חדשות ברסלב

ואפילו בהסתרה: הלהיט החסידי שמשגע את החרדים ואת החילונים

ואפילו בהסתרה: הלהיט החסידי שמשגע לא רק את החרדים, גם החילונים משתגעים ואינם מבינים כיצד השיר הפך ללהיט עולמי וממכר ואינו ממהר להעלם מן העולם כל כך מהר, כדרכם של האחרים.

יוצרי השיר "ואפילו בהסתרה" | צילום ועיבוד: אומן שלום

ואפילו בהסתרה: הלהיט החסידי שמשגע לא רק את החרדים, גם החילונים משתגעים ואינם מבינים כיצד השיר הפך ללהיט עולמי וממכר ואינו ממהר להעלם מן העולם כל כך מהר, כדרכם של האחרים. כתב הארץ מנסה להבין מה עשה את השיר הזה ללהיט גדול כל כך.

וכך כותב הכתב:

“מי שנקלע בשבועות האחרונים ל״זיץ״ או לאירוע חרדי אחר לא יכול היה שלא לשמוע את הלהיט החדש ״ואפילו בהסתרה״, ולחזות בחוגגים יוצאים מגדרם כשהם שרים את המילים בכוונה רבה. זהו להיט הקיץ התורן של החרדים, והוא חוצה מחנות, עדות וחצרות”.

כאן מגלה לנו הכתב איך מוצאים לאור שיר להיט בקלות כל כך ומביא לנו נוסחה פשוטה, מסתמן שהוא ניסה את הנוסחה הפלאית הזו ואולץ להישאר ככתב, אולי בעקבות הכתיבה בגילוי נוסחת  “ההסתרה שבתוך ההסתרה” תהפוך אותו לכתב להיט ומבוקש ברשת.

“הנוסחה פשוטה: קחו מילים מעזבונו של רב ידוע (רצוי כזה שסיים את חייו בנסיבות טראגיות), הוסיפו לחן מתוק מסוכר, חזרו על הפזמון עשרות פעמים, העמידו ילד פלא עם קול זמיר לצד זמר מפורסם, שפכו על הכל סירופ מתוק של ניגון (במילעל) יידי – והנה לכם, להיט. זה בדיוק מה שעשו בקיץ האחרון הצמד שייע גרוס ויואלי קליין”.

ואיך השיר נולד? קודם “נלמד” מהכתב על תורתו של רבי נחמן מברסלב? (נ נח נחמ נחמן מאומן) ואולי כך נבין את הנוסחה הפלאית. 

“איך השיר נולד? הצמד הוזמן ל״זיץ״ של ישיבת ״מאורות נתן״ ביישוב חשמונאים (סמוך למודיעין), מעין ישיבה טיפולית לנוער שנפלט ממסגרות. הם החליטו לחבר שיר מיוחד עבור האירוע, שהתקיים בסמוך לחג הפסח השתא, ולשם כך פתחו את ״ליקוטי מוהר״ן״ – יצירתו החשובה של רבי נחמן מברסלב (״נ נח נחמן מאומן״) – ונפלו על משפט שמביע מסר מרכזי בתורתו של הרבי מאומן: ואפילו ‘בהסתרה שבתוך הסתרה’ (כלומר, בהחבא שבהחבא), בוודאי גם שם, נמצא השם יתברך”.

כאן הכתב מפספס מבין השורות את הנוסחה האמיתית הנסתרת ‘בהסתרה שבתוך ההסתרה’. 

“לאמירה האלמותית הזו הוסיפו כמה מילות קישור ביידיש וכן את הפסוק המקורי עליו מגיב רבי נחמן (״אנוכי הסתר אסתיר פניי ביום ההוא״, מפרשת ׳האזינו׳ בספר דברים), ולבסוף עוד משפט שיוסיף קצת ייסורים יהודיים לא בלתי חיוניים (״גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך, אני עומד״) – וכרכו הכל עם לחן יפה-יפה ועיבוד מעט מוגזם, כמתחייב מהמעמד”…
“השיר יצא לאוויר העולם בתחילת אוגוסט ותוך כמה ימים כבש את הרחוב החרדי מגדול ועד קטן, וגם את שרעפיהם של אלפי אברכים בארעא דישראל ובפזורה, שרבים מהם מעידים על ייסורי נפש של ממש נוכח ההתמכרות ללחן הקליט”.

ייסורי נפש??? אולי קודם כדאי שנלך ללמוד בחיידר ולאחר מכן בישיבה ואז נתחיל להבין מה היא נשמה יהודית! מעבר לנפש הקיימת באדם, ישנה נשמה היודעת את נגעי ליבה וזועקת לאמת, מילות השיר אכן נגעו בנקודה העמוקה והאמיתית שבתוך הנשמה היהודית, וזוהי הנוסחה שהפכה את השיר ללהיט כל כך.  

הכתב ממשיך מרים גבה ומזהיר: זהירות!!! זה ממכר. 

“אבל אי אפשר שלא להרים גבה לנוכח העובדה שמחבריו – שהלכה למעשה מפיצים דרכו את תורת הרבי מאומן – לא נמנים עם חובשי הירמולקות הלבנות אלא מחסידות סאטמר, מהגדולות שבחסידויות (וחצר אנטי ציונית מימיה הראשונים); חסידות שדרכה רחוקה, אולי לא כרחוק מזרח ומערב אך מרחק בטוח מזו של חסידות ברסלב. המחברים מצטדקים ומספרים איך התגלגל לידיו הטקסט ה״נפיץ״: חבר שלהם, חזקי גליק, בסך הכל שקד על לימודיו ב״דברי יואל״ (מחיבוריו של רבי יואל טייטלבאום, מייסד חסידות סאטמר ונושא הדגל של האנטי ציונות בראשית ימי המדינה) – פעולה לגיטימית ואף רצויה – אבל שם נפלו עיניו על רפרנס שצירף רבו הסאטמרי בהאי לישנא: ״עיין בליקוטי מוהר״ן״ (כאמור, משל רבי נחמן). גליק, התלמיד החכם והחרוץ, יגע ועיין – ועל ההפניה הזו השעין את המעבר שבין העולמות. תירוץ רטרואקטיבי? אתם תחליטו”.

“חוץ מהגרסה המקורית, שמתובלת במעט יידיש, יצאו לרדיו גם גרסאות מזרחיות וכמובן – רמיקסים (בקרוב בתל אביב?). וכמעט מיותר לציין שגם כמה מהצייצנים החרדיים עשו מטעמים מהטרנד החדש: לירן חולצה אפורה בהסתרה (מם של חננאל ריבוח) נביא כאן את הביצוע המקורי של יואלי קליין עם ילד הפלא נתן פוקס (אין קשר משפחתי – א.פ.). המהדרין והצו״לניקים המצטיינים יוכלו למצוא ביו-טיוב גרסאות נוספות. זהירות – ממכר.

“ואפילו בהסתרה / מילים: רבי נחמן מברסלב (״נ נח נחמן מאומן״), לחן: שייע גרוס ויואלי קליין דער אייבישטער זאגט אינז קינדערלעך: (אבא שבשמיים אומר לילדיו:)אנוכי הסתר פני ביום ההוא. אבער דרבי זאגט (אבל רבי נחמן אומר:) ואפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה, בוודאי גם שם נמצא השם יתברך. גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך, אני עומד, אני עומד, אני עומד”.

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"א סיון ה'תשע"ח
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.