צילום נדיר ממגילת הקינות שכתב רבי דוד חזן זצ"ל לזכרם של 30 אלף קדושי אומן

צילום נדיר ממגילת הקינות שכתב רבי דוד חזן זצ"ל לאחר הפוגרום האכזר שבו נהרגו 30 אלף קדושי אומן, בימי הזיכרון של הקדושים נהגו לאמרה בבית הכנסת המרכזי באומן בכל שנה, היסטוריון רוסי גילה את המגילה ופרסם את תצלום המגילה בספרו

צילום מגילת קדושי אומן

צילום נדיר ממגילת הקינות שכתב רבי דוד חזן זצ"ל לאחר הפוגרום האכזר שבו נהרגו 30 אלף קדושי אומן, בימי הזיכרון של הקדושים נהגו לאמרה בביתי הכנסת באומן בכל שנה, המגילה המקורית שנכתבה בכתב יד על קלף ניזוקה כתוצאה משריפה בבית הכנסת המרכזי באומן, בשנת תרנ"ה (1895) היסטוריון רוסי שגילה את המגילה פרסם בספרו את ההיסטוריה היהודית של העיר אומן בצירוף צילום המגילה.

 

 

בתאריכים ה’ – ו’ – ז’ תמוז חל יום היארצייט של 30,000 קדושי עליון שמסרו את נפשם על קדושת ה’ באומן – שנת תקכ”ח. רבי דוד חזן זצוק”ל היה מיחידי היהודים שנשארו לפליטה בעיר אומן, והסתתרו בזמן הפרעות במערה הקרובה לעיר, הם היו היחידים שנותרו לפליטה. לאחר שהפורעים עזבו את העיר, רבי דוד חזן ועוד כמה יהודים שניצלו ממוות אספו את גופות הקדושים להביאם לקבורה, הגופות נערמו לכדי שני הרים גדולים.

כדי ללמוד על המאורעות, אין לנו צורך לפתוח ספרי היסטוריה, שלמעשה רובם ככולם לא הזכירו את שנעשה אפילו לא במילה אחת. תלמיד הבעש”ט ר’ דוד חזן זצוק”ל מתאר בהקדמה לקינות שחיבר, את אשר נעשה ואשר הוא במו ידיו קבר את הקדושים ואשר הקינה שחיבר נאמרה בפי יהודי אוקראינה במשך שנים רבות. וכך כתב:

“תחילת נפילה היה פה אומאן ביום השני חמשה ימים בתמוז הרגו ביהודים ואבד המקובצים ועיירות, חונים על פני השדה סביבות העיר כמה וכמה מאות אנשים נשים וטף לא נשאר פרסה, ולעת ערב הובקעה העיר, ויכו היהודים מהנשף עד הערב למחרתו יום שלישי ששה ימים לחודש הנ”ל ועוד ידם נטויה ביום הרביעי בחפש מחופש כל יום הרביעי, ביום ההוא בא מספר הרוגים ערך שלושים אלף נפשות מישראל, יזכרם אלוקינו לטובה עם שאר צדיקי עולם וכו’.”

במקום זה, בחר גם רבי נחמן מברסלב  להיטמן באמרו “אין אתם יודעים גודל יקרת מעלת קדושת זה הבית החיים דפה, כי הוא יקר וקדוש מאד”, קברו נכרה בין שתי הגבעות שהתנשאו מעל קברות הקדושים.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ב אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.