נחשף מכתב של רבי ישראל בער אודסר זצ"ל שנכתב לפני 90 שנה

נחשף מכתב של רבי ישראל בער אודסר זצ"ל שנכתב לפני 90 שנה לרבי שמואל הורוויץ זצ"ל מגדולי וחשובי משפיעי ברסלב בדור הקודם – בכתב ידו הוא מתייחס למספר נושאים המתארים את עבודת ה'

רבי ישראל בער אודסר זצ"ל על רקע המכתב | צילום: באדיבות המצלם

רבים מכירים את קרן ההדפסה ומערך ההפצה הגדול שנתייסד בזכות הרב החסיד רבי ישראל דב בער אודסר זצ"ל אך רק מעט  יודעים שההפצה הייתה רק אחת מעבודותיו הנשגבות. במשך כל ימי חייו היה רבי ישראל אש יוקדת לעבודת ה' ביום ובלילה, בחורף ובקיץ, בצעירותו ובזקנותו.

מכתב מרבי ישראל בער אודסר. טבריה, תרפ"ח [1928] – במכתב הנדיר שנחשף בימים אלו מתייחס רבי ישראל דב בער אודסר זצ"ל בפני ר' שמואל הורביץ זצ"ל למספר נושאים בחיי היום יום שלו המתארים את עבודת ה' הנשגבה שעסק בה, רבי ישראל שכתב את המכתב לפני 90 שנה לרבי שמואל הורביץ זצ"ל כותב: "אחי יקירי יש לי הרבה מאד לכתוב ובפרט מה שעובר עלי בכל יום ירידות ונפילות בלי שיעור ר"ל עד אשר כלו ביגון ואנחה חיי כשל בעווני כוחיוכו' עד אשר כשל כח הסבל. אבל מדה טובה מרובה כי השי"ת מרחם עלינו תמיד יהיה אשר שיהי' ומרחיב לנו בכל הצרות מושיע לנו הרבה ישועות ונפלאות בכל יום ויום…"

באותה התקופה עבר ר' ישראל רדיפות קשות ונוראות על כך שהתקרב לחסידות ברסלב ועל כך שעסק בהפצת אורו של הננמ"ח בקרב החברים שהתקבצו סביבו. בהמשך המכתב מתאר ר' ישראל כי הצליח לקרב יהודי כשר ותמים לתורת רבינו הק' וכך כתב: "נשאתי חן בעיני ספרדי אחד איש כשר ותמים ואני עוסק עמו כבר ב"ה בספרי רביה"ק זיע"א ויש לו חיות גדול… והוא משתדל בכל כוחו לבנות בית בשבילי לבדי כדי לעסוק בו בלילה בעבודת ה' חצות ותפילות והתבודדות…"

בהמשך המכתב מבקש ר' ישראל מר' שמואל הורביץ זצ"ל: "בבקשה ממך שהעניין הזה יהיה בסוד אצלך, כידוע שפרסום לא טוב רק הצנע לכת וכו'…" בסיום המכתב חותם ר' ישראל –  ישראל בער ברסלב פרייליך (שמח), פרייליך (שמח), פרייליך (שמח)".

המכתב שנחשף מוצע בימים אלו למכירה פומבית בבית המכירות הפומביות  'ווינרס' כאשר מחירו ההתחלתי הוא 500 דולר.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט"ו אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.