'עשרה מיני נגינה' – היצירה המוזיקאלית של בערי וועבער שפותחת את שנת תשע"ט

לקראת הקיבוץ הקדוש באומן בימי ראש השנה תשע"ט, מפתיע בעל המנגן והיוצר החסידי ר' בערי וועבער באלבום ייחודי 'עשרה מיני נגינה' – עשרת מזמורי התיקון הכללי מושרים בניגונים ברסלביים עתיקים

עטיפת הדיסק

לקראת הקיבוץ הקדוש באומן בימי ראש השנה תשע"ט, מפתיע בעל המנגן והיוצר החסידי ר' בערי וועבער באלבום ייחודי 'עשרה מיני נגינה' – עשרת מזמורי התיקון הכללי מושרים בניגונים ברסלביים עתיקים.

בגילוי לב ובנימה אישית הוא מספר על חלום ישן שקרם עור וגידים והפך ליצירת מופת מוזיקאלית, שמשלבת את התיקון הכללי במלואו עם שירה מקורית שובת לב, ומוזיקה אוטנטית שדומה שכבר איננה בנמצא.

הללוהו בתוף ובמחול…

 

 

שנת תשע"ט תיזכר, כך מסתבר, בשל שלל סיבות שונות. אבל לחובבי המוזיקה החסידית תהיה סיבה טובה נוספת, ולמעשה לא רק לחובבי המוזיקה – הרבה מאוד יהודים יזכרו כנראה את ר"ה תשע"ט בזכות 'עשרה מיני נגינה' – עשרת מזמורי התיקון הכללי מושרים על ידי בעל המנגן הנודע מארה"ב בערי וועבער, בנעימות ברסלבאיות עתיקות ומקוריות, פרויקט יוצא דופן.

וועבער שהינו זמר ויוצר חסידי מפורסם, חתום על סדרה מרשימה של אלבומים משובחים, שהעשירו את הז'אנר בסגנונו הייחודי, הוא חתום על שבעה אלבומים, וזהו אלבומו השמיני. בערי רואה באלבומו האחרון בחינת 'עלית על כולנה' – אלבום שמתעלה על עצמו.

'עשרה מיני נגינה' הוא בהחלט תקדים חדש שלא נראה דוגמתו – זו הפעם הראשונה שזמר חסידי שר מזמורי תהילים מלאים, לא רק פסוקים או קטעים נבחרים. קודם כל מזמור ותפילה, ויחד עם זאת מוזיקה לכל דבר ועניין, בלי לוותר על קוצו של יוד, הן בביצוע הלחן, הגימורים המושלמים, התכתבות חלקה וטבעית בין הניגון למילים, וכמובן עיבודים מוזיקאליים משובחים. כל אלו יחד מותירים באוזן ובלב חוויה רוחנית-מוזיקאלית אחרת…

הרעיון נולד מזמן, לפני שנים כשבערי החל להתעניין בתורת ברסלב ושמע לראשונה על המושג 'עשרה מיני נגינה' שהם למעשה עשרת מזמורי התיקון הכללי, כמוזיקאי הבין וועבער שמדובר בנגינה – מוזיקה, אבל מהות הקשר בין הנגינה למזמורים לא היתה ברורה. בהמשך, כשהחל להכיר את תורת מוהר"ן יותר לעומק והבין שעשרת מיני הנגינה הם מושגים טמירים המוצפנים בתוך עשרת המזמורים המסוגלים ומכילים כוחות מרפא רוחניים, הידועים רק לצדיק מגלה התיקון, התעורר בו חשק עמוק יותר לבצע את המזמורים כניגונים של ממש, כדי לאפשר למאזינים חיבור פנימי יותר, שיכוון פנימה אל התוכן העמוק של המזמורים, וגם כדי לצרוב את התיקון הכללי בתודעה, אין דרך טובה יותר לעשות זאת מאשר עם מוזיקה.

התאמת הניגונים העתיקים והמקוריים למזמורים נעשתה מתוך התייעצות עם מקובלים ומביני עניין ולאחר עבודת גישוש ארוכה.

להפקת האלבום נבחר אחד הטובים והבכירים בתחום שהוא, כמתבקש מאיליו, גם חסיד ברסלב מנעוריו, אמן המיתרים והמעבד המוזקאי ר' נחמן דרייער מארה"ב.

כלי הנגינה שילוו את השירה הותאמו בקפידה כך שישלבו היטב עם האווירה אליה שאף בערי – אוטנטיות ונקיות מקסימאלית. אין כלים חשמליים ואין סינטטיות, רק כלים אוטנטיים כמו גיטרה קלאסית וכינור.

'מי שיאזין לאלבום', משתף אותנו דרייער, 'ישים לב עד כמה התאמת הניגונים למזמורים מדויקת ועדינה. יש למשל את 'על נהרות בבל' שמושר בניגונו של רבי מיכל מזלוטשוב. הלחן הזה מרגיש לך כמו סוג של עצירה, איטיות והתבוננות שהופכים כעבור כמה שורות במילים 'שירו לנו משיר ציון' לתנועה והתנערות. יש לחנים שמבטאים שמחה וריקוד..'

'היינו צריכים ללוות את השילוב המדויק הזה בעיבודים מתאימים, וכאן חשוב לי לציין את ההשקעה של בערי שבחר 'לרפד' את העיבודים בסאונד מהטבע ואפקטים שייצרו תמונה כמעט וויזואלית של התוכן המשתקף מהמזמור. קח למשל את 'הודו להשם'.. זה כמו סיפור.. הכל נעצר.. אין תופים אין קצב.. רגוע. זה כמו לצאת לשדה ולעמוד באמצע ולראות את הבריאה ולשמוע אותה מספרת על עצמה..'

להקלטת האלבום נבחר אולפן 'Edgware Studios Monsey' של איש המקצוע גערשי שווארץ. גערשי שעיבד וערך את קולותיהם של מיטב זמרי המגזר מציין את האלבום הזה כנקודת מפנה: 'זה דבר שאף אחד עוד לא עשה עד היום' הוא אומר לנו, 'זו גם תפילה מכל הלב, וגם שירה מכל הלב'.

האולפן שראה לא מעט אמנים ורשימות עם תווים,  הפך לסוג של בית כנסת. 'עבדנו על האלבום הזה שעות וימים שלמים, ואני לא אשכח לעולם את הרושם הכביר שעשתה עליי העבודה הזו, כאשר בערי עומד מול המיקרופון עם 'תיקון הכללי', מתפלל ומסלסל, כמו בעל תפילה מול הריבונו של עולם…'

 

 

את הפרויקט הנהדר הזה מגיש ארגון 'נעשה ונשמע' המפיץ את האלבום. החיבור עם הארגון החשוב והמוכר היטב בקרב חסידי ברסלב היה בבחינת שידוך מהשמיים.

בעל המנגן ר' יוסף זאב בראווער, מי שהגה יחד עם בערי את רעיון הפקת האלבום כבר בשלבים הראשוניים ביותר ואף ליווה אותו בשלביו השונים, רואה את החיבור הזה טבעי ומתבקש מאליו: 'ארגון נעשה ונשמע' אומר ר' יוסף זאב, 'שחרט על דגלו את המטרה הקדושה לקרב יהודים אל תורתה המקורית של ברסלב, ומצליח לאחד יהודים כה רבים מאנ"ש סביב מפעלים מופלאים של לימוד קירוב והפצה, היה נראה לי הגוף הכי מתאים כדי להביא את בשורת התיקון הכללי לציבור שלנו, החסידי והוותיק'.

בארגון נעשה נשמע אהבו את הרעיון ונענו לאתגר. כך יצא הפרויקט לדרך כשהאלבום סולל את דרכו אל לב ליבה של ברסלב האוטנטית, בד בבד עם שאיפה לפרוץ החוצה, לקהלים חסידיים מגוונים האוהדים את ברסלב ומבקשים להתוודע לתורת מוהר"ן.

האלבום מגיע בתוך מארז יוקרתי ומושקע הכולל דיסק מוזיקאלי וקונטרס 'סודות התיקון הכללי' מאת הרב דוד גבירצמן, הפורס יריעה מרתקת אודות ה'תיקון הכללי' עליו העיד רבינו הקדוש כי הוא 'חידוש חדש לגמרי שלא היה מעולם'. בשפה קולחת ושווה לכל נפש מוסבר עניינו של התיקון הכללי, צורת התגלותו המופלאה על ידי רבינו הקדוש, רמזים וסודות, ומשמעות המושג 'נגינה' בכלל ועניינם של 'עשרה מיני נגינה' בפרט.

בחוברת המעוצבת באופן ייחודי ומושך עין, מופיעים כל עשרת מזמורי התהילים המסוגלים, כאשר לכל מזמור מתלווה הסבר מרתק ותמציתי אודות מהות המזמור ותוכנו, זיהוי מיני הנגינה הייחודיים לו (ע"פ רמזי הרב מטשהערין בספרו 'פרפראות לחכמה'), וסקירה אודות הלחנים שהותאמו למזמורים.

בערי שולח את אלבומו לדרכו כשהוא נושא עיניים לשמים מייחל ומאחל לאלבום להגיע אל הלב של כמה שיותר יהודים, להצית בו תקווה שמחה, אמתית.

יש לו על מי לסמוך..

תגובות

איפה אפשר להשיג את הדיסק בישראל

2

מהמם יש אתם זה בארץ .?

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.