מאמר לפרשת ויגש – להתייעץ עם המומחים

להתייעץ עם המומחים • המצרך היקר בתבל זו עצה טובה. הבעיה, שמעטים הם בעלי העצה, וכשיש אחד שכזה קשה לקבל ממנו, מעדיפים למכור אותו בזול. משיח נקרא ‘פלא יועץ’.

להתייעץ עם המומחים

המצרך היקר בתבל זו עצה טובה. הבעיה, שמעטים הם בעלי העצה, וכשיש אחד שכזה קשה לקבל ממנו, מעדיפים למכור אותו בזול.משיח נקרא ‘פלא יועץ’. תהיינה לו עצות ישרות לכל אחד בכל מצב. תהיה ברשותו העצה הטובה המופלאה שתלמדנו איך לצאת מגלות לגאולה.

אנו מתבוננים סביב ורואים סוגים שונים של אנשים. חכמים וטיפשים, תמימים ומפולפלים. שולחים ידיהם במלאכות שונות ומתגוררים במדינות וערים אחרות. השאלה המסקרנת ביותר לכאורה, מדוע חלקם מצליחים יותר ואחרים פחות. מה גורם לאחד להצליח במקום שחברו נכשל. אי אפשר לייחס זאת לעשירות או עוני, חכמה וטיפשות. העובדות מעידות שהנתונים אינם בהכרח קובעים. יש חכמים נכשלים וטיפשים מוצלחים. יש עסקים חסרי סיכוי שהמריאו כמטאורים בשמי ההצלחה, ויוזמות ברוכות שנגנזו על שום מה באשפה. תהא הסיבה אשר תהא, עניין אחד וודאי – מה שפריד בין הצלחה לכישלון זו עצה. לאדם בחירה לטוב ולמוטב, את סוג הבחירה תכריע העצה. עצות טובות מסוגלות להפוך עני מרוד לעשיר גדול. עצה קלוקלת מסוגלת להוריד לטמיון כל הון שבעולם.

בשתי בעיות מרכזיות מעיבות על תחום ההיוועצות. ראשית, רוב העולם אינם יודעים להשית עצות בנפשם. מלאי לבטים ואינם יודעים באמת מה טוב ומה לא – לעצמם, קל וחומר עבור זולתם. שנית, כאשר כבר ישנו מי שהעצה הטובה מצויה בידו, אנשים אינם מעוניינים להישמע לו. העובדה הזו מאריכה את גלותנו שוב ושוב. כן, אנו זקוקים לעצה מספיק טובה וישרה כדי לצאת מחשכת הגלות. עצות רעות הכניסו אותנו לאלפי שנות סבל ודיכוי. עצת הנחש לחווה. עצת ערב רב לעם ישראל. עצות אחיתופל. עבור עצות שכאלו אנו עדיין כאן, מסופקים ונבוכים, בבחינת “אבדה עצה מבנים”. כדי להיחלץ מכאן נדרשת עצה טובה, אמיתית.

עצת צדיקים

מי שניסה להציג רגליו במשעולי הנפש יודע עד כמה עצה טובה חיונית לקיומו הרוחני. איננו אנשים רעים, אנחנו פשוט חסרי עצה. יהודי מעוניין לקדש עצמו, להתחזק, להיות טוב יותר. הוא מנסה ומשתדל. מסגל לעצמו הנהגה טובה, מנסה לבטל מידה מגונה. והנה הוא מוצא עצמו בעיצומה של מלחמה. הכל מתמוטט, הפרנסה, הבית, השלווה. מה כאן אירע? רק ניסיתי להיות טוב יותר. לא הזקתי לאיש, מדוע העולם כולו מתנפל עלי?! הקשיים הללו מובילים אנשים רבים למסקנה מסוכנת ואומללה. ‘קדושה זה לא בשבילי’, ‘איני ראוי’, ‘מאוחר מדי לעשות שינוי כזה בגילי’. המחשבות הללו הינן תוצאות מרות של חוסר ניסיון בעבודת הבורא. צדיקים מלמדים שקשיים ומבוכות שכאלו עברו על כל עובד השם. על כל צדיק. על כל חסיד אמיתי. איננו רעים, אין אנו בלתי ראויים. אנחנו פשוט לא מבינים. חסרה לנו עצה נכונה. מיישבת דעת. חסרה לנו עצה של צדיקים. הקושי במציאת עצה שורשיו נעוצים בפרשת השבוע. ביחסיהם של יוסף הצדיק ואחיו הקדושים והקשר המיוחד בינו לבין אחיו הצעיר בנימין. רבי נתן מלמד ששנים עשר השבטים ובראשם יוסף הצדיק מגלמים את שלמות העצה. מחלוקת ביניהם היא ביטוי לחלוקת העצה, לספקות והסתרה.

מכירת יוסף נגרמה בעטייה של עצה. האחים התייעצו ביניהם, קבעו מושב בית דין והכריעו להרוג את אחיהם הצעיר מדין מורד במלכות. הכרעה זו הומתקה בהחלטה על מכירתו לישמעאלים. במכירת יוסף נמכרה העצה בעצמה. זה מה שקורה לנו לאורך הדורות – כשכבר יש מי שבידו להעניק עצה טובה, מוכרים אותו. יוסף ברוח האלוקים שבקרבו פותר את חלום פרעה, יועץ, ואף מנהיג מדיניות גאונית שמצילה את מצרים ושכנותיה ממשבר כלכלי חמור. צדיקים מלמדים שתושייתו של יוסף אינה תוצאה של פקחות וידע כלכלי גרידא, זו רוח הקדושה המפעמת בקרבו. הקדושה היא מקום העצה. כדי שהעצות תצאנה לאור מוכרחת לשרור אחדות בין כל שנים עשר השבטים הקדושים בני יעקב.

עצה שלימה

בהפטרה אנו מתבשרים השבוע על התאחדותה העתידית של מלכות בית דוד, “ולא יחצו לשתי ממלכות עוד”. ממלכה מלשון עצה. כמו ‘להימלך’, כלומר להיוועץ. חלוקת מלכות בית דוד רומזת על מצבה המפוצל של העצה, על הספיקות הגורמות התארכות הגלות. לעתיד תתבטל המחלוקת והעצה המושלמת תתאחד בנשמתו של משיח הקרוי “פלא יועץ”. הווי אומר, ברשות משיח צדקנו תהיה העצה השלימה שתובילנו מחוץ למנהרת הגלות האפילה. תהי זו עצה שתתאים בדיוק לכל אחד ואחד ולכל רגע מרגעיו, לכל ניסיון תימהון ומבוכה. תהיה זו עצה כה שלימה שלא תישארנה אחריה שאלות קושיות או ספקות.

השבוע, בעשרה בטבת, חל יומא דהילולא של מורינו רבי נתן. זהו איש העצה. עצה זו חכמה שמצליחה לפתור בעיות במציאות. זו הבנה עמוקה שמתחברת לחיים שלך ומגישה לך כלים נכונים בזמן נכון. על המלאכה העצומה הזו מסר רבי נתן את נפשו וחייו. הנחל הנובע של רבינו הקדוש מלא בכל טוב, רבי נתן צלל בו והתקין אף לנו ספינות רחבות לעבור בימים אדירים. חפר בורות ותיקן צינורות להמשכת המים המתוקים. מי שרגיל בספריו הקדושים מסגל לעצמו הסתכלות אחרת על החיים. מבט ישר, פיקח. הסתכלות שמזהה עצות מתוקות ופשוטות בכל מצב, אפילו סבוך ומורכב. בכל מקום אפילו אפל וחסר סיכוי. היוועצו בו.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י' אייר ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.