חדשות אומן

סכנת הכחדה לבית הקברות באומן • בית החיים היהודי באומו בו קבורים אנ”ש

סכנת הכחדה לבית הקברות באומן • בית החיים היהודי באומן בו טמון ר’ אברהם ב”ר נחמן חזן זצוק”ל ועוד מגדולי אנ”ש נמצא בסכנה, גויים מקומיים בעלי אינטרסים מובהקים מבקשים להכריז רשמית על שטח ‘בית החיים’ היהודי כבית קברות נוכרי

מצבתו של ר' אברהם בן ר' נחמן הלוי בעיר אומן | צילום: אגודת "אהלי צדיקים"

בחודשים האחרונים מנסים גויים מקומיים להשתלט על ‘בית החיים’ החדש (בית הקברות החדש נוסד לפני למעלה מ-200 שנה ונקרא כך כדי להבדיל אותו מבית החיים העתיק של העיר) בעיר אומן שבו נטמנו גדולי אנ”ש: ר’ אברהם בן ר’ נחמן חזן זצ”ל מחבר הספרים ‘ביאור הליקוטים’ וספר ‘כוכבי אור’, ר’ נפתלי הערץ ב”ר יהודה ויינברג מגדולי תלמידי רבי נחמן מברסלב זיע”א, ר’ געצ’י ועוד שאר גדולי אנ”ש שהתגוררו באותה תקופה בעיר אומן ונקברו לאחר פטירתם בבית הקברות החדש הנמצא לא הרחק מנהר התשליך.

בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, ניצלו הגויים את היעלמותם של יהודי העיר בעקבות השואה הארורה. הגויים המקומיים באומן השתלטו על רכושם של היהודים, הרסו את  בתי הכנסיות הרבים שעוד עמדו על תילם באותה תקופה, ובזזו את בתי הקברות. עד היום ניתן לראות על ריצפת בתיהם של הגויים את המצבות בעלי השמות היהודים שהשתמשו בהם הבוזזים כריצוף לביתם.

בשנים המאוחרות יותר לאחר ש’בית החיים’ נהרס כליל. בשנת תשנ”ט נסע ראש אגודת ‘אוהלי צדיקים’הרב ישראל מאיר גבאי ביחד עם רבי יואל שטרקס ז”ל שהתגורר באותם שנים בעיר אומן, ר’ יואל הכיר את ר’ אברהם ב”ר נחמן מהפעמים הרבות שהתארח בבית משפחתו, וגם מקום קבורתו עדיין היה חרוט בזכרונו. בעזרת עדותו של רבי יואל שטרקס ובבדיקת תצלומי אוויר ישנים הצליח הרב ישראל מאיר גבאי לגלות ולזהות את מקום קבורתו המדוייק של ר’ אברהם ב”ר נחמן.

הגויים המקומיים טוענים שהיהודים המגיעים לאומן כמעט ואינם פוקדים את המקום. בשל כך  מבקשים הם לספח לעצמם את שטחו הגדול של בית הקברות ולהכריז על המקום כשטח בית קברות נוכרי. מבקשים מציבור הנוסעים לאומן להראות נוכחות במקום ולפקוד את קברו של ר’ אברהם בר’ נחמן זצ”ל – נוכחות במקום תסייע להמשך קיומו של בית החיים בו טמונים יהודים רבים.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ח' סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.