יוזמה חדשה תביא מיליוני ישראלים לקברו של רבי נחמן מברסלב באומן

יוזמה חדשה שמגיעה כנקמה על החוק הפולני, מציעה לשנות את מסעות השואה מפולין לאוקראינה כ־20 מדריכים של מכון השואה הישראלי "שם עולם" הוכשרו להדריך קבוצות על שואת יהודי אוקראינה

באבי ייאר בקייב

יוזמה חדשה שמגיעה כנקמה על החוק הפולני, מציעה לשנות את מסעות השואה מפולין לאוקראינה כ־20 מדריכים של מכון השואה הישראלי "שם עולם" הוכשרו להדריך קבוצות על שואת יהודי אוקראינה.

 

מכון השואה "שם עולם" העוסק בחינוך, בתיעוד, ובמחקר השואה, מכשיר ועורך בכל שנה השתלמויות למורים במערכת החינוך ליציאה למסע לפולין. פרויקט חדש של המכון ינסה מעתה להוציא מסעות זיכרון לרחבי אוקראינה במקום המסעות המסורתיים לפולין. זאת, כאמור, כמחאה על החוק הפולני שמטשטש את מעורבות הפולנים ברצח העם היהודי. כך על פי פרסום הכתבה של נועם (דבול) דביר כתב ישראל היום.

 

בכתבה נאמר עוד כי במסגרת התוכנית, הוכשרו כ־20 מדריכים שיעבירו מסעות שואה וזיכרון באוקראינה. המטרה נועדה לגרום להפחתת מספר משלחות הישראלים לפולין. מדריכי המכון שסיימו הכשרה, יתחילו כבר בקרוב להוביל מסעות שיוזמנו על ידי חברות תיירות, קבוצות עצמאיות ובהמשך אף משרדים ממשלתיים. כאמור, הדבר תלוי בנכונות הקבוצות והגופים שמוציאים אותן.

 

המסע יכלול סיורים בבתי כנסת בקייב בירת אוקראינה וביקור באתר הטבח באבי יאר, שם נרצחו יותר מ־45 אלף יהודים. הקבוצות עתידות לטוס גם ללבוב, שם יבקרו באנדרטה לנספי השואה, במוזיאונים ובבתי קברות יהודיים ברחבי אוקראינה.

 

החוק החדש בפולין אוסר לעשות שימוש במושג "מחנות השמדה פולניים" ואוסר להאשים את העם הפולני בשיתוף פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השנייה. ההצהרה המשותפת לממשלות ישראל ופולין בנושא, עוררה בעבר מחלוקת בקרב היסטוריונים ואנשי אקדמיה שסברו כי מדובר בניסיון נלעג של ממשלת פולין לנקות את העם הפולני מאחריות לפשעיו.

 

המסעות לפולין הנערכות מידי שנה המלוות במאות אלפי נוער, אנשי צבא ומשלחות שונות, הם עוגן תיירותי משמעותי לפולנים. בכל שנה טסים לפולין כ־30 אלף תלמידים ממערכת החינוך בלבד, ובשנת 2017 הושקעו 30 מיליון שקלים רק בתקצוב ובסבסוד מסעות תלמידי התיכון, בתוספת מסעות הזיכרון של משרדים ממשלתיים, צה"ל, גופי שירות הביטחון ומשלחות פרטיות, מוערך כי המסעות תורמים כ־80 מיליון שקלים לתיירות הפולנית בכל שנה.

 

לדברי ראש מרכז "שם עולם", הרב אברהם קריגר: "הגיע הזמן לעצור את נהר המיליונים שזורם לפולין בכל שנה מישראל. גם אם הוא לא מהווה מכה כלכלית של ממש, זהו תמרור ברור של אמירה ערכית מצד העם היהודי. העם הפולני מנסה להתכחש לפשעיו בשואה, אך עיקר הבעיה היא הממשלה הפולנית הנוקטת לאחרונה מדיניות של הכחשת שואה ואנטישמיות. לכן גיבשנו אלטרנטיבה בדמות מסעות זיכרון באוקראינה".

הרב קריגר פנה לשר החינוך נפתלי בנט כדי להתחיל להסיט בהדרגה את עשרות מסעות הזיכרון לפולין גם לאוקראינה. "אנחנו נמשיך ללמד את דור ההמשך את ההיסטוריה, רק בלי לשתף פעולה ולתרום למי שמנסה לשכתב אותה", סיכם.

 

מקור הכתבה 'ישראל היום'

 

במידה והיוזמה אכן תצא לפועל זוהי תהיה בשורה גדולה עבורינו, עשרות אלפי צעירים וצעירות ממשתתפי המסע ינצלו את ביקורם באוקראינה ויבקרו גם בקברו של רבי נחמן מברסלב באומן.

תגובות

כאתר נקי וחשוב, נא לא לצטט מקורות חילוניים מובהקים. תודה

2

מי שהחליט לעבור לאוקראינה היה גאון יבורך כניראה שרבי נחמן עוזר ורוצה את עם ישראל אצלו לא חסר בתי כנסת וצדיקים מהצדיקים הגדולים ביותר וחשוב שיבקרו אצלם כל עם ישראל לקבלת ישועות בכל דבר שהאדם צריך שתבורכו מישמיים על הרעיון ועל היוזמה מי שיעשה את זה הוא גאון

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ב שבט ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.