יעד חדש לטסים לאומן • שדה התעופה בז'יטומיר אוקראינה פותחת את שעריה

הנהלת שדה התעופה בעיירת ז׳יטומיר אוקראינה, קיימה קבלת פנים לרבה של ז׳יטומיר ומערב אוקראינה שליח חב"ד הרב שלמה ווילהלם שליט"א, הפגישה נערכה לקראת פתיחתה של שדה התעופה ששופץ מחדש לאחר שנים רבות שלא היה פעיל

הרב שלמה ווילהלם שליט"א על רקע הטרמינל החדש // צילום: קהילת ז'יטומיר

יעד חדש לטסים לאומן • שדה תעופה חדש בז'יטומיר, אוקראינה

הנהלת שדה התעופה בעיירת ז׳יטומיר אוקראינה, קיימה קבלת פנים לרבה של ז׳יטומיר ומערב אוקראינה שליח חב"ד הרב שלמה ווילהלם שליט"א, הפגישה נערכה לקראת פתיחתה של שדה התעופה ששופץ מחדש לאחר שנים רבות שלא היה פעיל, שדה התעופה הוכשר מחדש לקבלת טיסות מישראל ואליה, הפתיחה תתקיים בקרוב.

מדובר בבשורה טובה לנוסעים לאומן ולנוסעים לקברי צדיקים ברחבי אוקראינה, עיירת ז'יטומיר נמצאת במרכז הדרך באזורי קברי הצדיקים המתויירים ביותר באוקראינה, המרחק מהעיר זי'טומיר לאומן היא בסך הכל 236 ק"מ (3 וחצי שעות), בעיר ז'יטומיר קיימת קהילת יהודית פעילה ומפוארת עם כל שירותי הדת הנחוצים לתייר היהודי.

 

בית הכנסת והקהילה היהודית בז’יטומיר

ז’יטומיר היא עיר בצפון מערב אוקראינה בחבל ווהלין, מרכז מחוז ז’יטומיר, אוכלוסיית העיר מונה כיום כ-271,303 איש, העיר נמצאת במרכזו של יער טבעי על 4 נהרות, את העיר חוצים שני כבישים מרכזיים באוקראינה: קייב ורשה וקייב ברסט, העיר נודעה כמרכז יהודי חשוב מן המאה ה-18.

היישוב היהודי בז’יטומיר התקיים מתחילת המאה ה-18, רוב יהודי העיר ז’טומיר התפרנסו ממסחר, מלאכות זעירות או היו בעלי אכסניות ובתי מרזח,  בשנת 1753 הואשמו היהודים בעלילת דם, אשר הובילה לרציחתם בעינויים של 12 מיהודי העיר.

בשנת 1789 מספר היהודים בז’טומיר הגיע ל-882 שהיו כשליש מהתושבים, בשנת1791 חיו כ-1,261 יהודים, ובשנת 1847 כ- 9,500 יהודים, במאה ה-19 תנועת החסידות התפשטה בז’יטומיר בו התגוררו רבי זאב וולף, מחבר ספר “אור המאיר” ומגדולי תלמידי המגיד ממזריטש, ורבי אהרן, מחבר הספר “תולדות אהרן” תלמידו של רבי לוי יצחק מברדיצ’ב זצ”ל בשנת 1837 בית הדפוס של סלוויטא עבר למשכנו בעיר ז’יטומיר.

באותה תקופה פעלו בז’יטומיר מוסדות חינוך רבים, עשרות חיידרים, 5 בתי ספר לבנות ומכון למורים, ערב מלחמת העולם השנייה התגוררו בז’יטומיר כ- 30,000 יהודים, שהיוו שליש מכלל תושבי העיר, לפני כיבוש העיר על ידי הנאצים נמלטו רוב היהודים מזרחה לברית המועצות, ונותרו בעיר כ- 10,000 יהודים בלבד, בשנת 1941 נרצחו כל יהודי תושבי העיר הנותרים.

הקהילה היהודית בז’יטומיר כיום מונה כ-5,000 נפשות, הרב שלמה וילהלם שהגיע בשנת 1994 לעיר כשליח חב”ד מכהן כרבה של ז’יטומיר, סמוך לעיר זי’טומיר הקים הרב שלמה וילהלם את “כפר החינוך אור אבנר” ע”ש אביו של לב לבייב ובו מוסדות לימוד ליתומים, מקווה טהרה, בית כנסת, מלונית, ומסעדה כשרה, הקהילה מחזיקה בבית כנסת עתיק במרכז העיר ובו מקווה טהרה.

 

מדד מרחקים מז’יטומיר:

• ז’יטומיר  ← אומן ← 236 ק”מ – זמן נסיעה: 3 שעות 40 דקות.
• ז’יטומיר  ← קייב ← 185 ק”מ – זמן נסיעה: 2 שעות 49 דקות.
• ז’יטומיר  ← מעזיבוז’ ← 200 ק”מ – זמן נסיעה: 3 שעות.
• ז’יטומיר  ← ברדיטשוב ← 41 ק”מ – זמן נסיעה: 38 דקות.
• ז’יטומיר  ← ברסלב ← 250 ק”מ – זמן נסיעה: 4 שעות 30 דקות.
• ז’יטומיר  ← ויניצה ←  127 ק”מ – זמן נסיעה: 1 שעות 40 דקות.
• ז’יטומיר  ← וולעדניק ←  159 ק”מ – זמן נסיעה: 2 שעות 40 דקות.

 

שדה התעופה בזיטומיר אוקראינה11

שדה התעופה בזיטומיר אוקראינה11

שדה התעופה בזיטומיר אוקראינה11

שדה התעופה בזיטומיר אוקראינה11

שדה התעופה בזיטומיר אוקראינה11

שדה התעופה בזיטומיר אוקראינה11

שדה התעופה בזיטומיר אוקראינה11

שדה התעופה בזיטומיר אוקראינה11

שדה התעופה בזיטומיר אוקראינה11

תגובות

אנא בבקשה עדכון האם כבר יש טיסות לזיטומיר רוצים לארגן קבוצה למקום הזה מחכים לתשובה אנו פונים דרך מקום זה לא יודעים לאן ולמי לפנות לשאלות נודה לכם באם תתיחסו ותענו לנו

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
ט"ז אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.