מאמר על הפרשה פרשת ויצא – כשתחליט, לא תפחד יותר

אין רפואה לחרדות, רק ביטחון. אך, האם יש דרך להיות בעל ביטחון גם כאשר אינני ראוי לכך? אולי טעינו בהגדרת המושג ‘ביטחון’. נקודה מעשית – אפשר לחיות בביטחון גם כשעל הכתפיים דאגות.

"והנה אנוכי עמך ושמרתיך בכל אשר תלך... כי לא אעזבך..." | ציור ואיור: "ארט חזין"

כשתחליט, לא תפחד יותר

אין רפואה לחרדות, רק ביטחון. אך, האם יש דרך להיות בעל ביטחון גם כאשר אינני ראוי לכך? אולי טעינו בהגדרת המושג ‘ביטחון’. נקודה מעשית – אפשר לחיות בביטחון גם כשעל הכתפיים דאגות. השי”ת אצלך ועימך, זו עובדא. והדאגות? הנח להם להתקיים. מדוע להתעסק בהם? הייה עסוק באמונתך. בביטחונך. והבעיות לא יכבידו יותר.

הפחד הוא הדבר המפחיד ביותר בחיינו. זהו נגיף קטלני המפיל חללים מידי יום ביומו. אדם שמפחד דומה למי שאחזו שיתוק. רפואה אחת מסוגלת לתחלואי הפחד והחרדה – בטחון. העולם חי בזכות הרפואה הזו. אנשים מנהלים את חייהם רק על סמך בטחון. כדי לטפס על סולם לגובה מחצית קומה, נדרש אדם לתחושת בטחון בסיסית. כדי לבצע פעולות בעלות סיכון גבוה יותר, נדרשת מידה גדולה יותר של בטחון. בעצם אין תחושה מחממת לב, מעודדת ויציבה, כמו תחושת הבטחון.

מהיכן שואבות הבריות את הביטחון? ממקורות שונים ומשונים. יש בוטחים בנדיבים. יש ששמים ביטחונם בידידים. אחרים בטוחים בעצמם. בממונם או בכוחם. וישנו סוג נוסף של בוטחים, שונה ומיוחד – אלו הם הבוטחים מפני שחייבים לבטוח. יהודי מאמין יודע שאי אפשר לדאוג, פשוט מפני שאסור לדאוג. האמונה מחייבת אותך להכיר במציאות השם, למצוא אותו עמך. אצלך. ובתוכך. וממילא אין כל בסיס לפחד. עליך רק להישמר מכניסה לסכנה, אך אין לך רשות לדאוג.

הביטחון הוא סם חיים, יתרה מזאת – ביטחון הוא קרקע יציבה לעבודת הבורא.

ממה מורכבת יציבות? ממגוון עניינים המקיפים את הנפש, סובבים אותה, ומרעיפים עליה חמימות ושייכות וסוגרים את עולמה במין רשות היחיד. אדם המוקף באווירת קודש, ברוח טובה, טעם של שבתות וחגים – הרי זה אדם. יהודי גדל וצומח על ברכי זיכרונות. זכור לו חג חנוכה, פורים, פסח שבועות וסוכות. התמונות הללו מקיפות את מציאותו ומקנות לו שייכות ליהדות פשוטה. יש לו לאדם חברים, ידידים, בית הכנסת. השייכות לדברים הפשוטים הללו יוצרת בטחון בסיסי.

אך מה קורה כאשר דבר-מה מערער את היציבות הזו?

ומה קורה כאשר מתערערת יציבות חיונית יותר? ההרגשה בנוכחות השם. הידיעה והאמונה שבוודאי אני קרוב תמיד להשם. חשוב אני וטוב בעיניו יתברך. אינני לבדי. מה יקרה אילו תתערער חלילה הוודאות שתורתי ותפילתי חשובות הן? שמצוותיי פועלות ונחשבות? אסון.

נקודת אחיזה

הקרקע היציבה ביותר עלולה לפתע פתאום להתערער. זוהי למעשה פעולתה של מידת הדין. בבת אחת אדם נזרק אל החוץ, מושלך לבדו בשממה. עניינים שהיו פעם פשוטים וברורים, והבטחון שליווה אותו משך שנים – נוטש אותו. הוא נשאר בודד, ומתחיל להסתפק האם התקדם אי פעם בכלל.

מצבים שכאלה מסוכנים מאין כמותם. ביטחון מעורער אינו מאפשר להתמודד גם עם הפשוט שבאתגרים. על מצב שכזה מספרת פרשת ויצא.

יעקב אבינו יוצא מבאר שבע, דרכו מובילה חרנה. יש כאן יציאה אל מחוץ מגבולות היציבות, הבית והביטחון. היעד אף הוא ‘חרן’ – חרון אף ודינים. האח עשיו מבקש את נפשו, האחיין אליפז שודד את כספו, והוא בדרך ללבן הרמאי. במה כבר נותר לאחוז?

החיים מובילים אותנו למצבים שכאלה. ומה אנו עושים אז? מה עושה אדם שיציבותו התערערה? מרחף. אי אפשר כך להתפלל, ללמוד, לעסוק בעבודת השם. אם הפחד שולט בך, אינך מסוגל למאומה. אין עונש קשה מעונשו של מי ששמטו תחתיו את יציבותו ובטחונו. אך באמת אין זו מכה חשוכת מרפא. בהחלט לא.

גם במצבים שכאלה נתונה בידינו בחירה. אין זו גזירה שאי אתה יכול לעמוד בפניה. בשעה זו מוטל עלינו לבחור ב…בטחון.

בטחון תלוי בבחירה! אדם טועה וחושב: בטחון? אינני בעל דרגה. איני ראוי לכך. וכי אעיז להטיל את עצמי על זרועות האמונה, כאילו הייתי צדיק ומופלג במעלה?! זוהי טעות איומה. בטחון אינו ‘אפשרות’, זוהי ‘מציאות’. השם יתברך משגיח ושומר, מגונן ומסוכך עליך מפני שיהודי אתה. הקדוש-ברוך-הוא קרוב אליך מפני שבנו אתה. אין בעולם מקרה, אין אשמים ואין גורמים – יש רק אמונה, רק ביטחון. לכן חדל נא לדבר ממדרגות, מזכויות, ראוי או לאו.

ליישם אמונה

מהו באמת ביטחון?

ביטחון הוא אמונה המיושמת למעשה. כדי לחוש ביטחון יש להגשים אמונה. זוהי אחת העצות היקרות בתבל. כיצד תוכל לחיות מתוך חירות גם בשעה שהינך נדרש לדאוג לעניינים שונים ולשאת על שכמך עול? רק כשתיישם את אמונתך בפועל. כלומר, הנח לדאגותיך להתקיים, אך אתה אל תעסוק בהם. הינך הרי מאמין בנוכחותו של השם. הוא כאן, אצלך, בתוכך. ואם כן מה לך כי תדשדש בדאגותיך.

מה עלול למנוע מאיתנו את הכלי הזה? ספק קטן מכרסם בלב. אדם חושש: מי אמר שמותר לי לבטוח, להיסמך, להאמין?! בזה הרגע הושלכת החוצה, אל הפחד והבהלה. אך גם כאן ההחלטה בידיך. תוכל לשוב לשם, אל הביטחון והיציבות שנטשת. איך?

יעקב אבינו יוצא מבית אביו. עובר על מקום בית המקדש ואינו עוצר לתפילה. רק בשערי חרן הוא נותן אל ליבו: הייתכן? עברתי על מקום שהתפללו בו אבותיי ולא התפללתי?! מיד “ויפגע במקום”, קפצה לו הדרך. רק תחליט שיש לך ביטחון, תשוב אל התפילה – ומיד יתגלה אליך סולם ומלאכי אלוקים. בין ‘תהום הנשייה’ ל’תכלית השמחה’ מפרידה לעיתים חוט השערה – בשורה טובה. התבשרת בטוב ואלף מחשבות רעות ומרות מתהפכות ברגע אחד.

בשורה שכזו בישר השי”ת ליעקב אבינו. זוהי בשורה של סולם. נכון, הינך מונח בארץ – אך הראש בשמיים. “והנה אנוכי עמך ושמרתיך בכל אשר תלך… כי לא אעזבך…”. הבטחה!

בשורה שכזו מבשר לנו רבינו בספריו הקדושים. הוא לוחש לנו ואומר: אתה חשוב, יקר, אהוב. השם כבר עכשיו אצלך. והוא לא יעזבך. הכל יתהפך לטובה. הייה בטוח. אף תנועה קטנה לטובה אינה נאבדת.

אימתי שומע אדם בשורות טובות? בשעה שהוא מוכן לוותר על פחדיו, על בהלותיו. מיד כשהוא הופך פניו לשוב אל בטחונו. להתפלל. לקוות – מיד “והנה השם ניצב עליו”.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט' אייר ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.