‘כולל חצות’ של ביתר שובר בנוכחותו את תרדמת הלילה

‘כולל חצות’ של ביתר שובר בנוכחותו את תרדמת הלילה, ומהווה ניגוד מוחלט לסביבתו המנומנמת. אל הבית המרשים הזה נחפזים כעת עשרות אנשי חצות.’חצות’ זו תופעה,

כולל חצות | צילום: דוד דנברג

ליל חורף ארוך וצונן. השעה, אחת אחר חצות. בבתים כבו זה מכבר האורות, הדממה שולטת ברחובות הריקים, מופרת מפעם  לפעם ביללות תנים ונביחות כלבים מהשדות הפתוחים. גשם טורדני ניתך ארצה, מניס את אחרוני המאחרים לבתים, ומגרש את הציפורים מעמודי החשמל הנוטפים. לרגע מסנוור הברק ולאחריו מתגלגל רעם אי שם בשחקים.

בפינת הרחובות אדמורי ויז’ניץ כנסת יחזקאל, נבלמת באחת דממת הליל. מבין הטיפות נראות נחפזות, דמויות מכורבלות במעילים ארוכים. פעילות ערנית רוחשת כאן, כאילו לא היה כעת לילה והשעה לא היתה אחת אחר חצות.

‘כולל חצות’ של ביתר שובר בנוכחותו את תרדמת הלילה, ומהווה ניגוד מוחלט לסביבתו המנומנמת. החלונות הגבוהים מפיצים סביבם אור יקרות. דומה שאין זה אור חשמל פשוט, אור ענוג עילאי משהו מזוג בו. אל הבית המרשים הזה נחפזים כעת עשרות אנשי חצות. מרחוק הם נראים באמת טיפוסים שלא מן העולם הזה. במרבית חלקיו הנורמטיביים של כדור הארץ זו שעת כיבוי אורות. ואילו כאן עושים עשרות אנשים את הדרך בכיוון ההפוך. ‘חצות’ זו תופעה, והכולל בביתר עלית מגלם את אחד הזירות המרשימות שלה

אם מבחוץ נראה מבנה הכולל כאילו לקוח מעולם אחר. מה שתפגשו בפנים, ברגע שתציגו כף רגל על סף ההיכל, יותיר אתכם נדהמים. אתה נכנס אל חדר המבוא, צועד מספר פסיעות ופותח את הדלת המפוארת ובבת אחת הינך בפנים. הבית דומה לכוורת דבורים. 60 נפשות עסוקות כעת – דקות ספורות לאחר שעת פתיחת הכולל הרשמית – בלהט בעבודת הבורא. בפינות ההיכל תוכלו לזהות את ‘אבלי ציון’. הם יושבים על הקרקע, רכונים על קונטרסים של תיקון חצות. נוהמים בגעגועים מזמורי תהילים ופיוטים. למי שנדמה שאבלות על החורבן שייכת לדורות קודמים, מוזמן לבוא הנה לרחוב כנסת יחזקאל פינת רחוב אדמורי ויזניץ בביתר עלית, ולהיווכח במו עיניו עד כמה הוא טועה. אנשים מתאבלים כאן על בית המקדש, על גלות השכינה ועל צערו של עם ישראל ברצינות גמורה, ממש כפי שמובא בשו”ע. חולצים נעלים, יושבים על הקרקע, מניחים אפר על הראש ומקוננים. וכפי שאחד מאותם מתגעגעים לגאולה מסבר את אוזנינו: “אין זו רק אבלות על חורבן שהיה, אלו הם געגועים לגאולת הכלל והפרט. בכייה על גלות הנפש בתאוות ומידות רעות, בעצבות וחומריות, ותקווה לגאולה אמתית, פנימית”.

על השולחנות ההדורים ניטשת מלחמתה של תורה. עייפות לא תמצאו כאן. הערנות שולטת בכל פינה.  אחד הלומדים, מפנה עבורנו מספר רגעים כדי להסביר את הפלא: “השעות של הלילה, במיוחד בחצות, הם הזמן הבהיר ביותר. בשעות הללו כשהעולם שקט ורגוע. אנשים ישנים ואין כל הפרעה גשמית, הלימוד זך וטהור הרבה יותר מבכל זמן אחר. אני באופן אישי אינני מוכן לוותר על התענוג הזה בעבור כל הון שבעולם…”

אוכלוסיית לומדי הכולל מרשימה בכמותה, ומדהימה בהיקף הגילאים. “יש כאן לומדים מגיל 20 ועד 70” מדווח לנו אחד הלומדים. תוכלו למצוא כאן ישובים זה לצד זה איש שיבה שחיתן זה מכבר את כל צאצאיו, ואברך עול ימים, חודשים ספורים מנישואיו. תמצאו כאן אנשי עמל העושים מלאכתם במשך היום, מקדימים לעלות על יצועם, קמים בחצות ומבלים את הלילות בלימוד ענוג לאורך כל הלילה, וכפי עדותו של אחד מהם: “זהו המנוע שמפעיל לי את כל היום” – ולצידם אברכי כולל שיומם קודש ללימוד תורה.

את ראש הכולל הרב יהושע מאיר דויטש אנחנו מצליחים לפגוש רק לאחר כשעה, במהלכה הוא נצפה עסוק בפעלתנות עמוסה שכמעט ואינה מאפשרת לו להתפנות אלינו. אנחנו מבקשים ממנו מעט הסברים על מה שמתחולל כאן.

‘כולל חצות’, מדוע בעצם להקים כולל אברכים באמצע הלילה?

הרב דויטש מחייך “כמובן, משום שאין זמן נעלה ומסוגל מזה. שעות חצות הם העת רצון העצום ביותר, וזו למעשה הסגולה היותר וותיקה ומבוססת שיש לכלל ישראל. ראשית, זהו הסימן הראשון בשו”ע. ואם תפתחו את הספרים הקדושים תיווכחו עד כמה הפליגו הצדיקים ובראשם ספר הזוהר במעלת הלימוד בחצות ובסגולתו המיוחדת. זהו זמן נפלא ללימוד. שערי גן עדן פתוחים אז, וגם כאן בעולם אין עבודה, אין בנקים ואין שום סיבה להיות מוטרד. ומעבר לכך יש כאן תועלת עצומה לכלל ישראל. רבי חיים פלאג’י כותב: “הקם בחצות לילה לעסוק בתורה מקרב הגאולה”. בזוהר הק’ מובא שהלומד בחצות, כל ברכה שהוא מברך, מתקיימת. עוד מובא בזוהר שעם עלות השחר מושיט בורא עולם שרביט של חסד, ומי שזכה לעמוד בלילה וללמוד, רשאי להושיט ידו ולגעת בה. מוהר”ן מברסלב כותב שקימת חצות מסוגלת כמו פדיון. ומי בדורנו אינו מחפש סגולות ופדיונות? חצות הוא הסגולה הגדולה והבטוחה ביותר. אנחנו רואים בקיומו של הכולל מטרה נעלה עבור כלל ישראל לתועלת וישועת עם ישראל במיוחד לאור התקופה הלא פשוטה בה אנו שרויים בארץ ובתפוצות”.

הספקנו לפגוש כאן אברכים מכמה ערים, ירושלים, בית שמש וכמובן ביתר. מדוע בעצם שאברכים תושבי ירושלים יטרחו להגיע דווקא הנה, לביתר, כל לילה. מן הסתם ישנן מסגרות זהות גם בערים אחרות?

“כוללי חצות יש בהחלט בכל מיני מקומות, איננו יחידים. ובכל זאת יש כנראה משהו מיוחד באווירה כאן. הנועם המתיקות ואני חושב שבעיקר האחווה והחיבור בין האברכים. הכולל עורך מדי ערב ראש חודש נסיעה למירון לרשב”י. ומדי שבוע אנחנו עולים יחד לשני המקומות מהם לא זזה שכינה מעולם, הכותל המערבי וקבר רחל אימנו. במקומות הללו, בשעות המיוחדות והמסוגלות ביותר ביממה, נערוך תפילות עבור התורמים והשותפים שלנו מכל העולם.

היום יש כאן אימפריה. בניין מרשים ועוד תוכניות לא פחות מרשימות להמשך. 60 אברכים, אוצר הספרים, קרנות צדקה וארגוני סיוע לאברכים ומשפחותיהם. איך כל זה מתחיל, קמים בבוקר ומחליטים, אני פותח כולל?

“אם אחפש את נקודת ההתחלה זו באמת שאלה קשה. אני סבור שהמפעל הנפלא הזה, התחיל מתוך רצונות וגעגועים. תמיד חשקתי שתהיה כזו חבורה שתעסוק יחד בעבודת השם בחצות. בשנת תשס”א זכינו בעזרת השם להתארגן יחד כ-5 חברים לקימת חצות, אמירת התיקון בצוותא ולימוד משותף. מהר מאוד הצטרפו אלינו עוד והתגבש מניין שרק הלך והתרחב. בפעם הראשונה שיצאתי לארה”ב לגייס כספים לטובת הכולל, הרעיון התקבל בהסתייגות מסוימת. כולל בחצות נשמע לאנשים מוזר. היום, אני פוגש אהדה עצומה והתעניינות רבה כמעט בכל מקום”.

תכל’ס, הרב דויטש. אתם מחזיקים כאן בלי עין הרע כ- 60 אברכים בעלי משפחות במלגות מכובדות למדי, וגם מקפידים על מענקים מיוחדים לחגים. איך מחזיקים את כל הנטל הזה? 

“בראש ובראשונה הכל מתנהל כאן עם סיוע שמימי של ניסים ונפלאות. מעבר לכך יש לנו כמובן שותפים. יהודים יקרים המעוניינים להיות חלק של ממש במפעל של תורה, להיות שותפים. ואת הזכות העצומה הזו אנחנו מציעים. אחד ההסדרים המבוקשים ביותר הוא ‘שטר יששכר וזבולון’, זהו הסדר עסקי לחלוטין המעוגן היטב בהלכה. התורם חתום יחד עם האברך על שטר מהודר שזכה לאישורם של גדולי הפוסקים כבעל תוקף ממשי מבחינה הלכתית, המזכה את התורם חלק כחלק מזכויות הלימוד. שני הצדדים, האברך והתורם, נעשים שותפים של ממש. כאשר האברך מתפלל באופן קבוע על שותפו התורם ועל יקיריו ומעטיר עבורם בכל לילה בחצות. השטרות הללו נעשים יותר ויותר מבוקשים, אנשים רואים בזכותם ניסים ונפלאות בכל תחום. אני עצמי נדהם לפעמים מעוצמת הסגולה הזו. כמובן, שאני מבחינתי בוחר לעסקת השותפות רק את המובחרים ביותר, אלו שאינם מחסירים אף לילה ומתמידים בלימודם על מנת שהעסקה החשובה הזו תניב רווחים נצחיים לשני הצדדים. אומר לך משהו, מתוך עדות אישית אני יכול לקבוע בוודאות שישנו קשר מוכח ומוחשי בין ‘יששכר’ ל’זבולון’. בעיני ראיתי עשרות פעמים איך בימים של התעלות רוחנית אצל ‘יששכר’ דווחתי על הצלחה מיוחדת או ישועות מיוחדות במעונו של ‘זבולון’, יש לי המון סיפורים שכאלו וזה מדהים.

מעבר לכך יש לנו כמובן אפשרויות מגוונות של שותפות, לפי שעות וימים, בהוראות קבע או בנתינות חד פעמיות כל אחד לפי יכולתו. תורמי ושותפי הכולל זוכים כולם להיזכר לטובה בכל לילה בשעה המסוגלת ביותר ביממה. מתפללים עליהם עורכים עבורם פדיונות נפש, ומזכירים את שמותם על הקוויטל המסוגל והידוע בישועותיו הנפלאות – של כולל חצות”.

שיחתנו נקטעת כעת משום שהרב דויטש נזעק לשיחת טלפון מחו”ל. מעבר לקו אחד מידידי הכולל תושב בורו פארק. ביתו הקטנה סובלת מחום גבוה במיוחד. בראש ובראשונה הוא פונה ל’עזרה ראשונה’, כלומר לרב דויטש. ברור לו שתפילה בחצות בכולל ‘שלו’ תעשה את הדבר הכי טוב עבור הילדה. הרב דויטש ממהר לרשום בדייקנות את השם המלא “רחל רייזל בת חווה לרפו”ש” הפתק עובר במהירות בין השולחנות, האברכים עוצרים לרגע, קולטים את השם ומכוונים את הלימוד לזכותו. מאוחר יותר לפני התפילה יארגנו כאן מניין מיוחד לאמירת תהילים עבור הילדה. ובבורו פארק הרחוקה, אבא אחד לילדה קטנה אחת, חש הרבה פחות מודאג.
“פניות שכאלו אני מקבל כל היום” מספר לנו הרב דויטש. “התורמים יודעים בעל פה את הכתובת הנכונה, ראינו עד היום מאות ניסים מדהימים. הנה לדוגמא, לפני תקופה פנה אלי אחד התורמים, איש עסקים מוצלח במיוחד המנהל עסק בתחום המשכנתאות בברוקלין. באחד הימים הוא מודיע לי שחברה גדולה מאוד העוסקת בתחומו ומנהלת 50 סניפים ברחבי ארה”ב, עומדת לפתוח סניף באזור שלו, ‘אם הם פותחים אני גמור’ הוא הספיד את עצמו. אמרתי לו בביטחון מלא. אתה תורם ללימוד בחצות יש לך ביטוח מקיף לעסק, אין סיבה לדאוג. למען השקט הנפשי שלך תוסיף אברך נוסף לעסקת ‘יששכר וזבולון’ שלך, כך תהיה לך עסקה אחת עבורך ועוד אחת עבור העסק. הוא הסכים בשמחה ולאחר תקופה התקשר אלי נרגש לבשר על הישועה. אין לכך הסבר של ממש, אולם זמן קצר לאחר שהחברה המדוברת פתחה סניף בברוקלין העובדים במקום לא התאקלמו ולא הסתדרו עם תנאי העבודה. הם נגשו אל התורם שלנו והציעו לו לעבוד בשירותיו, מהר מאוד סגרה החברה את הסניף והותירה לו שטח עבודה נקי ופורה במיוחד.

“במקרה אחר פנה אלי אחד מבעלי שותפות ‘יששכר וזבולון’ הקבועים וסיפר בכאב על כך שבנו וביתו המבוגרים טרם מצאו את זיווגם, הם מתבגרים והולכים ושום שידוך לא נראה באופק. לפי המלצתי הוא הוסיף סכום נוסף במיוחד עבורם, הבטחתי לו עוד השנה ישועה בכוח התורה של חצות. לאחר שמונה חודשים התארס הבן ולאחר חודש נוסף הבת.

וישנם סיפורים מדהימים ממש על סיבוכים משפטיים עם צפי לשנים ארוכות בכלא וקנסות גבוהים במיוחד ולאחר תפילות בכולל בשעות חצות זוכו הנאשמים לגמרי או יצאו בקנס סמלי. הרב דויטש אוגר בזיכרונותיו אוצר בלום של ניסים וישועות מדהימים שאירעו לתורמי הכולל במשך השנים.

ללא ספק הסיפור הגדול באמת התרחש בימים האיומים בהם שטפה סופת ההוריקן ‘סנדי’ את חופי ארה”ב, החריבה בדרכה ערים ותשתיות וגרמה למשק האמריקאי נזקים בסדר גודל של מיליארדי דולרים. אחד המוקדים המוכים במיוחד היתה שכונת מיל בייסן שבפאתי ברוקלין. השכונה היוקרתית הזו השוכנת על החוף, היתה עתידה לספוג מכה קשה במיוחד. “כמה מהמשפחות במקום תורמים קבועים שלנו” מספר הרב דויטש “יום לפני הסופה הם פנו אלי בפאניקה וסיפרו על התחזיות הקודרות לקראת החורבן הצפוי. אמרתי להם שאין כל סיבה לחשוש, הם מחזיקים בשטר ‘יששכר וזבולון’, יש להם את הביטוח החזק ביותר של בורא עולם בעצמו. ובכל זאת לא היינו כאן שאננים, לילה לפני הסופה ערכנו בכולל תפילה מיוחדת לזכות הכלל ובפרט לזכותם של התורמים. הנס שהתחולל במציאות הדהים את כולנו. יומיים לאחר הסופה התחלתי לקבל שיחות נרגשות. 12 משפחות מהשכונה מחזיקות בשטרות שותפות של הכולל, וכולן ללא יוצא מן הכלל יצאו ללא כל פגיעה ברכושן. אחד מהם תיאר את ההתרחשות כמחזה קריעת ים סוף. הוא בא לכאן לכולל באחד הלילות האחרונים וסיפר שהבתים משני צידיו נשטפו כליל. קומת הבייסמנט נחרבה והקומה העליונה שקעה במים עד מחציתה, ‘על הבית שלי המים פשוט דלגו…’ אין כל הסבר אחר, חצות הוא תעודת ביטוח נגד כל מיני פגעים רעים”.

עיון בתיבת הדוא”ל של הרב דויטש מרתק. זהו אלבום משפחתי המכיל מאות תורמים ותומכים הנמנים על משפחת ‘כולל חצות’. הם מתגוררים בכל קצוות תבל, אך מעורים בחיי הכולל ומשתפים את חייהם האישיים בהווי הכולל באופן כה משפחתי וקרוב שמותיר אותך נדהם. אנשים פונים ומבקשים את זכותם של לומדי הכולל, עבור כל סיבה שתעלו על דעתכם. מענייני רפואה, שידוכים, פרנסה ועד לאירועים אישיים דוגמת יום הולדת, יום נישואין ועוד. ברובם אלו תומכי הכולל, המבקשים להתפלל עבורם ועבור יקיריהם. על פי הרוב הם יצרפו תרומה נוספת על תרומתם הקבועה ויבקשו להעתיר עבור מטרה מסוימת. “פניות שכאלה הם עניין של שגרה” מספר הרב דויטש ומציג מספר דוגמאות: “הנה האישה הזו מבקשת להתפלל עבור בנה. מחר הוא אמור לעבור מבחן מכריע בדרך לקבלת תעודה בתחום רפואת השיניים. היום, במשך הלילה נקדיש תפילה ולימוד מיוחד עבורו, בעזרת השם הם יראו הצלחה”. במכתב נוסף ארוך במיוחד מפרטת אימא מסורה את שמות בניה ובנותיה ואת שלל בקשותיה המיוחדות עבור כל אחד מהם. היא מבקשת מהרב דויטש שייעץ לה מה לעשות בנוגע לבעיה מסוימת עם אחד הילדים וחותמת בהתרגשות מיוחדת “הרב דויטש אתם מעניקים לי את התחושה שהכולל הוא ממש שלי…”

הרשימה ארוכה והיא כוללת פניות ממגוון מרתק של נושאים. הנה איש עסקים קנדי מציין בשתי שורות את תמצית בקשתו. מחר הוא מתעתד לערוך פגישת עסקים מול חברה גדולה. הפגישה הזו חשובה לו מאוד והוא מבקש ל’שריין’ לעצמו את הלילה שבין רביעי לחמישי השבוע. לבקשות מעין אלו מציע הכולל מענה מיוחד. תורמים מסוימים יעדיפו להשקיע סכום מיוחד בלילה שלם בו יוקדש הלימוד ותערך תפילה מיוחדת בהשתתפות כל לומדי הכולל עבור בקשה ספציפית של התורם. “אנשים יפנו אלי לפעמים כמה חודשים מראש, על מנת להבטיח לילה מסוים לזכותם. לבקשה מיוחדת, תאריך מיוחד או כל סיבה אחרת” מספר לנו הרב דויטש.

המבנה בו שוכן הכולל, קטן אמנם מלהכיל את הציבור, אולם הוא מהודר מספיק כדי לגרום לנו לברר אצל הרב דויטש מה היה חשוב כל כך בהקמת מבנה מיוחד עבור הכולל. “למעשה, במשך השנים התגלגלנו ממקום למקום. אך תמיד היה לי חלום, בזוהר הקדוש מובא שבית בו הוגים בתורה בחצות שכינה שרויה בו. השתוקקתי להקים בית מיוחד שתהיה בו השראת השכינה במשך כל היום בזכות הלימוד בחצות. הרעיון מאחורי המבנה היה, להקדיש מקום מהודר ומפואר אך ורק עבור תורה ועבודת הבורא, שיהיה פתוח ופעיל במשך 24 שעות רצופות. ואכן זכינו לכך. קיום בית המדרש שלנו פתוח בכל שעות היממה ואף פעם לא תמצאו אותו ריק מלומדים ומתפללים. המזגנים עובדים 24 שעות. חדר הקפה משרת את הלומדים לאורך כל היום והלילה, ואנשים לא מפסיקים לשבת כאן ולהגות בתורה ועבודת הבורא”.
ויש לרב דויטש עוד תוכניות רבות. המקווה הקרוב ביותר לכאן, ממוקם במרחק של כ-10 דקות הליכה. מה שמבזבז לאברכים זמן חשוב לפני תפילת שחרית. השאיפה של ראש הכולל המסור היא, להקים מקווה מהודר כאן במתחם הכולל החדש. כמו כן קיימות כבר תוכניות לשלב הבא של הפרויקט, הקמת בית המדרש הגדול שיהיו בו מספיק מקומות עבור ציבור הלומדים והמתפללים שמתרחב מיום ליום. בנוסף, עתיד להיבנות כאן בקרוב מטבח וחדר אוכל מיוחד, עבור הלומדים על מנת שיוכלו להתמיד בלימודם לאורך שעות הלילה והבוקר מבלי להזדקק לצאת מהמקום לפת שחרית.

הלילה במחיצת לומדי הכולל נעשה קצר מן הרגיל, השעות הקסומות כאן נעלמות מהר מדי. בטרם הספקנו לעכל את התחושות ולמשש את המתיקות עד תום, הפציעו ברקיע קווים ראשונים של עמוד השחר. ברגעים הללו, לראשונה מתחילת הלילה, מושלך הס בהיכל. קול התורה דועך אט אט והמקום מתרוקן בזריזות. עשרות אברכים נחפזים כעת אל המקווה הממוקם במרחק הליכה מכאן. הם יטבלו ויטהרו את עצמם לקראת הפרויקט הבא שלהם, תפילת שחרית. אם חשבנו שהלילה הארוך יותיר אחריו ציבור לומדים עייף ולאה, טעינו. הציבור כאילו שואב כוחות מיוחדים בכל שעה מחדש. התפילה כאן ארוכה מן הרגיל, לוהטת ובוערת במיוחד, הערנות כבר אמרנו שולטת כאן ברמה. ובשעה שפצח החזן בנעימת ‘הודו’, הדהדו קירות ההיכל ברעם אדיר של התחדשות. והקולות עלו ובקעו מן החלונות הפתוחים, גולשים ושוטפים בנעימות נפלאה את הרחובות הרחוצים מגשמים של לילה.

ביתר, איזה בוקר מדהים…

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט' סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.