חדשות אומן

זוכרים גם את יהודי העיר אומן שנרצחו ע”י הנאצים ימ”ש

זוכרים גם את יהודי העיר אומן שנרצחו ע”י הנאצים ימ”ש • בשנת 1941 כבשו הנאצים את העיר אומן באותה שנה ערכו הגרמנים אקציה גדולה בגטו היהודי ורצחו את מרבית מתושבי אומן באכזריות מפלצתית. השם יקום דמם • תיעוד מהעיר אומן בתקופת מלחמת העולם השנייה

הנאצים ימ"ש לקראת הוצאתם להורג של יהודי אומן | צילום באדיבות:מוזיאון אומן

תאריך ייסוד העיר אומן איננו ברור, אולם נמצאו עדויות על פי תרשימי מסמכים כי היישוב במקום החל מהאלף השלישי לפנה”ס. העדות הכתובה הראשונה לקיומו של המקום היא משנת 1609, כאשר העיר הועברה לשליטת האציל הפולני. אומן נטלה חלק פעיל במרד של בוגדן חמלניצקי נגד פולין, ולאחר ניצחונותיו הייתה חלק מהמדינה הקוזקית.

בשנים 1670-1674 שימשה כמקום מושבו של מיכאיל חננקו-הטמן בגדתה הימנית של אוקראינה. ב-1749 הגיעו לעיר ההיידמקים וטבחו קשות ביהודים הגרים בעיר. ב־1760 קיבלה העיר זכויות ‘מגדבורג’. מ-1772 שלט בעיר הגרף סטניסלב שצ’סני פוטוצקי, הוא בנה יריד וחידש את העיר מחדש.

ב-1768 החל מרד היידמקים. אלפי יהודים ופולנים מהערים הסמוכות מצאו בעיר אומן מקלט. מפקד המבצר מלדנוביץ שלח את איוון גונטה האיום שילחם נגד ז’לזניאק, אך זה עבר לצדו של האחר. צבאם המשותף של ז’לזניאק וגונטה פנה לכיבוש המבצר של העיר אומן. וטבח את כל היושבים היהודיים בעיר, מספר ההרוגים בטבח הגיע לכ-30,000, יהודים, לזכר המאורע חיבר רבי דוד חזן את קינת אומן המפורסמת, וכן תענית בימים ה’, ו’, ו-ז’ בתמוז.

כ-40 שנה לאחר מכן עבר רבינו נחמן מברסלב להתגורר בעיר אומן ונפטר כחצי שנה לאחר בואו למקום. הוא ביקש להיטמן במקום קבורתם של נרצחי אומן ושם מקום מנוחתו עדן.
הנאצים באומן

בראשית ה- 120 התגוררו באומן כ-18,000 יהודים. היהודים שנעשו לפקידים במוסדות ובמפעלים ממלכתיים. חיי הקהילה היהודית שיגשגה עד לבואם של הנאצים ב- 1941 שכבשו את העיר אומן, באותה שנה ערכו הנאצים אקציה גדולה בגטו היהודי, ורצחו את מרבית מתושביו היר אומן באכזריות מפלצתית. השם יקום דמם.

תמונות ותיעוד מהעיר אומן בתקופת מלחמת העולם השנייה

צילום העיר אומן ע”י הנאצים בתקופת מלחמת העולם השניה – מרץ 1944
אסירים יהודים בגטו אומן – 1941
הנאצים לקראת הוצאתם להורג של אלפי יהודי אומן

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"א סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.