יארצייט חסידי ברסלב

ה' באב יום ההילולא של זקן חסידי ברסלב רבי יחיאל מיכל דורפמן זצ"ל

היום, ה' באב חל יום ההילולא של זקן חסידי ברסלב, הרב הצדיק רבי יחיאל מיכל הלוי דורפמן זצ"ל, שנסתלק לגנזי מרומים כשהוא בן 93 – בשנות בחרותו התקרב לחסידות ברסלב ע"י רבי אברהם שטרנהרץ זצ"ל שהיה תלמידו ונכדו של רבי נתן מברסלב זיע"א

רבי יחיאל מיכל דורפמן זצ"ל | צילום: באדיבות המצלם

ה' באב יום ההילולא של זקן חסידי ברסלב, הרב החסיד רבי יחיאל מיכל הלוי דורפמן זצ"ל, רב בית הכנסת דחסידי ברסלב בירושלים, וראש הישיבה בכולל ברסלב, שנסתלק לגנזי מרומים כשהוא בן 93 שנה.

 

 

הרב יחיאל מיכל נולד בשנת תרע"א, לאביו הרב יהושע דב הלוי דורפמן זצ"ל, במחוז העיר ברסלב שבאוקראינה. בשנות בחרותו התקרב לחסידות ברסלב, ע"י הרב אברהם שטרנהרץ זצ"ל שהיה תלמידו ונכדו של רבי נתן מברסלב זצוק"ל. לימים נשא לאשה את נכדת רבו. בסוף שנות תר"צ התיישב במוסקבה לאחר שנמלט מטיהורי סטלין.

במהלך הלחימה הוגלה הרב יחיאל מיכל למאסר בסיביר למשך כ- 7 שנים, ולאחר מותו של סטלין קיבל חנינה ושב למוסקבה. באותה תקופה,כל אסיפה דתית היתה נחשבת עבירה חמורה על החוק, למרות מותו של סטלין, והרב יחיאל מיכל  ניהל בחשאי ללא לאות את ה"קיבוץ" בראש השנה באומן. בעקבות מאמציו הרבים של הרב יחיאל מיכל, הוסר מסך הברזל, שמנע את כניסתם של חסידי ברסלב לאומן. לאחר מכן משהותרה כניסתם של תיירים לקייב, סיכן את עצמו ולמרות עברו הפלילי, ליווה תיירים אמריקנים ללא אשרות, לציון רבינו. כיום בזכותו ובזכות אנ"ש נוספים שהלכו בדרכיו, הותרה העלייה ההמונית לציון רבינו ע"י השלטונות בקייב, שכבשו את המקום לאחר פירוקה של ברית המועצות. בשנת תשל"ב, לאחר מאמצים מרובים, הותרה עלייתו לארץ ישראל והתיישב בירושלים עיה"ק.

הרב יחיאל מיכל כיהן כיו"ר הוועד העולמי של חסידי ברסלב, ולאחר מכן כיהן כיו"ר מרכז חסידי ברסלב, וניהל את ההתכנסות ההמונית ב"קיבוץ" באומן בימי ראש השנה. בשנת תש"כ נודע לרב יחיאל מיכל שהממשלה המקומית מתכננת לבנות בניינים רבי קומות בשטח בית העלמין העתיק ועל ציונו של רבינו, נסע הרב יחיאל מיכל למעון קדשו של האדמו"ר הרבי מחב"ד זיע"א, שהפעיל את קשריו בממשל האמריקני והצליחו לבטל את הגזירה, ובית העלמין והציון נותרו על כנם.

בשנים האחרונות לפני מותו זכה הרב דורפמן זצ"ל להגשים את משאת נפשו – לצקת יסוד ובסיס איתן לבנין הקלויז הגדול באומן בו זוכים להתפלל אלפי אנשים בראש השנה, אם כי הוא לא זכה לברך על המוגמר אולם תלמידיו הנאמנים בארץ ובחו"ל ממשיכים את פעילות המרכז בכל המישורים ופועלים ללא סייג במשך כל ימות השנה, ברצון בממון ובטרחה להחזיק ולקיים את המפעל הקדוש הזה, ותומכים ומסייעים בכל דבר ועניין לצורך הפעילות הנדרשת באומן במסירות וביעילות.

בזמן מגוריו בירושלים, נחשב היה לתלמידו המובהק של  הרב הצדיק לוי יצחק בנדר זצ"ל. הרב יחיאל מיכל כיהן כראש הישיבה בכולל ברסלב בביהמ"ד הגדול בירושלים, ולאחר פטירת רבו – רבי לוי יצחק זצ"ל, התמנה לרב קהילת ברסלב בירושלים, ואנ"ש בירושלים היו סרים למשמעתו. תקופה קצרה לפני פטירתו חלה במחלה הנוראה, ובה' אב תשס"ו, יום הילולת האר"י הקדוש נסתלק לגנזי מרומים. יהי זכרו ברוך.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ז אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.