הרב ירוחם רויכר מספיד את רבו הרה"צ רבי אלעזר מרדכי קעניג זצ"ל • טור פרידה

הלב ממאן להאמין שהרב היקר שלנו כבר איננו. איני מוצא לי מקום להירגע מההלם והתדהמה שאני נמצא בו – נלמד מדרכיו ונקח דוגמא מהתנהגותו האצילית והעדינה עם כל אדם // הרב ירוחם רויכר מספיד

'בחייהם ובמותם לא נפרדו' - הרב יעקב גבאי זצ"ל והרב קעניג זצ"ל // צילום: באדיבות המצלם

הלב ממאן להאמין שהרב היקר שלנו כבר איננו. איני מוצא לי מקום להירגע מההלם והתדהמה שאני נמצא בו. כל עמ"י, מהרגע ששמענו את הבשורה המרה על הסתלקותו לעולם האמת במיתת נשיקה. חשבתי בליבי שאעלה על הכתב דברים לזכרו ולע"נ הטהורה, שנלמד מדרכיו ונקח דוגמא מהתנהגותו האצילית והעדינה עם כל אדם.

שמעתי שהרב זצ"ל, התעניין מתי יום היארצייט של תלמידו הר"ר יעקב גבאי זצ"ל, שעזר רבות בהקמת מוסדות הננמ"ח בצפת עיה"ק. וכאשר אמרו לו "כג' טבת", חזר על התאריך מס' פעמים..

אני זוכר שבחוה"מ סוכות בשנת תשנ"ב, ביומא דהילולא של רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זיע"א, לאחר הסעודת יארצייט בסוכה, כל הציבור עלה לשמוח בשמחת בית השואבה, לעבר ת"ת "מגן אבות" שע"י מוסדות הננמ"ח, ור' יעקב גבאי זצ"ל, היה אז קטוע רגל עקב מחלתו, וישב על כסא ברחבת הריקודים, כל הציבור הרחב רקד מסביב, אך מורנו הרב זצ"ל, לא רקד! אלא נעמד על יד ר' יעקב, במשך כל הריקודים ע"מ שלא ירגיש שלא בנוח כשהוא איננו יכול לרקוד..

 

הרב יעקב גבאי והרב קעניג

בחייהם ובמותם לא נפרדו // הר"ר יעקב גבאי זצ"ל מימין עם הרה"צ רבי אלעזר מרדכי קעניג זצ"ל בשיחת רעים // נפטרו באותו תאריך ונקברו זה לצד זה.

 

נפטרו באותו תאריך ונקברו זה לצד זה // קברו של הרב יעקב גבאי זצ"ל

 

מורנו הרב זצ"ל, היה אבא רוחני לא רק לקהל עדתו הקדושה, שנמשכה להיבנות על ידו בדמים מרובים כהמשך לחזונו של אביו הרה"צ רבי גדליהו אהרון זצוק"ל, אלא לכל יהודי ויהודי באשר הוא, אשר ראה את זיו פניו האצילות.

סיפר לי יהודי נהג מונית מבני עדות המזרח, שקודם לכן היתה לו חנות פיצוחים, שנה אחת קודם לחג הפסח הגיע למורנו הרב זצ"ל לקבלת עצה וברכה, שאלו הרב, במה הינך עוסק? ענה לו הנ"ל, שיש לו חנות פיצוחים לפרנסתו, אך קשה לו עם הפרנסה. אמר לו הרב, הסר דאגה מליבך, אקנה ממך כמות עצומה של אגוזים ושקדים עבור חלוקת "קמחא דפיסחא" ואת שכרך תקבל בהתאם..

יצא ממנו הנ"ל, בהתפעלות עצומה, כאשר הוא מקבל על עצמו להתחזק ביראת שמים, לאחר שהרגיש שהרב זצ"ל ממש הציל אותו.

מוסדות הננמ"ח, שמורינו הרב זצ"ל הנהיג בצורה מעוררת פליאה, בלימוד, בהתנהגות, ביר"ש, בכבוד ועוד, הביאו ומביאים בכל ליל שב"ק במהלך כל השנה לביהכנ"ס הגדול אורחים , אשר נהנים מתענגים ומתרגשים מהתפילה הנערכת במתינות ובהתלהבות סוחפת.

 

הרב ירוחם רויכר עם הרה"צ רבי אלעזר מרדכי קעניג זצ"ל

 

צפת עיה"ק, איבדה בכג' טבת, רב בשיעור קומה כמו ה"בת עין" מאבריטש זצוק"ל, במעשי הגמ"ח שהרב זצ"ל עשה בגוף ובנפש, לאברכים, ליתומים ולאלמנות. לקח על עצמו התחייבויות כספיות מבלי לחשוש. וזה הזכיר את מעשי החסד של ה"בת עין" זצוק"ל בשנת תקצ"ז.

הרב זצ"ל היה מגיע לשפוך שיח לפני קונו בכל הזדמנות במירון ע"י ציונו של התנא האלוקי רשב"י,וזו היתה התרוממות הרוח להתפלל יחד עימו,ובפרט בימי השובבי"ם בליל שישי,אשר יצאו בחצות הלילה מצפת למירון רבים מבני הקהילה. לא אשכח את הפעמים שזכיתי להשתתף במעמד מרומם זה,כאשר הרב זצ"ל עמד כל העת, ולא התיישב על אף חולשתו.

כמו"כ היינו מביטים בהתפעלות רבה, כיצד הוא היה מכין עצמו לקראת הנסיעה הגדולה לימי ר"ה, לקיים את ציווי קודשו של רביז"ל,והדאגה לכל בני הקהילה הקד' אשר גם הם יזכו לבוא לתיקונם בר"ה אצל רביז"ל.

זכיתי לראות גם באחת הנסיעות לאומן אחרי חג הפסח,בשעה 2 בלילה, כיצד הרב זצ"ל נכנס בחרדת קודש לציון קודשו של רביז"ל, ואומר את ה"תיקון הכללי" כבן המתחטא לפני אביו. מסירות הנפש של מורינו הרב ר' אליעזר מרדכי קעניג זצוק"ל,לכל ענייני הקהילה בכלל, ולעניין של רבינו ז"ל בפרט, יפעלו ישועות וימליצו טוב בעד תלמידיו שהיו קשורים אליו בעבותות אהבה, וכל משפחתו הנכבדה. ויתקיים במהרה הפסוק "יקיצו וירננו שוכני עפר", אמן.

 

הכותב בדמע, תלמידו ירוחם רויכר

קרית אתא – חיפה

תגובות

No comments found.
הוספת מודעה בלוח מזל טוב
שם מלא של בעל האירוע
אירוע
עיר מגורים
י"ד אדר ב' ה'תשע"ט
מזל טוב
SUCCESS

הוספת מודעה בלוח פרסום

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת מודעה בלוח אבידות ומציאות

תוכן המודעה:

פרטי המפרסם:

הוספת עלון

פרטים לפרסום:

סמן את שפת העלון:

העלאת קובץ מהמחשב

הוספת מודעה

פרטים:

העלאת קובץ מהמחשב
ניתן להעלות קבצים בגודל מקסימום 500×800 פיקסלים

1.0 from the developers at SW Agency.