חדשות אומן

יהודי קהילת ‘ברשד’ – אוקראינה הגיעו היום (רביעי) להתפלל בציון רבי נחמן מברסלב

ברשאד (Bersad) עיירה במחוז באלטה ,(Balta) במרחק 144 ק”מ מדרום-מזרח לעיר ויניצה. ‘ברשד’ – אוקראינה נמצאת על אם הדרך המקשרת בין אומן לברסלב, כ- 80 ק”מ מאומן וכ – 100

אומרים קדיש בציון | צילום: הרב פרץ קראהן

ברשאד (Bersad) עיירה במחוז באלטה ,(Balta) במרחק 144 ק”מ מדרום-מזרח לעיר ויניצה. ‘ברשד’ – אוקראינה נמצאת על אם הדרך המקשרת בין אומן לברסלב, כ- 80 ק”מ מאומן וכ – 100 ק”מ מהעיר ברסלב.

בתחילת המאה העשרים חיו ב’ברשד’ כ-7,000 יהודים – רוב אוכלוסייתה. במלחמת האזרחים ברוסיה (1920-1918) נרצחו כ-150 יהודים בידי האוקראינים.

ב 29 ביולי עם כניסת הגרמנים והרומנים לעיר נהרגו בה כ -10,000- איש, יהודים ואוקראינים. היהודים הנותרים רוכזו בגיטו שהוקם בחלק התחתון של העיר המכונה דולינה. היה זה הגיטו הגדול ביותר בין הדנייסטר לבין הבוג, ואליו הובאו כ – 20,000 נוסף על 5,000 היהודים המקומיים.

בהגיע החזית לעיר אומן השתכנה בברשאד מיפקדה מקומית גרמנית “אורטסקומאנדאנטור” מיחידת גסטאפו. ראש הגסטאפו היה מאיור פון ברייטאג (Breitag ) מאז התחיל הרג רב ביהודים. הוא נהג לומר, כי עליו להרוג שלושה יהודים מדי יום ביומו, על מנת לרומם את מצב רוחו.

ב14- במארס 1944 כבשו הסובייטים את העיר. מיהודי המקום נותרו בחיים כ2,000- איש. כעבור זמן מה הוציאו את הגופות משלושת הקברים בעמק ברלובקה וקברו אותן בבית העלמין היהודי בברשאד. עוד בתקופת השואה (1943) הקימו המגורשים באותו בית קברות מצבה וחקקו בה כתובת שחיבר רב ברל יאסר מבריצ’ן לזכר הקרבנות, שנפלו על קידוש השם, וזו לשונה :

“לזכר עולם, לזכר חורבן עולם, לעם עולם, לימי עולם, בגיא השיברון על דמי לגיון רבבות ישראל, בלי מורה וגואל, “אבות בנים וטף ונשואי פנים, בקברי אחים יחדיו לא נפרדו. . . קרבנות עריץ בחייהם, ובמותם נצמדו”.

כיום בעיר ‘ברשד’ חיים כ – 40 יהודים בלבד.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י' סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.