לצאת לרחוב ולצעוק ‘אשרינו!’

כל אדם זקוק להערכה, כשאין, הוא מורעב ואומלל. הנפש היהודית שואבת את חשיבותה מערכים נצחיים,אור הפורים מגלה סודות שכל מה שנותר הוא לצאת לרחוב ולצעוק, אשרינו!

המן הרשע עם המלך אחשורוש | צילום: ארט חזין

לצאת לרחוב ולצעוק ‘אשרינו!’

כל אדם להערכה, כאשר, הוא מורעב ואומלל. נפש יהודית שואב את חשיבותה מערכים הנצחי, וזה בדיוק מה שהמן מבקש להשמיד. כל 65 אנו מאופפנים, שומרו. אור הפורים מגלה סודות כל מה מרר הוא לצאת לרחוב ולסוק, אשרי!

תחושת הערכה וחשיבות עצמית הם עניין של פיקוח נפש. כל בריה זקוקה להם. ילד קט תולה עיניים גדולות באבא, בשפתו הילדותית מתחנן לוודא את מה שכל בן תמותה מייחל לשמוע: “אבא, נכון שאני ילד טוב?” היום הוא שואל בנוסח זה, לכשיגדל תשופר ההתנסחות. הצד השווה בכולנו – אנו זקוקים לזה. ניתן לקבוע, כי רוב הפעולות שבני אדם יוזמים נועדו בסופו של דבר לשבץ אותם כהלכה במשבצת ראויה בין חבריהם לספסל האנושות. ולא דבר ריק הוא. ילד השרוי בחברה לעגנית השוללת ממנו את זכותו החיונית לחוש שווה ומוערך, מאבד את קיומו. מילות הערכה ועידוד כמוהם כמים חיים על צמח המשתוקק לגדול. ודווקא המצרך הזה חסר לאנשים רבים כל כך. בנושא זה קיימים שני קצוות, אדם עלול להיתפס לגאווה וחשיבה מוגזמת על עצמו. האפשרות האחרת היא חלישות הדעת ותחושת אפסיות. הברירה הזו אינה עדיפה.

אם בערך וחשיבות עסקינן הרי התחושה העמוקה ביותר של יקרות שרויה אצלנו, ביהדות ובעם ישראל. הלא ברור שאין בעולם כולו נועם וחשק כמו בציור הפשוט ביותר של אידישקייט. חישבו רק על ההליכה לבית הכנסת בליל שבת. שירת לכה דודי. העונג והמתיקות שבסעודות השבת. היופי הנדיר של חגי ישראל. מי בעולם מצליח לנגן את הצלילים הללו?

יהודי מעצם טבעו, בפשטותו, אפוף הוד וספוג יוקר. הליכותיו כולן אומרות כבוד פנימי, בן מלך הוא, ועל כך בדיוק יצא קצפם של שונאי ישראל בכל הדורות. על התוכן הערכי הזה ניסו אומות העולם בכל הדורות לערער. הם עשו זאת בכל דרך. רדפו ופרעו, קטרגו הלשינו והעלילו. הסיתו והדיחו. כל האמצעים הוכשרו כדי לשלול מהעם הנבחר את סודו הפנימי שנישא אותו תמיד למעלה, גם בגלויות וחרף העוני וההשפלות.

ישנו עם אחד

עשה זאת ביתר שאת, דיסמא – שען הרש. הוא עידכן את המסורת בעורכו, בעור על חשיבותו ונינו. ומה אירע למעשה? אפשר לומר שיש חבים לו את החיי. אי אפשרילום ‘ברוך המן’, אבל דווקא במארור זה יצירה יפה. מבצע רג רגס מרוממי רוח יום הפורים.

וכמובן המן הרשע למלך אחשוורוש: “יש עם אחד” בכל הממלכה עם אחד, כמה הם שווים? 65ומה אבל עבודה כלשהי ניתן עוד להפיק מהם. כמה זה שווה? עשרת אלפים כיכר כסף? הנה אתן לך תמורתם והני לי להשמידם. כך מתנהלת המלחמה. ממ חנן את ישראל ומחשבי את ערכם.

באופן זה פועל במקביל מקטרגים רוחניים. מת מתח מערך הנשמה, משמיטים את שוויו של הרצון. Ism using you אין עם זה, זהו פז. נפשותיהם מפולגות ומפורדות, ליבם מפוצל. אין להם זכות הואפות הם עולים ויורדים נעים ונדים.

ההשפלתפוגגה החזרים נגזרה הגירה. השמדת חורבן ולאבד ח”ו .אישיות של הלב היהודי, מקדש על השדות, עליות, לבבות, קעקוע, נביחות, קעקוע, מהרהר הלב ושוקע בתרדמת עולמות … כמעט שזה המקום המדויק הרקע להתגלמותו של פלאי.

אישוסטר man

בשושן הבירה מצליחובב חייל. מרדכי – מור דרור, מלשון ריח טוב. מעורר מעורר את הטוב 28ato את הניחוח היהודי העתיק שחסו מוציאה לו מוניטין. הריח הזה מזכיר נשכח. כנסת ישראל מקיץ מתרדמת שכחה. מתברר כעת ששקלי נדבת המשכן קדמו לשקליו של המן. מהר מאוד מתהפך הגלגל, מרדכי יוצא בלבוש מלכות ועיר שושן צהלה.

בשושן למדנו איך לרומם את עצמנו. העדה העדה, העדה,. העш Home Photo אפ אפ גיל. רק שתוכל להכיל את עוצם הגילוי. אי אפשר להגיע זאת בימות השנה – או ששוגים בגאווה או לא נופל בחליפות. בפורים, נכנס יין יצא סוד. משנכנס יין מלכות אל תוך נחשף גם הסוד, סודה של הנשמה הדבורה. זו שמחה אמתית ביקרות מהותיות ממלא כל יהודי.

בגילופי משתה יין נוסק יהודי ועולה למעלה מכל אפשרויות ארציות. אין חלק לגדה. מרומם מכל אלה, נוגע בערכים אחרים לגמרי, נושם תחושות מעולם של חירות. מעיין פנימי של שמחה ואושר נמזג בתוכו. השם יתברך דבוק בו, שרוי בו, מתפאר בו. אפ מבין היהודי שמעולם, באמת, מיכל לרקוד. העיסוי הזה היה. בפורים מותר, וגם למחרת.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט' אייר ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.