חסידי ברסלב בסעודת ההילולא המסורתית של משפחת ירוסלבסקי בביתר

וּפְרושׂ עָלֵינוּ סֻכַּת שְׁלומֶךָ: המוני חסידי ברסלב השתתפו בסעודת ההילולא המרכזית הנערכת מזה כשמונים שנה על ידי משפחת ירוסלבסקי – סעודת ההילולא המסורתית שהתקיימה 40 שנה בשול מאה שערים נערכה לראשונה בביתר עילית

סעודת היארצייט המסורתית // צילום: באדיבות המצלם

וּפְרושׂ עָלֵינוּ סֻכַּת שְׁלומֶךָ: חסידי ברסלב השתתפו בסעודת ההילולא המרכזית הנערכת מזה כשמונים שנה על ידי משפחת ירוסלבסקי – סעודת ההילולא המסורתית שהתקיימה 40 שנה בשול מא"ש נערכה לראשונה בעיר ביתר עילית.

מסורת רבת שנים של משפחת ירוסלבסקי

מדי שנה בשנה, כבר שנים רבות מסורת בידי משפחת ירוסלבסקי לערוך את סעודת היארצייט המרכזית שבבית הכנסת ברסלב בירושלים ביום הילולת רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זיע"א. מדי שנה שולחנות פאר ועליהם כל טוב נפרסים בסוכה המפוארת שנבנית כל שנה על גג בית הכנסת, ואלפי חסידי ברסלב מכל רחבי הארץ באים להשתתף בסעודת מצווה זו.

בעל "הכנסת האורחים" 

הכל התחיל מהאבא, הרב החסיד רבי משה ירוסלבסקי ז"ל (נלב"ע י"ט סיוון תשי"ח), שהקים למעשה את 'הכנסת האורחים' הממוסדת הראשונה באומן, בסמיכות לציון של רבינו הקדוש. רבי משה היה כה מסור לבית התבשיל הקטן שהקים בעיר, ובנו ר' נחמן ירוסלבסקי הי"ו מוסיף לספר ש"גם כשלא הרוויח די הצורך לקיום 'הכנסת האורחים' השנתי, היה אבי לווה כסף למטרה זו, והיה מחזיר את ההלוואה בתשלומים לאורך השנה כולה".

"אבא לקח על עצמו לארגן את הסעודה הזו, ומדי שנה ביום היארצייט, היינו הולכים כולנו לבית הרב החסיד רבי יונה לבל זצ"ל, שהיה עושה סעודה בעיר העתיקה, ולאחר מכן לבית רבי משה בורשטיין זצ"ל. ובצהרי היום, הייתה נערכת בביתנו סעודה גדולה, אותה היינו עורכים בשתי סוכות שבנינו מחוץ לבית. למעלה מחמישים איש היו מגיעים בכל שנה לסעודת היארצייט, בזמן שחסידי ברסלב כמעט ולא היו בארץ ישראל".

ניצל ממוות בטוח

ר' נחמן הי"ו סיפר את המעשה מעניין מאביו זצ"ל: "פעם אחת, העליל עליו סוחר בדים רוסי עלילה שפילה ומרושעת, בתואנה שניסה למכור לו בדים מוברחים, ומיד נעצר על ידי השלטונות. בהגיע יום המשפט, החרדה הייתה רבה מאוד. "בימים ההם, ברוסיה של תחילת המאה הקודמת, היו לבית המשפט שם רק שתי אופציות: לשחרר את הנאשם לחלוטין מכל אשמה, או לירות בו למוות. השופט כמובן לא האמין לטענותיו של אבא, אף שטען בלהט שהוא כלל לא יודע במה מדובר ומעולם לא פגש את אותו הגוי, אך השופט לא האמין כלל לגרסתו של ה'יהודי', וחרץ את גורלו להוצאה להורג!

"בדרך אל גיא ההריגה, שם היו מוציאים את הנידונים למוות בירייה, הופיע לפתע פתאום קצין רוסי רכוב על סוס. הוא התקרב לעבר השוטרים שהובילו את רבי משה אל גזר דינו. משום מה עצר לפתע הקצין ליד רבי משה, ושאל אותו: 'האם אתה יודע עבור מה אתה יוצא להיהרג, באיזו אשמה לוקחים אותך אל המוות?'

"מנהג הקומוניסטים היה, שבאם הנידון היה אומר שאינו יודע על מה נמצא אשם, היה אומר לו הפרש: 'אם נחזור על המשפט ותצא חייב, אזי נמיתך מתוך ייסורים קשים ומרים יותר!'. רבי משה ענה באומץ לב, ואמר: 'איני יודע באיזה אשמה לוקחים אותי'… הקצין הופתע מאוד מהתשובה, משום שבדרך כלל היו הנאשמים מתחילים להתנצל על מעשיהם ולתרץ תירוצים שונים.

"הקצין, שטרם פגש אדם שאומר במצח נחושה שאינו יודע כלל על מה הוא נלקח אל מותו, פקד על השוטרים להחזיר את רבי משה לתא המעצר, וציוה להביא לפניו את סוחר הבדים שטפל את העלילה. "כאשר הפגישו ביניהם לעימות, תפס רבי משה את סוחר הבדים הרוסי בחולצתו, וצעק עליו בעוצמה: 'האם אנו מכירים בכלל?! האם אני אי פעם מכרתי לך סחורה?!'.

הסוחר השקרן, שנבהל מהצעקות ומנוכחותו של הקצין, הודה בשפה רפה, שבאמת מעולם לא פגש ברבי משה. כך ניצל אבי ממזימה שפלה זו".

כאמור, סעודת ההילולא המסורתית של משפחת ירוסלבסקי נערכה לראשונה בביתר עילית בהשתתפות חשובי אנ"ש וחסידי ברסלב שכיבדו את האירוע המיוחד.

צפו בתמונות

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ח אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.