זיכרון עולם • הרה"ח רבי משה ירוסלבסקי ז"ל מקים הכנסת האורחים הראשונה באומן

שבוע שעבר חל הייארצייט של החסיד ר' משה ירוסלבסקי ז"ל שנלב"ע בשנת ה'תשי"ח • רבי משה שהפך ל'אפוי' בלבו של רבינו הקים למעשה את ה'הכנסת אורחים' הממוסדת הראשונה באומן • ת.נ.צ.ב.ה

עשרות אלפים בערב ראש השנה באומן // צילום: יוסי גאלדבערגער

ר' משה ירוסלבסקי ז"ל מקים הכנסת האורחים הראשונה באומן

"בדרך אל גיא הירי, שם היו מוציאים להורג את הנידונים למוות, הופיע לפתע פתאום קצין רוסי רכוב על סוס, והתקרב לעבר השוטרים שהובילו את רבי משה אל המוות ואז משום מה עצר לפתע הקצין ליד רבי משה ושאל אותו אם יודע הוא מדוע מוציאים אותו להורג…

שבוע שעבר חל היארצייט של החסיד ר' משה ירוסלבסקי ז"ל, שנלב"ע בשנת ה'תשי"ח, ר' משה נולד למשפחת חסידי חב"ד, בשנים הראשונות לנישואיו לא היה לו כל קשר לחסידות ברסלב, ולפרנסתו עסק כסוחר בדים בערים שונות ברחבי רוסיה, חמיו שהיה ברסלב רצה מאוד לקרבו לדרך רבינו הקדוש, ולא אחת הציע לו לנסוע לאומן, בתואנה כי שם ישנם סוחרים גדולים וביקוש רב לבדים טובים, ושם יוכל להרוויח הון רב… לבסוף השתכנע, ונסע לשם. בהגיע רבי משה לאומן, היה זה ביום בו נולד בנו של רבי לוי יצחק בנדר, ר' משה בדיוק הגיע לעיר, ואנשי הקהילה, שבתחילה חשבו לכבד בעליה לתורה את רבי לוי יצחק, אבי הבן, החליטו במקומו לכבד את האורח החשוב. הצעד הסמלי הזה, והקירוב שהפגינו כלפיו, פתח את מסילות לבבו. מאז נפשו נקשרה ברבי נחמן מברסלב זיע"א.

רבי משה ירוסלבסקי, שהפך ל'אפוי' בליבו של רבינו, הקים למעשה את ה'הכנסת־ אורחים' הממוסדת הראשונה באומן, בסמיכות לציון הקדוש. כאשר רבי משה הגיע לאומן, הוא התקשה מאוד לראות את עניי העיירה, ואת אנ"ש אשר הגיעו מרחבי ברית־המועצות כולה לאומן ראש השנה, אשר לא הייתה הפרוטה מצויה בכיסם. בערב החג היה רבי משה נוסע אל השוק, רוכש תרנגולות ודגים רבים, מעמיסם על העגלה שלו ומביאים לביתו של רבי נחמן שוסטר זצ"ל, שם היו התרנגולות נשחטות והדגים מתבשלים.

וכך, מדי שנה, היו עשרות מאנ"ש אוכלים על שולחנו בראש השנה".

 

סיפור מעניין סיפר ר' נחמן ירוסלבסקי בנו על אביו: "פעם אחת, העליל עליו סוחר בדים רוסי עלילה שפלה ומרושעת, בתואנה שניסה למכור לו בדים מוברחים, ומיד נעצר על ידי השלטונות. בהגיע יום המשפט, החרדה הייתה רבה מאוד. "בימים ההם, בברית המועצות של תחילת המאה הקודמת, היו לבית המשפט שם רק שתי אופציות: לשחרר את הנאשם לחלוטין מכל אשמה, או לירות בו למוות. השופט, שכמובן לא האמין כלל לגרסתו של ה'יהודי', אף שטען בלהט שהוא כלל לא יודע במה מדובר ומעולם לא פגש את אותו הגוי, חרץ את גורלו להוצאה להורג!

"בדרך אל גיא הירי, שם היו מוציאים להורג את הנידונים־למוות, הופיע לפתע פתאום קצין רוסי רכוב על סוס, והתקרב לעבר השוטרים שהובילו את רבי משה אל המוות. "משום מה עצר לפתע הקצין ליד רבי משה ושאל אותו: 'האם אתה יודע עבור מה אתה יוצא להיהרג, ובאיזו אשמה לוקחים אותך אל המוות'? כך היה מנהג הקומוניסטים, שבאם השפוט היה אומר שאינו יודע מדוע, היה אומר לו הפרש: 'אם נחזור על המשפט ותצא חייב, אזי נמיתך מתוך ייסורים קשים ומרים'. הסוחר השקרן נבהל רבי משה ענה ואמר: 'איני יודע באיזה אשמה לוקחים אותי'. הקצין הופתע מאוד מהתשובה, ופקד מיד על השוטרים להחזיר את רבי משה לתא המעצר, וציווה להביא לפניו את סוחר הבדים שטפל את העלילה.

"כאשר הפגישו ביניהם לעימות, תפס אותו רבי משה בחולצתו וצעק עליו בעוצמה: 'האם אנו מכירים בכלל? האם אני אי־פעם מכרתי לך סחורה?'. הסוחר השקרן נבהל מהצעקות ומנוכחותו של הקצין, והודה בשפה רפה שאמת היא, ומעולם לא פגש את רבי משה. כך ניצל אבי ממזימה שפלה זו".

ת.נ.צ.ב.ה

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ז אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.