יארצייט חסידי ברסלב

בשבת זו, פרשת וירא יחול יום היארצייט של רבי ישראל בער אודסר זצ"ל

הילולת הסבא קדישא • י"ח בחשון חל יום היארצייט של 'בעל הפתק' רבי ישראל בער אודסר זצ"ל אשר במשך כל ימי חייו ביום ובלילה היה אש יוקדת לעבודת ה' – לאחר פטירתו, הקימו תלמידיו מכספו שהשאיר למטרת הפצת ספרי רבינו, חברת הוצאה לאור הנקראת על שמו "קרן רבי ישראל דב אודסר"

רבי ישראל אודסר זצ"ל | צילום: ויקיפדיה

ח"י במר־חשוון, חל יארצייט רבי ישראל דב בער אודסר זצ"ל זיע"א. במשך כל ימי חייו היה רבי ישראל אש יוקדת לעבודת ה' ביום ובלילה, בחורף ובקיץ, בצעירותו ובזיקנותו. רבי ישראל התגורר ברוב ימיו בעיר טבריה.

רבי ישראל  דב נולד בטבריה למשפחה חסידי קרלין. ר' ישראל סיפר שבהיותו ילד מצא בגניזה את הספר "השתפכות הנפש", אולם הספר לא היה כרוך והוא לא ידע מי הוא מחבר הספר שמצא. הספר מצא חן בעיניו מאוד והיה לומד בו בקביעות.

כשגדל ר' ישראל והגיע לגיל מצוות נשלח ללמוד בישיבת "אור תורה" שעל קבר רבי מאיר בעל הנס, והמשיך להגות בספר "השתפכות הנפש". חסיד שראה אותו הוגה בספר אמר לו שהספר הוא מספרי רבי נחמן ברסלב ואסור ללמוד בהם, ולקח את הספר מידיו של ר' ישראל. מקרה זה גרם לר' ישראל אודסר להתקרב יותר לחסידות ברסלב. בגיל 17 פגש את רבי ישראל קרדונר זצ"ל, וניהיה תלמידו הקרוב ביותר. בהמשך הוא הפך להיות חסיד ברסלב והתגורר בביתו של רבי ישראל קרדונר אשר גם סייע לו להתחתן.

בהמשך השנים עבר ר' ישראל אודסר להתגורר בירושלים בכדי ללמוד את תורת דרכו של רבינו מזקני חסידות ברסלב, לאחר מכן חזר שוב להתגורר בעיר טבריה. במרוצת ההשנים התקבצו סביבו חבורה של תלמידים שלמדו אצלו ונקשרו אליו מאוד, את המקורבים אליו כינה "חברים" והתרחק מכל הנהגה של רבנות. הוא היה ישן עם תלמידיו באותו חדר.

הרב ישראל זצ"ל נפטר בי"ח חשון ונקבר בהר המנוחות בירושלים. לאחר פטירתו, מכספו שהשאיר למטרת הפצת ספרי רבינו, הקימו תלמידיו חברת הוצאה לאור הנקראת "קרן ר' ישראל דב אודסר" על שמו, הקרן מדפיסה ומפיצה את ספריו עם שאר ספרי חסידות ברסלב.

"נ נח נחמ נחמן מאומן"

בשנת תרפ"ב הרב אודסר טען כי מצא פתק ועליו נכתב מכתב המופנה אליו וחתום בידי רבי נחמן מברסלב, שנפטר כמאה ועשר שנים קודם לכן. במכתב היה כתוב "נ נח נחמ נחמן מאומן". הרב אודסר האמין בכל לבו כי רבי נחמן שלח לו את הפתק משמיים. אחרים טענו שתלמיד חסיד סלונים שלמד בישיבה בה  למד הרב אודסר חמד איתו לצון ושם את הפתק בתוך ספריו.

את הפתק הוא שמר במשך שנים ורק כעבור 40 שנה, בהיותו כבן שמונים, סיפר על כך ברבים. סיפורו זה הביא להתקבצות חסידים נוספים סביבו אשר חבריה מכונים "נ-נחים". תלמידים אלה החלו להפיץ את הסיסמה ואת סיפור הפתק.

עבודת ה' של ר' ישראל

מדי חצות־לילה היה מקפיד רבי ישראל להתגבר כארי לעמוד בבוקר לעבודת בוראו. פעם היה תשוש ועייף, ונרדם ממש קרוב לחצות, אך מיד כשהגיע זמן חצות, קם בשמחה ובהתלהבות. ר' ישראל סיפר שראה פעם את רבו הצדיק, הרה"ח רבי ישראל קארדונער זצ"ל זיע"א, בוכה בחצות הלילה בשדה לפני ה' יתברך, ומדבר עימו וזועק בבכיות ממעמקי לבו: "בשביל מה בראת אותי?! בשביל מה בראת אותי?! בשביל מה בראת אותי?! בשביל התכלית! ולא ח"ו בשביל תאוות עולם הזה!"

בתקופה בה התגורר רבי ישראל אודסר בעיר תל־אביב, היה קם כהרגלו בקודש בחצות־הלילה, ועורך את סדר 'תיקון חצות' בצעקות גדולות ונוראות. במהרה קמו עליו שכניו בטענות על שמפר את שנתם, עד שהוכרח לעקור דירתו. מיד כשעזב החלו צרות שונות ומשונות לפקוד את הדיירים בבניין שהוצרך לעוזבו, הדיירים הבינו שבשל התנגדותם לר' ישראל באו עליהם כל הצרות, באו לפניו וביקשו בתחנונים שיסלח להם ושישוב חזרה לדירתו, וראו זה פלא – תכף שחזר לדירתו, מיד פסקו כל הצרות מדיירי הבניין

הרב ישראל אודסר ניהל קשר הדוק עם הנשיא לשעבר מר זלמן שזר, בזכות קשר זה הנשיא סייע לבניית בית הכנסת של חסידי ברסלב במאה שערים. 32 ממכתביו שנשלחו אל הנשיא קובצו לאחר מכן בספר "אב"י הנח"ל".

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ב שבט ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.