נהר התשליך באומן ישוקם ויורחב במסגרת פרוייקט עבודות הרחבת גן סופיה

נהר התשליך באומן ישוקם ויורחב במסגרת פרוייקט עבודות הרחבת גן סופיה • על פי התוכנית, הנהר המיתולוגי יהיה חלק ניכר מגן סופיה כאשר במהלכו הוא ישופץ וישוקם מחדש • כל הפרטים בכתבה

נהר התשליך בחלקו המערבי, היום // צילום: חיים חזין

נהר התשליך באומן ישוקם ויורחב במסגרת פרוייקט עבודות הרחבת גן סופיה • על פי התוכנית, הנהר המיתולוגי יהיה חלק ניכר מגן סופיה כאשר במהלכו הוא ישופץ וישוקם מחדש.

פרוייקט שיקום והרחבת גן סופיה באומן יצא לדרך בעקבות בקשתה של ממשלת אוקראינה להצטרף למורשת העולמית של ארגון אונסק"ו, ממשלת אוקראינה בחרה בעיר את העיר אומן שתייצג את אוקראינה בארגון הבינלאומי, בשל היותה היסטורית, ובעלת ערך עולמי יוצא מהכלל – אם אומן תצליח להיכנס לאתרי המורשת העולמיים, היא תזכה במימון וסיוע כספי מקרן המורשת, ותיכלל ברשימת האתרים העולמיים שלהם חשיבות כלכלית ותדמיתית.

על מנת להיכלל ברשימת האתרים העולמיים של הארגון, המדינה המועמדת נדרשת להציג את האתר ההיסטורי החייב להיות בעל ערך עולמי יוצא מהכלל ולעמוד לפחות באחד מעשרת הקריטריונים של הארגון.

מדינה חברה המבקשת להכלל ברשימה, נדרשת לערוך תחילה "רשימה ראשונית" של כל האתרים בעלי הערך התרבותי והטבעי שבשטחה. ניתן להציע מועמדות להכללה אך ורק מתוך רשימה זו, ולשם כך יש לערוך תיק מועמדות בעזרתו של המרכז למורשת עולמית. תיק המועמדות נבדק על ידי "הוועדה הבינלאומית למונומנטים ולאתרים" ו"איחוד השימור העולמי", אשר עורכים את המלצתם לוועדת המורשת העולמית. הוועדה דנה במועמדות האתר בהתאם לקריטריונים של הארגון.

בכפוף לתנאים המסוימים של הארגון, האתרים שברשימה יכולים לזכות במימון וסיוע כספי מקרן המורשת העולמית, והכללתו של האתר ברשימה העולמית המפורסמת בחשיבותה הכלכלית והתדמיתית בעולם.

ראש ממשלת אוקראינה מר ולדימיר גרויסמן הוא זה שקידם את היוזמה, והעלה אותה בפני הפרלמנט בקייב, גרויסמן הגיש את ההצעות שלו ליישום הצעדים וקידום התהליך הנדרש להגשת המועמדות במורשת העולמית של ארגון אונסק"ו.

גן סופיה באומן, הוא הגן שנבחר על ידי ממשלת אוקראינה כאתר המורשת בעל ערך עולמי יוצא מן הכלל, שייצג את אוקראינה בעולם. בכדי לעמוד בקריטריונים של הארגון, ממשלת אוקראינה החלה בהרחבת שטחה של הגן המפורסם – 'גן סופיה' באומן, ההרחבה של הגן יתבצעו בשטח הנטוש לאורך נהר קמיאנקה בחלקו העליון של הפארק, גם נהר התשליך המיתולוגי הממוקם סמוך לרחוב פושקינה יהיה חלק משטחו של הפארק, ובכך יתוספו לפארק עוד 12 דונם נוספים.

בשנים האחרונות אומן הוכתרה על ידי ממשלת אוקראינה כעיר המתויירת ביותר באוקראינה, אודות ליהודים הבאים מכל רחבי העולם בכדי לשאת תפילה בקברו של רבי נחמן מברסלב באומן, אם גן סופיה באומן יצליח להיכנס לאתרי המורשת העולמיים של ארגון אונסק"ו, אומן תזכה במימון וסיוע כספי מקרן המורשת ותיכלל ברשימה של האתרים העולמיים שלהם חשיבות כלכלית ותדמיתית.

חסידי ברסלב נוהגים לבקר בגן סופיה, בשל אמרתו של רבי נחמן שהתבטא ואמר: "להיות באומן ולא להיות בסופיה?" וזאת לאות הוקרה לסופיה בתו של המושל פוטוצקי, שבחר לסכן את חיי בתו היחידה, אך לא להפקיר את היהודים באומן.

 

צפו בתמונות היום מנהר התשליך באומן

תגובות

זה יחסוך לנו להגיע לגן סופיה?

3

זה אומר מצד אחד 'כי ביתי בית תפלה ייקרא לכל העמים' כי כולם יגיעו לאומן, אבל מצד שני זה מדאיג על הקדושת עיניים מהתיירות הגויית שאמורה להכפיל את עצמה במאות אחוזים, מה שמוטל עלינו זה להתפלל תמיד על הראש השנה ועל הציון הקדוש ברוחניו ובגשמיות, כמו שרבינו הקדוש הוכיח אותנו שאנחנו נתפלל עליו, ואכמ"ל. אשרינו

2

עכשיו הם ירצו כסף כדי "להיכנס" לגן לעשות את התשליך?

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.