התקדמות בשיפוץ בית הכנסת העתיק של המהרש"א בעיירת אוסטראה שבאוקראינה

התקדמות מרשימה בשיפוץ בית הכנסת העתיק של המהרש"א בעיירת אוסטראה שבאוקראינה, המבנה בן ה – 600 שנה נחשב העתיק ביותר באוקראינה – בעת ביקורכם באוקראינה מומלץ לבקר באתר המרשים

בית הכנסת העתיק של המהרש"א // צילום: באדיבות המצלם

התקדמות מרשימה בשיפוץ בית הכנסת העתיק של המהרש"א בעיירת אוסטראה שבאוקראינה, המבנה בן ה – 600 שנה נחשב העתיק ביותר באוקראינה.

בית הכנסת המהרש״א בו התפללו גדולי ומצוקי ארץ מדור דור, הפך ברבות השנים לתל חרבות, כאשר הרשויות תחת המשטר הקומוניסטי, אסר את הכניסה והחרים את הבניין לטובת פעילות הממשל ושימושים שונים.

לפני כמה שנים כאשר הרשויות המקומיות גדרו את בניין בית הכנסת, והכריזו על המקום כמקום מסוכן שעומד לקרוס, ובהמשך הוציא צוו הריסה, קם חבר מועצה יהודי בשם גרוגרי הרשנוב והרים את הכפפה ולאחר משא ומתן מתיש, עדיין היו החלטיים להשאיר את הצוו.

במקביל נעשו פעילות ענפה ברחבי המדינה והעולם, בכדי להשפיע על הנוגעים בדבר, בסופו של דבר הצוו הוסר, העסקנים פועלים כל העת למען הצלת בית הכנסת, ועושים כל שביכולתם על מנת לשקם ולשפץ את המקום מחדש ובכך יצילו את הבית כנסת מהריסה עתידית. חשוב מאוד להגיע ולבקר בבית הכנסת העתיק בכדי שיקבל מעמד של אתר תיירותי בכדי למנוע את ההריסה בעתיד.

באלול של שנה זו, ימלאו 80 שנה לסגירת בית הכנסת העתיק ביותר באוקראינה ע"י הנאצים בתקופת השואה.

מדובר בבית הכנסת שבו התפללו מורינו המהרש"א והשל"ה, זי"ע, שכיהנו כרבני העיר. כן התפללו בו גדולי הט"ז והמהרש"ל ורבני העיר הנוספים לדורותיה.

בית הכנסת נבנה לפני כ-600 שנה, ואילו המהרש"א הרחיב אותו לצדדיו. הוא ייחודי גם מזווית נוספת, מאחר והוא נחשב לאחד היחידים בעל קדושת בית כנסת, שנאסר לאכול בו או להסב אותו לבית מדרש. על פי המסורת, בתוכו ישב המהרש"א וחיבר את חיבורו הגדול על הש"ס.

בית כנסת זה עבר תלאות רבות ברבות השנים. בזמן המלחמה הרוסית-פולנית ב-1792, הופגז על ידי הצבא הרוסי שהגיע לפאתי העיר, ומאות יהודים מבוהלים הסתגרו בבית הכנסת במשך יומיים.

בשנות העשרים נבזז בית הכנסת ע"י השלטון הקומוניסטי, והפך למחסן מזון. בשנות ה-90 ננטש הבניין, והחל להיחרב. בשנים האחרונות נפערו בתקרתו חורים גדולים, והעירייה סגרה את המתחם מחשש לקריסת המבנה העתיק.

לפני 3 שנים במסגרת הסכם מול הרשויות, החל פרוייקט לשיפוץ הבניין, על ידי חבר מועצת העיר אוסטרהה היהודי, גריגורי הרשינוב, ובפעילות עסקני הקהילה היהודית, הרב הלל כהן ומר אנטולי שיינגייט. כמו כן נאספו מאות מסמכים המעידים על ההיסטוריה המרשימה של בית הכנסת.

במקביל, נערכים לחגיגות פתיחת בית הכנסת לקראת חודש אלול בו מצויין גירושם של יהודי העיר. חלקם הגדול הובל כצאן לטבח לצד המוני אחיהם, והיתר הצליחו לברוח ליערות מסביב. כעת יברכו על סגירת המעגל: 'ברוך מרחיב גבול אלמנה'.

בעת ביקורכם באוקראינה מומלץ להגיע לאתר המרשים שנמצא מרחק חצי שעת נסיעה מאניפולי לא הרחק מכביש קייב – לבוב.

בית הכנסת נמצא ברחוב צ'יקובסקובסקה 8 אוסטראה // Старая Синагога Маарш"у Ул. Чайковского 8 Острог, Ровенская Область

 

תגובות

תודה על המידע ה' יעזרנו לבקר במקום צריך לדעת שכל המקומות האלה נשמרים בזכות זה שמבקרים בהם וזה זכות גדולה מאד חוץ מהביקור עצמו במקום כזה שהתפללו בו גדולי עולם כאלה שזה ודאי משפיע על הנפש יהודית התקרבות לבוית"ש בפרט כזה מקום שמיוחס לכ"כ הרבה גדולי עולם

1

הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"א אדר א' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.