדרשת חז”ל “חרות על הלוחות” מלשון ‘חירות’

קיבלנו את חירותנו במתן תורה, כדרשת חז”ל: “חרות על הלוחות” מלשון ‘חירות’. השעבוד לתורה ולאמונה פטר אותנו מאינספור עבדויות אחרות. אנו משוחררים מעול התאוות. פטורים ממרדף ההישגיות.

עשרת הדיברות | ציור: "ארט חזין"

‘חזון’ היא לא רק שבת קודם תשעה באב. זו שבת של פקיחת עיניים. המתבוננים ישקיפו ממנה על חזון הגאולה

אפשר לקבוע שהשאיפה המשותפת לכלל האנושות היא חירות. חופש. דרור. האנושות מנסה מאז ראשית ימיה להיחלץ מסוגים שונים של שיעבוד. אומות חירפו נפשם להשתחרר מעול העבדות. תמיד היה האדם משתוקק לחופש. השקיע לשם כך הון, משאבים וזמן. אנשים המציאו כלים מכלים שונים, פיתחו טכנולוגיות וחוללו מהפך בכל תחום, והמטרה אחת היא – להשתחרר קמעא מגזירת השעבוד. לחסוך עמל. לקצר תהליכים. האם המאמצים נשאו פרי? המציאות מוכיחה ההיפך:

האדם המתקדם שהמציא כל כך הרבה כלים לחופש, לא רק שלא נעשה בן חורין, אף נהיה משועבד יותר. עבד לחלום החירות. מתרוצץ הרבה יותר. לחוץ מאי פעם. גם האומות הנאורות נותרו משועבדות. עבדים לחלום החופש. אין באמת אדם חופשי. כולם משועבדים, אלא שיש עבדים על כורחם, ויש מרצונם החופשי. זה משועבד למעביד, וזה לחשבון הבנק ולהרגלי צריכה. מי על פני כל הארץ בן חורין בכל זאת? עם ישראל. לכאורה הרעיון תמוה. עם ישראל הוא העם המשועבד, הגולה, הנרדף. נכון, אבל לא זו האמת ותיכף נרחיב. אנחנו האומה היחידה שזכתה לחירות אמיתית, מהותית. אנו מברכים על כך מדי יום בשם ומלכות ‘שלא עשני גוי’.

קיבלנו את חירותנו במתן תורה, כדרשת חז”ל “חרות על הלוחות” מלשון ‘חירות’. השעבוד לתורה ולאמונה פטר אותנו מאינספור עבדויות אחרות. אנו משוחררים מעול התאוות. פטורים ממרדף ההישגיות. משוחררים אפילו מעול מלכות ודרך ארץ. איננו צריכים להמציא חופש, ללחום עבורו. יש לנו אותו במהות שלנו. החירות הזו מצויה בכיסו של כל יהודי פשוט. תראו אותו בערב שבת קודש נוטש בבת אחת את כל עסקיו, מתפטר מכל תפקידיו, ועושה את מה שאף אדם אחר בעולם לא יעיז לעשות – מתמסר למנוחה של שבת. המנוחה הזו שכולה עונג רצון ותחושת שלמות, לא תתבטל בשום אופן. אינה תלויה במצבו הכלכלי, לא תבוטל עקב מצב בטחוני, לא תידחה בשום תירוץ. היהודי הזה בן חורין משום שהוא עבד של השם יתברך.

את חירותו משיג יהודי בלי שביתות רעב ומאבקים, הוא פשוט נוטש את כל דאגותיו, פותח דף גמרא וצולל לעולם של חירות. הוא יוצא לשדה מדבר עם בורא עולם וטוב לו, ודרור לו, והוא חופשי. היש איש חופשי ממנו?

דמיון הריחוק

היכן בכל זאת מתרחשת הגלות? ובכן, הגלות היא סוג מסוים של דמיון. אין הכוונה שאין סבל, צער, שכול וטלטול. הגלות קיימת, אבל רק משום שעדיין לא חשפנו את המציאות האמתית המסתתרת תחתיה. הבה נסביר זאת: אנחנו מכירים סוגים שונים של קשרים בין-אנושיים. חברים, ידידים,מכרים. אנשים המנהלים קשר זה עם זה, יצרו אי פעם את הקשר ובאותה מידה יכולים לבטל אותו לכשירצו. הם עלולים לריב, או סתם כך להתרחק זה מזה. זו בדיוק הדוגמה ההפוכה לקשר שלנו עם השם.

לעם ישראל ולכל יהודי באופן אישי, יש ברית עם בורא עולם. זהו קשר נצחי שאף אחד מהצדדים לא יוכל לעולם לבטלו. אולם קשר זה עשוי להיות ער חי ונושם, הוא עלול גם להיות ישנוני ומתנשם בכבדות. לקשר הזה שני ראשים, אחד נתון בידי בורא עולם והשני בידינו. מצידו יתברך מעולם לא חלו שינויים. הוא נאמן לבריתו לעד ולנצח נצחים. לא התנה את הקשר בשום תנאי ולא ביטל את תוקפו באף תקופה. אנחנו, ובכן אנחנו עשינו כמה טעויות. מעדנו, שגינו, התנתקנו והרבה שכחנו. זו בעצם הגלות – הרפיון שלנו בהחזקת החבל. אבל, – וזו ידיעה קריטית – גם אם אנו קלקלנו, את הברית הזו לא נוכל להפר או לנתק. תמיד וגם בעומק הגלות הקשר קיים ולא ינתק לעד. אלא שאנו חווים בעוונותינו גלות וניתוק.

פקח עיניך

העובדה הזו מוכחת בצורה בה אנו מתאבלים. אם אלפיים שנים אחרי, אנו עדיין ישובים על הארץ ובוכים, אות מוכח הוא שלא על עבר אנו אבלים, אלא על דבר שישנו בהחלט. עליו אנו מבכים. האבלות שלנו ארוכה כל כך משום שהיא נסמכת על ידיעה ברורה שהאהבה הישנה לא בטלה. הקשר לא ניתק. יש עבור מה לבכות. הדמעות נוגעות במקומות הנכונים. מה שחסר לנו אם כן זו פקיחת עיניים. לראות סוף-סוף תמונת גאולה מתחת למחזה הגלות. להבין שמעולם לא נטשו אותנו. כמה נפלא יהיה כשנפקח עיניים ונראה, כל אחד בעצמו, את השם יתברך מצוי עימנו ובנו.

כמה טוב ומאושר יהיה להקיץ מחלום הבלהות הזה ולהבין שאיננו רחוקים ומשום שהוא מעולם לא התרחק מאיתנו. איה איפה העיניים הללו? התקווה זורחת אלינו בשבת ‘חזון’. זו שבת הכי קרובה לגאולה. היא שוברת את שגרת הגלות ומעניקה לכל המייחל לישועה עיניים להביט ולהיווכח שבאמת ובתמים הגאולה האישית והכללית קרובה. כאן. עכשיו.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"א סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.