חדשות אוקראינה

שמעון בקר, ביומן מסע מיוחד ומרתק בביקור אצל רבותינו – פרק א'

יומן מסע לערש החסידות – אוקראינה • שמעון בקר, ביומן מסע מיוחד ומרתק בביקור אצל רבותינו – מעוזי החסידות הטמונים באדמתה ההיסטורית של אוקראינה • פרק א'

בברדיטשוב | צילום: שמעון בקר

שמעון בקר, ביומן מסע מיוחד ל -"אומן שלום" – יומן מסע – פרק א'.

"פה זה שיקאגו", זורק לעברי חבר וותיק, דמות ידועה בקהילה בעיר מגוריי, עת השיחה בינינו, שכמו חיפשה בערמומיות ללבוש מסיכה של וויכוח לייט, התגלגלה לעבר אחת הנקודות הרלוונטיות יותר סביב נושא תפילה במניין – מה עדיף, להתפלל לאט מתוך ישוב דעת ונחת רוח, כדי לחוות ולגעת, או שמא להגביר את הקצב על הכביש שנוסע בלעדנו, על מנת להתחשב בציבור 'בעלי הבתים', כאלה שמתעקשים עד כלות העצם להמנע ממבטו הזועף של הבוס, אשר אימץ לאחרונה הרגל חדש – להגניב חצי מבט לעבר השעון, שחי בעולם משלו ולא ממש עושה חשבון לזמני המניין שקבע הגבאי.

עבדכם הנאמן צידד באפשרות הראשונה – תפילה בה הש"ץ מוריד הילוך על הכביש שלעיתים נוסע בלעדנו. "זה בגלל שהיית שם לא מזמן", קובע באופן החלטתי השותף לוויכוחון הידידותי וממהר לבאר את הקושיה – " שם הרגש מתחדד. זה כמו להשחיז סכין". באומרו "שם", התכוון החבר, לערש החסידות – אוקראינה.

זו לא הפעם הראשונה שלי באוקראינה, גם לא השנייה והשלישית. אך כל פעם מחדש, עת המטוס מנמיך מעל קפריסין וקולו העבה, הסמכותי משהו, של הקברניט פוקד על הדיילים "צוות היכון לנחיתה", כבר אז, עוד בטרם שבתי אל השיגרה והלחות, אני חש את הכיסופים והגעגועים פורטים על מיתרי לבי, ומבין, או שמא יותר נכון חש, למה דבק באומן הכינוי "עיר הגעגועים" ומדוע מי שטרם זכה להיות אצל רביה"ק ואין ספור צדיקי יסודי עולם – מעוזי החסידות, הטמונים באדמת אוקראינה, מתגעגע געגוע תמידי למשהו לא מוכר.

מסקנה ראשונה אליה הגעתי היא לעשות השתדלות של ממש כדי להמנע להבא מטיסות במוצ"ש. ולמרות שלאחר סעודה רביעית עד לצ'ק אין היה לי מספיק זמן כדי לצאת מירושלים למירון וחזרה, שלב ההתרגשות מתחדד ורמת הלחץ עולה על גדותיה. המסקנה השניה, טוב… המותג UP של אל על כבר ספג מספיק ביקורות. ובכל זאת לא בריא לשמור בבטן אז אשחרר צעקה אל העולם: קופסת סרדינים!

כבר לאחר חצי שעה של פקקים, על כביש עוקף קייב בליווי נופה הירוק של אוקראינה כמו פורש כנפיים ומרפא בין רגע את הכאב החד של הברכיים, זכר לחוויית הטיסה של המותג הכחול-לבן.

ברדיטשוב

הנסיעה מהשדה אל היעד הראשון של המסע ברדיטשוב (או ברדיצ'ב, או ברדיטשוב) נעה סביב שעתיים וחצי. העיר אשר זכתה לכינוי "ירושלים של אוקראינה", זאת בשל היווסדה ע"י רבי ליבר הגדול זיע"א והתיישבותם ההמונית של יהודים בעיר. יהודים ועיר, באוקראינה של פעם, אלה שני מושגים שלא הלכו יחד, שכן יהודים נהגו להתיישב בעיירות כפריים, כאלה המתהדרים בשם יידישי שורשי – השטייטל.

ברדיטשוב הייתה, כנראה, הבירה. כיאה לעיר יהודית, בית החיים היהודי ממוקם במרכז העיר ממש. מרכזי לא פחות מרח' רבי עקיבא בבני-ברק או שוק מחנה יהודה בי-ם. זהו בית עלמין ענק ועתיק. קברים לצד שרידי אבנים, כשאוהל קברו הק' של רבי לוי יצחק מברדיטשוב זיע"א במרכזו. לאחר תפילה עמוקה שכללה חיבור רגשי שיצא טיפות טיפות דרך העיניים, אצל "סנגורם של ישראל" ואצל ה"ליבר הגדול" זיע"א, הטמון באמצע פארק שוקק חיים, עליי לציין את בית הארחה המקומי – תחנת הלינה הראשונה שלי במסע.

הקריה הזו היא בעצם קומפלקס יהודי אשר מעבר לחדרים המפוארים, יחסית לבית הארחה, מציע בית-כנסת, מקווה מפואר וחדר אוכל המגיש למבקריו אוכל כיד המלך, כזה שדי מתנגש עם המלצות הדיאטנים. הקריה מגודרת היטב והשמירה במקום הדוקה. קבוצות של ילדים מקומיים "הפועלים במקום", בפרט בחופש הגדול, מצאת החמה עד צאת הנשמה, או כמה גריבנות לרפואה, מעברו השני של הגדר, מנצלים עד תום את מיתרי קולם בצעקות רמות "מיסטר פליז דולר"… כשהשומר מנסה להרחיק את הנוער העובד, גם הם קולטים כי הגזימו במשא ומתן בדרישה למטבע האמריקאי. וכשהמיסטר עושה את עצמו כבד שמיעה, גורם הדבר לדור העתיד של ברדיטשוב לעבור לתוכנית ב' "מיסטר פליז גריבנה".

פולנאה

כמאה ק"מ מברדיטשוב (כשעה וחצי נסיעה) והנה הוא השלט " POLLONE " (פולנאה), בעבר שטייטל דומיננטי ומוכר ואחת העיירות היהודיות היותר מרכזיות על אדמת אוקראינה. בפולנאה פעלו רבי יעקב יוסף מפולנאה זיע"א, בעל הספה"ק "תולדות יעקב יוסף". ואגב, הספר החסידי הראשון שראה אור ורבי יהודה אריה לייב "המוכיח מפולנאה" זיע"א בעל הספה"ק "קול אריה".

פולנאה היא ספק עיירה וספק כפר, כנראה משהו באמצע. גם ויקטור, הנהג המקומי שהתלווה אליי לאורך כל המסע, לא היה סגור על עצמו בנדון. ברחוב הראשי ממש של "המשהו באמצע" עומד על תילו, מזה מאות רבות של שנים, בית החיים היהודי ובו אוהל המסמן את הציון הק' של הצדיקים שהזכרתי, הטמונים זה לצד זה.

לאחר שנשאתי תפילה חרישית במקום אפוף הקדושה, עת עשיתי דרכי אל הרכב שחיכה לי, שני מקומיים, שהתייצבו כמו חיילים ממושמעים למסדר בוקר, סמוך לשער היציאה, מצויידים בבקבוקי מים, כאשר התחרות הסמויה ביניהם, מי יהיה זה שדווקא מבקבוקו אטול את ידיי, בשיאה. זו הייתה, כנראה, הפעם הראשונה בחיי בה נטלתי ידיים פעמיים במקביל ובכך השכנתי שלום, אהרון הכהן שכמותי, במלחמת אחים שעמדה לפרוץ בשאיפה להכנסה נוספת.

שפיטובקה

רבע שעה עד עשרים דקות מפולנאה והנה הוא השלט "ברוכים הבאים לשפיטובקה" – עיר בה טמון הרה"ק רבי פנחס מקוריץ זיע"א – אשר היה מגדולי תלמידיו של הבעל שם טוב הק' זיע"א ומגדולי אדמו"רי החסידות במאה ה-18. מדהים עד כמה היידישקייט טמונה ומושרשת על אדמת אוקראינה.

אוהל הציון בו טמון גופו הק' של רבי פנחס עומד במרכז העיר ממש, כמה מטרים בלבד מהכנסיה המקומית והשוק העירוני. שערי הציון פתוחים 24 שעות, ללא שמירה ואף על פי כן האוהל שמור היטב ונקי, מה שמהווה בעיניי עדות נוספת למיגור ,הכמעט מוחלט, של האנטישמיות באוקראינה. נכון, אנו עדים, לדאבוננו, למקרים קשים של חילולי מצבות ולעיתים בתי חיים יהודיים ברחבי אוקראינה. ועדיין, ערש החסידות היא אחת המדינות הבודדות באירופה ובעולם, בה יהודי דתי, לבוש טלית קטנה על בגדיו, יכול להסתובב חופשי בין אוכלוסיה מקומית ועוד באיזור הומה אדם. הלוואי על פריז.

אניפולי

אחרי תפילה אצל רבי פנחס מקוריץ זיע"א, הסובארו של ויקטור שמה פעמיה אל עבר אניפולי. אותה אניפולי המוזכרת אין ספור פעמים בספר המתוק – "סיפורי חסידים" וכשלעצמה אחת מהעיירות המרכזיות של החסידות. שכן מי שטמון בה הם קדושי עליון, דמויות עליהן נשענת החסידות – רבי דוב בער "המגיד ממזריטש" זיע"א ורבי זושא זיע"א.

האוהל, בו טמונים שני הגדולים ולצידם רבי לייב הכהן זיע"א, בעל "אור הגנוז" שנתן הסכמה על ספר התניא, עומד במרכזו של שדה ירוק על גדות נחל, עטוף שקט שכמו צועק את נפלאות הבריאה. בסמוך לאוהל של הגדוילים, הקימה אגודת "אהלי צדיקים" הכנסת אורחים ובה מרפסת לכהנים, ביה"כ ומקווה מפואר, שכן חסידים ואנשי מעשה נהגו משכבר הימים ורבים נוהגים כך גם היום – להכנס אל האוהל הק' בלא מנעל ולאחר טבילת מקווה.

בעודי מתמזג עם הקדושה ונושם אותה אל מעמקי תוכי, שני יהודים גם הם עולי רגל מארה"ק, נכנסים גם הם אל קודש הקודשים פנימה. אחד מהם מזיל דמעות חמות על הקברים הק' והשני מתיישב ליד קברו של רבי זושא זיע"א בשיא האותנטיות בעודו ממלמל "הוי רבי זושא, רבי זושא"… העייפות, כמו ילד ערמומי, צובטת בי ורצה להתחבא. ברכיי שעוד חשות את חוויית הטיסה של UP, מבקשות להתיישר.

יאמפולי

אך לא רחוק ממז'יבוז', תחנת הלינה הבאה שלי, בה סוף סוף אוכל ליישר את הגב, אני מתעקש להגיע ליאמפול, עיירה שמבחינתי הייתה בגדר "אסור לפספס", בה טמון צדיק יסוד עולם נוסף, רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב זיע"א. מגיד מישרים, מתלמידיו של הבעל שם טוב הק' זיע"א והמגיד ממזריטש זיע"א.

מובא בשם ר' יוסף מיאמפול זיע"א, בכור בניו של רבי יחיאל מיכל זיע"א הטמון לצדו,כי שבעים ושניים דורות לא פסקה רוח הקודש מבית אבותיהם. רבי יחיאל מיכל זיע"א הלחין מספר ניגונים, כאשר המפורסם בניגוניו נקרא "התעוררות רחמים רבים". מסופר כי טרם פטירתו ביקש הבעל שם טוב הק' זיע"א מתלמידיו לשיר ניגון זה ואף הבטיח לכל אדם שישיר את הניגון הזה ברגש של התעוררות תשובה בכל עת, שהוא יצטרף לשירה בנשמתו ויעורר עליו רחמים רבים לפני הקב"ה. רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב זיע"א מיוחס עד דוד המלך ע"ה, רש"י הק' זיע"א ומהר"ל מפראג זיע"א.

בפרק הבא: ביקור במז'יבוז' – העיירה בה הכל התחיל. אוסטרופולי – אצל המקובל האלוקי רבי שמשון מאוסטרופולי זיע"א. וביקור מיוחד באחת הערים הגדולות והיותר אסטרטגיות באוקראינה היום – ויניצה, העיר שמזה חודשים קולטת לא מעט חסידי ברסלב בדרכם לעיר הגעגועים 'אומן', אשר בוחרים לנחות בשדה המקומי. כמו כן נבקר בברסלב.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.