נחשף: מכתב רבי יצחק מאיר קורמן זצ"ל המביע את שמחתו על סיום המנדט הבריטי

אתחלתא דגאולה • נחשף מכתבו של רבי יצחק מאיר קורמן זצ"ל מזקני וחשובי חסידי ברסלב בירושלים, המביע את  שמחתו לאחר הכרזת האו"ם על סיום המנדט הבריטי – כ"ט בנובמבר 1947

רבי יצחק מאיר קורמן זצ"ל על רע המכתב שנחשף / צילום המכתב: 'קדם'

נחשף מכתבו של רבי יצחק מאיר קורמן זצ"ל מזקני וחשובי חסידי ברסלב בירושלים, המביע את  שמחתו לאחר הכרזת האו"ם על סיום המנדט הבריטי: "סימן טוב ומזל טוב" על ה"אתחלתא דגאולה" – כ"ט בנובמבר 1947

 

המכתב הארוך של  רבי יצחק מאיר קורמן – מזקני וחשובי חסידי ברסלב בירושלים, נכתב בעקבות הכרזת האו"ם על סיום המנדט הבריטי בכ"ט בנובמבר 1947. ירושלים, מוצאי שבת, ליל י"ז כסליו (30 בנובמבר 1947. באותו זמן היה בארה"ב עדיין 29 בנובמבר, ועם קבלת החלטת האו"ם על הקמת מדינת ישראל, פרצו באותו הלילה מחולות שמחה בחוצות ירושלים).

"סימן טוב ומזל טוב, מזל טוב מזל טוב וסימן טוב!". מכתב בן שלושה דף, כתוב במכונת כתיבה וחתום בחתימת ידו של רבי יצחק מאיר קורמן. הבעת שמחה על הכרזת האו"ם, בשילוב עם רמזים ודברי חסידות אודות הגאולה וההצלה ועל גודל השעה: "בשמחה ובחדות הלב אני זוכה לבוא חקוק ברכתי לאנשי שם… שאתחלתא דגאולה זו – יתגדל ויתקדש בהכנה רבה לביאת הגאולה השלמה… כי סימנא מלתא הוא שהחודש הזה בו מקיפות הרבה ישועות והצלות לעם ישראל… יהי רצון כאשר זכינו לשמוע הבשורה טובה על ידי דבר אשר יספרו בגוים את כבוד ארץ ישראל – לעם ישראל…".

בהמשך כותב רבי יצחק מאיר קורמן: "…לפיך אנחנו כל היצורים חייבים בקרבן התודה בפינו להודות ולהלל… על כל דבר גודל הנס והחסד והישועה של ההשגחה העליונה שנתן בלב ובפי כל השרים הללו, הסכמתם להמדינה היהודית לעם ישראל בשעה חדא זו – ומצוה לומר בקול רם ובשמחה עצומה אשרינו מה טוב חלקנו ומה נעים גורלנו… אחרי קרוב לשתי אלפים שנה מיום חורבן הבית – ברוך ד' הגומל חסדים טובים לעמו ישראל…".

את מכתבו מסיים רבי יצחק מאיר: "כ"ד [כה דברי] המברך בשמחה ובצהלה, בסימן טוב ובמזל טוב, יצחק מאיר קורמן ברסלבר".

נראה שרבי יצחק מאיר קורמן זצ"ל הדפיס כמה טפסים ממכתב זה ושלחם לאישים חשובים. המכתב שלפנינו נשלח לרבי יעקב משה חרל"פ (שמו נוסף בהמשך, בהדפסת מכונת כתיבה, לאחר המילה "לכבוד").

הרב החסיד רבי יצחק מאיר קורמן זצ"ל, מזקני וחשובי חסידי ברסלב. בצעירותו היה מזכיר ישיבת חכמי לובלין ומקורב לרבי מאיר שפירא מלובלין זצ"ל. לאחר מכן היה מראשי ה"קיבוץ" הירושלמי.

 

התמונות באדיבות 'קדם', המכתב הנדיר מוצע למכירה בבית המכירות הפומביות 'קדם'.

 

תגובות

לכל מי שרואה פה ציונות - טעות בידכם: עיקר שמחתו היא על כניעתם של הגויים מול היהודים. גם ר' יואליש מסאטמר אמר שאצל הגויים חסידי אומות העולם זה מתבטא באהבת המדינה, מחמת שהם אינם מבדילים. בפרט ניתן לראות במכתב בכותבו "ולזכות לראות בקרוב את כל קיבוץ גלויותינו" - שמרמז למה שאמר ראב"ן שלפני משיח יהיה קיבוץ של יהודים בארץ ישראל, והקיבוץ גלויות האחרון יהיה של הנותרים, שנאמר 'עוד אקבץ עליו לנקבציו'. לפי זה ברור מה יש כאן אתחלתא דגאולתא, מחמת הקיבוץ גלויות הראשון, אך ודאי וודאי שלא שמש בשמחת הרשעים שחפצו לעקו את הדת ע"י המצאת 'היהודי החדש' המנוער מחיי תורה ומצוות.

4

בין דבריו מביא 'כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ' אך מה נעשה שנפלנו מן הפח אל הפחת?!

3

למה לא מביאים מתוך מכתבו: "דבר אשר יסברו בגויים את כבוד ארץ ישראל לעם ישראל" שעל זה היה שמחתו...!

2

יש בברסלב רצון גדול לטייח את הקשר ההדוק בין אנ"ש לבין הראי"ה קוק ותלמידיו, הגרי"מ חרל"פ הרמש"צ נריה זצ"ל. לדוגמה בספר "שבחו של צדיק" מתעלמים לחלוטין מקשרים אלו. (הידעתם שהראי"ה קוק אמר על עצמו "אני נשמן רבי נחמן מברסלב?") הגיע הזמן להודיע ולהוודע לקשר זה.

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"א שבט ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.