המשפיע שלעג למלאך המוות ר’ קלוינימוס קלמן גולדשמידט זצ”ל • טור פרידה

ר' קלמן שלא מש מתורת רבו רבי נחמן מברסלב, ביקש ליישם בעוז וביתר שאת את תורת רבו הקדוש, ולא נתן לייאוש לחדור לאישיותו המיוחדת, הוא התמודד במשך 3 שנים עם מחלתו בשמחה עילאית והתעלות רוחנית כהכנה לקראת פטירתו מן העולם

ר' קלונימוס קלמן זצ"ל // צילום: עזרא לנדא, זאביק פרידמן

יתומים היינו ואין אב – טור פרידה

ר' קלוינימוס קלמן זצ"ל המשפיע מברסלב שלעג למלאך המוות במשך כ-3 שנים צרופות בסבל נוראי ובלתי נסבל, הצליח לרגש את העולם היהודי בהתמודדותו עם המחלה הקשה, שממנה סבל בגבורה עילאית בשמחה יוצאת דופן ובדבקות בבורא.

ר' קלמן שהיה עבד ה' מיום עמדו על דעתו, לא נבהל מהבשורה המרה עת בישרו לו הרופאים על המחלה הקשה המקננת בגופו שלא משאירה לו סיכוי לחיות אף לא שבוע אחד. ר' קלמן שלא מש מתורת רבו רבי נחמן מברסלב, ביקש ליישם בעוז וביתר שאת את תורת רבו הקדוש, ולא נתן לייאוש לחדור לאישיותו המיוחדת, הוא התמודד במשך 3 שנים עם מחלתו בשמחה עילאית והתעלות רוחנית כהכנה לקראת פטירתו מן העולם.

בדיוק שלושים יום לפני פטירתו מבקש ר' קלמן מבני משפחתו לצאת מהחדר בו הוא שוכב ומבקש לסגור את הדלת ולהשאירו לבד עם בוראו, לאחר שעות שנמשכו כנצח עבוד בני המשפחה, הוא קורה להם חזרה לחדרו, ומבשר להם כי זמנו הגיע והוא הולך להיפרד מהם בקרוב, בני המשפחה לא ייחסו חשיבות לעניין, אבל ר' קלמן כבר ידע שהוא הולך להיפרד מן העולם, בימים שלאחר מכן מתחיל ר' קלמן אט אט להכין את עצמו ליום הקרב.

שבועיים האחרונים לפני פטירתו, ר' קלמן מבקש מבני משפחתו שיפעלו עבורו ויעשו כמה דברים החשובים לו מאוד, הבקשות העיקריות שעמדו לנגד עיניו ברגעיו האחרונים היו: שיתכוננו לתאריך יום פטירתו של ר' נחמן מהורדנעקא זצ"ל זקינו של רבי נחמן מברסלב החל בב' תמוז. הוא ביקש שיעשו עניין גדול מההילולא והעלייה לקברו. בקשתו השנייה הייתה, להגיע לקברו של רבי נחמן מברסלב שבאומן בשבוע הקרוב.

שבוע לאחר מכן, חלה הידרדרות במצבו הרפואי של ר' קלמן,  ההידרדרות ריתקה אותו למיטתו בלי יכולת לזוז, ר' קלמן יודע שבמצבו הנוכחי לבני המשפחה יהיה קשה לקיים את בקשתו, ואומר להם כי תוכנית הנסיעה לאומן לא בא בחשבון ושלא יטרחו בעניין.

אך ההפתעה הגיע ממקום בלתי צפוי, אחד מאלי ההון הגדולים בעולם ששמע על בקשתו של ר' קלמן לנסוע לאומן, ביקש לקיים את זאת מיידית, והקצה את מטוסו הפרטי עבור תוכנית ההטסה המורכב של ר' קלמן, בנוסף לכך ביקש לממן את כל הוצאות ההטסה הרפואית המורכבת לאומן.

ההכנות לטיסה לאומן נכנסו להליך מזורז, אישורי הנחיתה התקבלו, נבחר רופא אישי שילווה את כל המסע לאומן, כוחות ההצלחה באומן כבר היו ערוכים ודרוכים להעברתו של ר' קלמן מכבש המטוס עד לציון רבי נחמן מברסלב – תאריך הטיסה לאומן נקבע ליום חמישי.

 

יום חמישי בבוקר

בשעות הבוקר המוקדמות של יום חמישי מגיע לביתו של ר' קלמן רופא, ומקיים בדיקות המאשרות כי ר' קלמן יכול לטוס לאומן, התרגשות רבה אחזה בבני המשפחה והסובבים אותו, אך כעבור כמה רגעים מעת הבדיקות חלה תפנית והידרדרות במצבו הרפואי, ר' קלמן שהרגיש כי קיצו קרב ביקש לברך ברכת שהכל בכוונה, דקות ספורות לפני שעצם את עיניו לנצח – ברוך דיין האמת! בדיוק שלושים יום אחרי!!! נדם קולו של האיש הגדול שנלחם בעוז ובגבורה נגד כל הסיכויים – ת.נ.צ.ב.ה

אני עדיין מרגיש את הכאב האדיר, את הטעם המריר והיובש בפי, כשהגיעה הבשורה על פטירתו של חמי היקר, אותו הכרתי, והערצתי עד כלות הנפש, אינני בטוח כיצד זה שדווקא אתמול, בלי להתכונן, העצב שלי למשמע הסתלקותו קיבל מרגע לרגע גוון של יתמות אמיתית, של חלל פעור, של אין תחליף, פתאום, בלי להרגיש אני מתחיל לפזם את הניגון "זה השער לה' צדיקים יבואו בו".

יהי רצון שזכותו תגן עלינו, שנזכה ללמוד מדרכיו וממעשיו הגדולים, ושיהיה מליץ יושר, ונזכה לתחיית המתים, עד כי יבוא שילה ולו יקהת עמים! אמן.

 

אברהם חזין

תגובות

החסרון אכן ממלאה את חללו של עולם של כולנו, כשגנרל אדיר זה שאין כמותו הלך מאיתנו, יתן ה' הטוב ומטיב, שנלך בדרכיו שהוא החדיר ופירסם וחיזק לאלפים אלפים בכל העולם כולו, ועוד מילה אחד אליך הכותב - חתנו היקר, באומן שלום - שליחותו ורוחו מורגשים ממש, אוהב שלום ולהטיב לכולם, ולהתחשב ובעיקר לאהוב את כולם זהו מורשת דרכו, בו תמשיך יותר ויתר להפיץ ולהאיר את כל העולם כולו באורו ודרכיו של רבינו הקדוש כפי שהאיר לך ולכולם אותו צדיק וקדוש שהלך מאיתנו וזכותו תגן עלינו אמן ואמן.

3

ראיתי אותו פעם אחת בחיים והאמונה והשמחה שהוא הקרין זה דבר שאי אפשר להסביר עד היום שאני מתמודד עם מצבים קשים אני חושב עליו ומתחזק . תנחומי למשפחה יהי זכרו ברוך

2

אשרינו תראו למה הרבה שלנו מביא את אנשיו הקדושים אשרינו ואשריך רבי קלמן שנשמתך יצאה בטהרה

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ג שבט ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.