חדשות אומן

קובי קלמנוביץ חזר בתשובה בגלל תמונה שצילם באומן

קובי קלמנוביץ הנחשב לאחד מחשובי הצלמים האמנים בישראל, צילומיו מעטרים במשך עשרות שנים את שערי המגזינים הנחשבים בישראל • מעטים יודעים כי מאחורי המצלמה והאמנות – מסתתר יהודי חם שחזר בתשובה בזכות התמונה שצילם דווקא באומן

צילום אילוסטרציה מאותה תקופה | צילום: ישראל מאיר גבאי

קובי קלמנוביץ הצלם האגדי, שהפך במשך השנים לצלם מהשורה הראשונה בארץ לצילומי דיוקן לעיתונים ומגזינים נחשבים בארץ ובעולם. את לימודיו בתחום הצילום החל קלמנוביץ בערך בגיל 22 באנגליה, שם למד בבית ספר גבוה ללימודי אמנות וצילום במשך שלוש שנים.

לאחר מלחמת יום כיפור כשחזר מלימודיו לישראל, החל קובי לשאול שאלות בענייני דת ואמונה, את שאלותיו הפנה לאביו שהיה משיב לו בתשובות מתחמקות – ‘ככה זה’. אבל אבא, היה קובי מתעקש לשאול, למה זה קרה? מה פתאום? בשביל מה? והוא היה עונה: ‘ככה זה’. קובי סירב להבין ולקבל את התשובה הזו.

כמה שנים לאחר מכן החל קובי בתהליך שהוביל אותו לחזרה בתשובה, תהליך החזרה בתשובה שלו החל בזכות תמונה שצילם דווקא באומן, בתמונה שצילם נראים חרדים שמצטופפים מסביב למסוק שחור-לבן. קובי סיפר ואמר: “שם זה היה ושם זה קרה”.

את סיפורו סיפר קלמנוביץ בשיחה מרתקת לצלם העמית בועז בן ארי, קלמנוביץ מספר מה הביא אותו לחזרה בתשובה שלמה, דווקא לאחר נסיעה מקצועית לאומן – אוקראינה בשנת 92:

“התחברתי אז לבן דודי, הרב אמנון גרוס, שהיה גר בעמנואל, והיה חסיד ברסלב. הוא התמקד בעיקר בחקר תורתו של הרב חיים אבולעפיה זצוק”ל, וממנו למדתי על ההווי החרדי, על קברות הצדיקים, גמרא, משנה וקצת הלכות. הרי באתי ממקום שבו לא ידעתי כלום” מספר קובי.

“היה לי חבר בשם חואן וחבר בשם דיויד שלמדו איתי בביה”ס לצילום. יום אחד חואן מתקשר אלי לישראל, בזמן שאני כבר כאן עם הסטודיו הגדול שלי ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, ומספר לי שמחר הוא נוסע ל’ארל’ שבדרום צרפת, עיירה ציורית ומרהיבה, לכנס השנתי של כל הצלמים הגדולים. אמרתי לו מיד שגם אני מצטרף. וכך, כמה שעות לאחר מכן, אני על המטוס ובתיקי כמה תמונות פורטרט בודדות להראות אולי לאנשים שם. אני נוסע ונפגש איתו שם, ובמשך שלושה ימים אני רואה ושומע הרצאות על עולם הצילום, כשחואן לוחש לי כל הזמן על כל בן אדם שמרצה ומדבר מי הוא ואיך הוא קשור לעולם הצילום, במה הוא מתמחה ומהו תחום אחריותו. וככה למדתי מי הם אנשי קודאק, מי אנשי המצלמות, מי עיתונאים, ומי הם אנשי המגזינים שמחפשים צלמים אמנים לעבודות אצלם. ואז, באחת מההרצאות מספר לי חואן כי הנואם הוא דיויד חברנו. מיד בתום ההרצאה ניגשנו לדבר איתו, והוא התלהב מהמפגש והציע לנו לבוא איתו למסיבת קוקטייל פרטית אישית מחוץ לעיר, לשם מגיעים כל החשובים בעולם הצילום כאורחיו. הסכמנו”.

“למחרת הגענו למקום. אנחנו לוחצים ידיים לעשרות אנשים חשובים, מקשיבים ובעיקר לומדים מי האנשים הגדולים הללו. ואז חואן שוב מספר לי על אדם שעמד באמצע המעגל ושוחח עם צלמים בכירים כי הוא מנכ”ל חברת ענק בשם ‘וי יו’ ושמו כריסטיאן ג’וזל, והחברה שלו מתעסקת בצילום דוקומנטרי בינלאומי עולמי והם הכי טובים בתחום. אמרתי לחואן שניגש אליו ונציג את עצמנו. חואן נלחץ כולו, אבל אני ישראלי, אמרתי לו: ‘מקסימום יגיד לי לא, אבל אני הולך לבקש ממנו פגישה’. חואן עוד מנסה להסביר לי ולשכנע אותי לרדת מהנושא, בטענה כי מדובר באדם שיש לקבוע איתו פגישה חודשים רבים מראש ואין סיכוי, אבל אני התעקשתי. אני מגיע אליו, מספר לו מי אני ושאני רוצה להיפגש, ואכן למחרת הוא כבר קובע איתנו פגישה. אני מגיע לפגישה עם תיק עבודות, רק של פורטרטים שצילמתי. הוא מביט בחומרים בפגישה ואומר לי, ‘זה חומר ועבודות יפות אבל אני מתעסק רק עם צילום דוקומנטרי’. אמרתי לו שאכן אני מצלם גם כזה דבר, אבל באתי מהארץ וזה מה שלקחתי, וכשאגיע לישראל אשלח לו שוב חומר ממש כמו שהוא רוצה”.

הוא הביט בי ואמר ‘אין בעיה, תשלח, אבל אם זה לא טוב – אני זורק לפח. אני לא מחזיר צילומים ולא מתקשר לומר שלילי. רק אם זה טוב אני אתקשר’. הסכמתי להצעה, ויצאתי לארץ בתקווה להביא תמונות שיצדיקו את קבלתי לסוכנות זו.

“הימים ערב ראש השנה, ובן דודי הרב אמנון גרוס מציע לי לנסוע לאומן. השנה היא 1992. יש בסה”כ כ-1,800 אנשים שמצליחים להגיע לאומן. בן דודי הגיע עם דרכון מזויף, אחד הגיע עם ילד שכביכול שלו, כי היה רשום בדרכון שיש לו ילד, וזו כבר נקראת ‘כמות ששברה שיאים’ באותה שנה. אני מיד מסכים להצטרף למסע לאומן, מאחר ואני צריך צילום דוקומנטרי לשלוח לאותו אדם. אנחנו נוחתים באומן בידיעה שיש לי יום וחצי לצלם, כי בחג לא תכננתי לצלם ורציתי לכבד את החרדים שהיו איתי. באמתחתי מלבד המצלמה חמשה קילו תפוחי אדמה, מאחר ולא היה כלום מאורגן, עדיין כל אחד הביא וסחב איתו כמה מצרכים”.

“למסע לאומן אני יוצא עם מצלמה אחת, ואומר לעצמי בצורה שונה מהרגיל: ‘אם הקב”ה רוצה לסייע בידי תספיק מצלמה אחת’, כך שאהיה קליל ואצליח לצלם איתה את המיטב. באמצע היום הראשון, תוך כדי שאני מצלם, מישהו אומר לי ‘שמעתי שיגיעו מסוקים וייסעו להתפלל אצל הבעל שם טוב ורבי לוי יצחק מברדיטשוב’. השמות הללו נשמעו לי מוזרים ביותר, אבל מסוקים וחרדים קסם לי בשביל תמונה”.

“התחלתי להתרוצץ לשאול ולברר, אבל כל אחד אומר לי ‘שמעתי’, אבל איפה הם יהיו? זאת איש לא ידע לענות. אני יורד מהציון שנמצא על גבעה, וקולט בעיניי לאדה מקרטעת עד שנראית מרחפת מעל הקרקע. אני מסמן לו לעצור, ושואל את הנהג בעברית: אתה יודע אולי איפה יש את ההליקופטרים? ומראה לו עם היד סימן של פרופלור. הוא עונה לי ברוסית ‘דא דא’. אני עולה על רכבו עם עוד בחור שרץ אחריי, והוא מתחיל לנסוע משדה לשדה ומברר ברוסית אצל הזקנים. וככה שעה שלימה אנחנו מחפשים. אני כבר מתייאש, ואז הוא מביא אותנו לאמצע השדה, ומהשמים יורדים חמשה מסוקים קטנים. מהצד, אוטובוס מפוצץ בחסידים דוהר למרכז השדה, עשרות חסידים פורצים ממנו בשירה, ורצים למסוקים שייקחו אותם לקברי הצדיקים. צילמתי שם את התמונה שראית במטבח, ובאותו רגע קיבלתי על עצמי שזהו, מכאן אני חוזר בתשובה”.

“נסעתי איתם, השתטחתי על הקברים, התפללתי, אבל חזרתי יהודי חרדי לכל דבר. הכנסתי את המצלמה לתיק עמוק, וכל החג אפילו לא נגעתי בה”.

התמונה המיוחדת שצילם באומן הוצגה במרכז תערוכה במוזיאון תל אביב, “על המסוק יש כיתוב ברוסית שתמיד רציתי לדעת מה כוונתו. יום אחד הגיע מתקין מזגנים ממוצא רוסי אלי הביתה. שאלתי אותו אם הוא יכול לתרגם לי מה כתוב על המסוק. הוא ענה לי שזה החברה של המסוקים שנקראים ‘דאוסאף’, ואני שמעתי מיד את השם כמו השם המדויק שנתתי לתמונה, ‘דוס-עף’, שזה גם מה שהעיף אותי לעולם התשובה…

“אני עצמי אמנם לא נשארתי בחסידות ברסלב, למרות שבשנה הראשונה לחזרתי בתשובה בסטודיו שלי, היה שיעור של הרב ארז משה דורון בכל יום ראשון. הייתי חוזר מקורס בחיפה, ועשרות היו ממתינים לי ליד הסטודיו ברחוב יהודה הלוי כדי להיכנס לשיעור. כיום אני חסיד חב”ד, אבל זה בגלל שהגעתי להרצליה. כאן לא היו חסידי ברסלב, וחיפשתי אם כך חסידות שקשורה לפחות לבעל שם טוב, וחב”ד היו כאן והתחברתי אליהם והכרתי אותם, וכיום השליחות שלי היא בתמונות וצילום”.

הכתבה באדיבות: בועז בן ארי, כל ישראל.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י' סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.