היום, כ"ח אייר חל יומא דהילולא של אדונינו שמואל הנביא זיע"א

מנהג ותיק מושרש בין אנשי שלומינו דירושלים והסביבה, אשר נוסעים מידי לילה להתבודד ולשפוך שיח לפני בורא עולם ביער הסמוך לציון הקדוש של שמואל הנביא, הרה"ח ר' בן ציון גרוסמן הי"ו מספר על חסידי ברסלב מהדורות הקודמים

קבר שמואל הנביא // צילום: אומן שלום

כ"ח אייר חל יומא דהילולא של שמואל הנביא זיע"א, אשר עוד בטרם נולד הוקדש מבטן לעבודת הא־ל יתברך, על ידי חנה אמו. עוד בהיותו פעוט הובא למשכן שיֹלה, שם גדל וחונך על ידי עלי, הכהן הגדול באותה התקופה, שם גם קיבל את נבואתו הראשונה בהיותו נער.

שמואל הנביא, השופט האחרון בתקופת השופטים בטרם מלוך מלך על ישראל, בנם של חנה ואלקנה מן הרמתיים צופים, מנהיגם של ישראל בתקופה שבין פטירתו של עלי הכהן להמלכתם של שאול המלך ודוד המלך. בניו נקראו יואל ואביה. שמואל הנביא זכה מדי לילה להתגלות השכינה, שקראה לו בעת ישן בהיכל ה', היכן שנמצא ארון האלקים; בשלוש הפעמים הראשונות חשב שמואל שעלי הכהן קורא לו וקם לקראתו, אך בפעם הרביעית, בהדרכתו של עלי, הבין שזו השכינה הקדושה, וסיפרה לו על עונשם של בני עלי, וביקשה משמואל, לספר לעלי את הדברים אשר נאמרו לו. לאחר התגלות זו זכה שמואל לתואר נביא.

שמואל הנביא נפטר זמן קצר לפני סוף תקופת מלכותו של שאול המלך ונקבר ברמה, לשם עולים יהודים רבים לרגל עד עצם היום הזה על מנת לשטוח בקשותיהם לפני בורא עולם בזכות הנביא הצדיק שטמון במקום, ובספר "שאלו שלום ירושלים" (סי' תנט)מובא בזה"ל: "בכל שנה ב־כ"ח באייר, הולך נשיא הספרדים לכפר רמה, על קבר שמואל הנביא ולן שם עם שאר תלמידי־חכמים… ובחצי־הלילה כיבו כל הנרות שבמערה ועשו תיקון חצות לילה בקול בכי.. ולמדו זוהר מעט", ובמכתב מרבינו עובדיה מברטנורא זיע"א מובא המנהג להדליק אבוקות על גג מבנה הקבר ביום ההילולא, מנהג שחודש לאחרונה בידי קהילת אונגוואר ברמות הסמוכה.

מנהג ותיק מושרש בין אנשי שלומינו דירושלם והסביבה, אשר נוסעים מידי לילה כבר במשך שנים רבות כדי לקיים את עצת העצות של רביה"ק להתבודד ולשפוך שיח לפני בורא עולם ביער הסמוך לציון הקדוש של שמואל הנביא, וכמו שמספר הרה"ח ר' בן ציון גרוסמן הי"ו על חסידי ברסלב בדור העבר: "בני החבורה היו פוקדים את כל קברי הצדיקים שניתן היה להגיע אליהם. הם הרבו במיוחד לנסוע לקבר שמעון הצדיק, קבר דוד המלך ולקבר שמואל הנביא. הערגה שאחזה שם את בני החבורה, בראשה עמד הרה"ח רבי הירש לייב ליפל זצ"ל, אינה ניתנת לתיאור. הם היו מגירים שם נחלי דמעות, ושופכים שעות צקון־לחש לפני בוראם". על מחזה מדהים החקוק על ליבו, הוא מספר: "מלחמת 'ששת הימים' (ה'תשכ"ז) נסתיימה. הגישה לקברי הצדיקים ששכנו באזורי השטחים שנכבשו, נאסרה על ידי הכובשים. אולם בנו של רבי הירש לייב, מר ישראל נחמן, שטיפח קשרים עם משרדי השלטונות, והיה לבכיר ב'משרד הדתות', ניצל עבורם את מעמדו, ופתח עבור בני חבורת ברסלב שערים נעולים…

"הגענו לאזור קבר שמואל הנביא מיד לאחר הכיבוש. לא אשכח את המחזה – רגל יהודי עדיין לא דרכה שם, ההר כולו מלא היה בגופות חיילים הרוגים מצבא ירדן שטרם פונו. ריח מזוויע עמד באוויר… " בלב הומה ובהתרגשות עזה צעדנו כולנו לעבר פתח הציון הקדוש, משתאים על חסד ה' שגמל איתנו, וזיכה אותנו להגיע אל המקום הקדוש בימים אלה לאחר הקרבות והדם הנורא שנשפך. ליבנו היה מלא התרגשות והתפעלות. "

רבי שמואל שפירא זצ"ל, עיניו עצומות, כדרכו, לא שם לב לנעשה סביבו. לא ראה גופות חללים ולא הריח ריח של דם. הוא ראה, הריח וינק רק את הארת הקדושה ששררה בציון הקדוש… משאך ירדנו במדרגות אל תוך המערה, פרץ רבי שמואל בבכי עז. כל גופו הרעיד מהתרגשות, הוא נראה ברגעים המרטיטים ההם כבן השב לבית אבא לאחר התנתקות כפויה ואכזרית…".

מידת שמואל הנביא ע"ה היתה לטרוח מאד בעבודת ה' על כבודו יתברך שמו ועל כבוד בני ישראל. וכן מובא בספה"ק (תפארת שלמה ס"פ קֹרח) ששמואל הנביא לא רצה לבוא אל מנוחתו כבוד בגן־עדן, אך עודנו שוקד על מזוזות היכל ה', עומד תמיד להתפלל על בני ישראל וירושלים ועל כבוד ה' יתברך שיתגדל ויתקדש שמיה רבא ועל משיח צדקנו שיבוא במהרה לגאלנו.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ב אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.